Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Don Pedrosso

Reformy Solona

Rekomendowane odpowiedzi

Solon był archotem, został nim wybrany w 594 r. p.n.e, przeprowadził szereg reform w Atenach, m.in.:

-umorzył wszelkie długi oraz zakazał pozbawienia wolności za nie,

-zezwolił na swobodne przekazywanie testamentu ziemi i jej sprzedaż poza ród,

-przeprowadził reforme monetarną; zamiast talentu egineckiego wprowadził lżejszy talent eubejski,

-obniżył jednostki miary,

-zakaz wywozu zboża poza Attykę

-podzielił mieszkańców wg. wielkości zbiorów,

-nadał obywatelstwo metojkom,

-powołał radę 500,

-wprowadził sądy przysięgłych.

Co sądzicie o owych reformach? Jak wpływ miały one na ówczesne Ateny?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
-przeprowadził reforme monetarną; zamiast talentu egineckiego wprowadził lżejszy talent eubejski,

A to jest akurat mocno niepewne. Ateny wówczas nie biły jeszcze swoich monet. Dlatego też ciężko byłoby uznać, że mogło dojść do reformy monetarnej. Mógł natomiast przeprowadzić system wag według stopy eubejskiej (1 talent o wadze mniej więcej 26 kg podzielony na 60 min, te z kolei na 100 drachm, ta ważyła około 4,37 g).

-powołał radę 500,

Ejże, to jest pomysł Klejsthenesa, zrealizowany niecałe 90 lat po reformach Solona.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Cytat:

-powołał radę 500,

Ejże, to jest pomysł Klejsthenesa, zrealizowany niecałe 90 lat po reformach Solona.

Przepraszam za błąd faktograficzny, przeczytałem to w wikipedii.

Cytat:

-przeprowadził reforme monetarną; zamiast talentu egineckiego wprowadził lżejszy talent eubejski,

A to jest akurat mocno niepewne. Ateny wówczas nie biły jeszcze swoich monet. Dlatego też ciężko byłoby uznać, że mogło dojść do reformy monetarnej. Mógł natomiast przeprowadzić system wag według stopy eubejskiej (1 talent o wadze mniej więcej 26 kg podzielony na 60 min, te z kolei na 100 drachm, ta ważyła około 4,37 g).

Tutaj spotkałem się z tym, iż wielu historyków tą reformę łączy z seisachteią, uważając, że Solon jedynie zmniejszył długi przez obniżenie wartości kruszcowej pieniądza.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
Tutaj spotkałem się z taką tezą, iż wielu historyków tą reformę łączy z seisachteią, uważając, że Solon jedynie zmniejszył długi przez obniżenie wartości kruszcowej pieniądza.

A jacy to historycy? Oczywiście pojawiają się różne wątpliwości. Informacja o tej rzekomej reformie pochodzi z Ustroju politycznego Aten Arystotelesa. I tutaj pojawiają się pewne wątpliwości. Raz że monet w Atenach wówczas nie bito. Dwa, przekaz Arystotelesa da się dość łatwo wyjaśnić. Otóż w jego czasach początki pieniądza były już zapomniane, tak więc biorąc pod uwagę wspomnienia o Solonie, można mu było to przypisać. W VI wieku w Atenach bito dwa rodzaje monet: tzw. Wappenmünzen i monety właściwe. Według C.M. Kraaya, pierwsze zaczął bić Pizystrat, natomiast te tzw. "sówki" jego syn Hippiasz.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
A jacy to historycy?

Nie odpowiem Ci na to pytanie jednoznacznie, Anna Mączakowa pisze coś takiego:

Przeprowadził też reformę monetarną, wprowadzając prawdopodobnie w miejsce talentu egineckiego lżejszy talent eubejski o wadze 26kg. Wielu historyków reformę monetarną łączy z seisachteią, uważając w konsekwencji, że Solon jedynie zmniejszył długi przez obniżenie wartości pieniądza.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
Przeprowadził też reformę monetarną, wprowadzając prawdopodobnie w miejsce talentu egineckiego lżejszy talent eubejski o wadze 26kg. Wielu historyków reformę monetarną łączy z seisachteią, uważając w konsekwencji, że Solon jedynie zmniejszył długi przez obniżenie wartości pieniądza.

To jest akurat dość mało konkretne wytłumaczenie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
To jest akurat dość mało konkretne wytłumaczenie.

Dlatego napisałem, że nie odpiszę na to pytanie jednoznacznie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
K-H   
[...]

-podzielił mieszkańców wg. wielkości zbiorów,

[...]

Właśnie w tym punkcie mam wątpliwości. Jak wiadomo, Solon podzielił podzielił społeczeństwo na cztery grupy.

Operon mówi, że "Członkowie dwóch pierwszych grup mogli kandydować na stanowiska archontów,(...) pozostałych grup nie piastowali urzędów". Natomiast inne dostępne mi źródła podają, że tylko pierwsza grupa mogła się o to stanowisko ubiegać (np. Sochacki). Jak więc było?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Explore   
-wprowadził sądy przysięgłych.

Nie jestem pewien ale jeśli masz na myśli sąd skorupkowy (ostrakon) to był to też pomysł Klejstenesa...

Właśnie w tym punkcie mam wątpliwości. Jak wiadomo, Solon podzielił podzielił społeczeństwo na cztery grupy.

Operon mówi, że "Członkowie dwóch pierwszych grup mogli kandydować na stanowiska archontów,(...) pozostałych grup nie piastowali urzędów". Natomiast inne dostępne mi źródła podają, że tylko pierwsza grupa mogła się o to stanowisko ubiegać (np. Sochacki). Jak więc było?

Z tego co mi wiadomo pierwsze 2 grupy ubiegały sie o urzędy, trzecią grupę do sprawowania urzędów dopuścił Perykles...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
Nie jestem pewien ale jeśli masz na myśli sąd skorupkowy (ostrakon) to był to też pomysł Klejstenesa...

Czy Kleisthenes wprowadził procedurę ostracyzmu (to nie był sąd, nie było czegoś takiego jak sąd skorupkowy), to sprawa niepewna, ale tutaj Pedros miał zapewne na myśli heliaię.

Jak więc było?

Prawo ubiegania się o urząd archonta mieli zarówno pentakosiomedimnoi jak i hippeis.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.