Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
dzionga

Średniowiecze- czas ascezy czy rozpusty?

Rekomendowane odpowiedzi

dzionga   

No właśnie, co Wy o tym sądzicie?

Mam nadzieję, że nie ma takiego tematu i nic nie przeoczyłam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Lu Tzy   

A o co ci tak wlasciwie chodzi? Przez te tysiac lat wielu sie umartwialo, wielu nie - dlatego przetrwali. A spora grupka swadzbila az milo.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   

Też nie za bardzo rozumiem tematu pod dyskusję. Średniowiecze rozpustą nie było, raczej czasem ascezy, może nie pełnej, ale czasem zdominowanym przez ideologię Kościoła.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
dzionga   

Chodzi mi o to, że średniowiecze jest ogólnie postrzegane raczej jako okres wyjątkowej bogobojności i pobożności, ale nie brakuje też przykładów rozpusty.

Teraz jaśniej?;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   
średniowiecze jest ogólnie postrzegane raczej jako okres wyjątkowej bogobojności i pobożności

I chyba raczej takie było. Ludzie bali się śmierci i Sądu Bożego, stąd ich pobożność, co nie znaczy oczywiście, że również były chwile "rozpusty". ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
w4w   

W historii świata, wiele było okresów, gdzie oficjalnie i głośno mówiło się o Bogu i okresy gdy o Bogu mniej mówiono choćby Oświecenie, jednak życie zwykłych ludzi, aż tak bardzo się nie zmieniało. Chodzi mi o to, że wraz ze zmianą okresu więcej ludzi było bardziej liberalnych, a w innych okresach byli bardziej konserwatywni, jednakże w średniowieczu też byli ludzie liberalni w tych kwestiach, jak i w Oświeceniu byli ludzie konserwatywni. Nie można więc mówić, że zmieniali się wszyscy ludzi. Trochę bełkotliwy mi post wyszedł, ale mam nadzieje, że przekaz jest w miarę jasny :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Lu Tzy   

To moze ja nieco prosciej: libido cwana bestia, modlitwa sie jej nie oszuka :) .

Dowodzi tego miedzy innymi zwawy w Sredniowieczu przyrost naturalny, wcale nie mniejszy niz przedtem i potem.

Inne moze cokolwiek bywalo ( ale tez bardzo rozne w zaleznosci od miejsca i okresu samego Srednowiecza - toz to 1000 lat) pojecie rozpusty nizeli w Renesansie na przyklad.

Rozpusta bywalo zabawianie wlasnej zony bez koszuli na grzbiecie...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Średniowiecze rozpustą nie było, raczej czasem ascezy

Pominę tu wojny, bo wtedy wiadomo żołdactwo gwałciło wszystko, co się rusza i za szybko nie ucieka korzystali też z usług prostytutek ciągnących za wojskiem w ogromnych ilościach i dochodzić musiało do wielce wyuzdanych scen w obozach wojskowych w końcu nie płaci się prostytutce by robić to po bożemu jak z żoną w sypialni.

Prostytucja w średniowieczu.

Gdyby średniowiecze faktycznie było „raczej czasem ascezy” to prostytutki nie miałyby zbyt wielkiego pola do popisu a było ich wtedy pełno. Pozwolę sobie przypomnieć wywołane w innym temacie łaźnie miejskie oferujące często obok zabiegów higienicznych także „masaż erotyczny” w wydaniu „profesjonalistek”.

Św. Augustyn z Hippony i św. Tomasz z Akwinu uważali prostytucję za rzecz wręcz konieczną społecznie, jest rzeczą naturalną i pozwala na ochronę kobiet i młodych dziewcząt przed pożądaniem mężczyzn. Teolodzy uważali, że z dwojga złego lepiej było, gdy żona namówiła męża na wizytę u prostytutki niż sama miałaby się oddać jakimś grzesznym praktykom.

Kościół interesował się prostytucją do tego stopnia, że powstawały domy publiczne przy klasztorach.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
puella   

Jak dla mnie, to czas rozpusty.

Więcej ludzi umarło na syfilis niż "na umartwianie". :wink: :twisted:

Pozdrawiam.

Edit.

co do prostytucji średniowiecznej, to na największym cmentarzu np. w Paryżu bodajże (coś mi świta, ze Dzieciątka Jezus się nazywał, ale może ktoś to inaczej sprecyzuje, bo ja mam teraz chaos w głowie) prostytutki miały swoje lokum. Więc nie tylko łaźnie, ale także nekropolie przytuliskiem dla nich były. :wink:

Kościół swoje zasady uporczywie wciskał, co mogło tylko skutkować rodzeniem się podwójnej moralności.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Furiusz   

Można by jeszcze dodać, że w przy drodze do popularnego sanktuarium i miejsca pielgrzymek we Francji był strumień zwany o ile dobrze kojarzę Lava mentula. Rozpusta była, była i asceza i dziś mamy rozpustę i ascezę ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Większość średniowiecznych dzieł pisanych (które się zachowały), może utwierdzić w nas pogląd, że sensem życia ówczesnego człowieka była praca, modlitwa oraz życie w cnocie i pokorze. Świat był pełen szlachetnych mężów, świętych dziewic, które na chwałę Boga odmawiały współżycia nawet ze swoimi ślubnymi .

Jednak przetrwało też wiele frywolnej literatury, przykładem mogą być np: Opowieści Kanterberyjskie, autorstwa Goefreya Chaucera.

Czy rzeczywiście, przeciętna średniowieczna białogłowa była taka pobożna i cnotliwa ?

Jeżeli tak, to skąd makabryczny pomysł na przymusową antykoncepcję... pas cnoty, a może ze skłonności ówczesnych dam do wiarołomstwa. Skąd opowieści, że korzystały z pomocy usłużnych ślusarzy ;)

Co tam kobieta ! Jakim był przeciętny średniowieczny człowiek, kiedy wszystkie większe miasta Europy posiadały swoje dzielnice uciech, a burdele działały tuż za obrębem murów klasztornych.

Średniowiecze było też epoką cierpienia z wszechobecną surowością praktyk pokutnych. Obejmowały one także współżycie seksualne, które było wykluczone w czasie Wielkiego Postu i Adwentu, a także w święta i niedziele. Panował też [uzasadniony] pogląd (choroby weneryczne, które utożsamiano ze skutkami gniewu Bożego), że współżycie seksualne stwarzało zagrożenie zdrowia, a nawet życia.

Współcześni badacze nie są zgodni czy w średniowieczu panowała kiła (syfilis). Na pewno jego najbardziej śmiercionośna mutacja została przywleczona z Ameryki przez marynarzy Kolumba, która w późniejszym okresie wywołała wiele epidemii. Od czasów Cesarstwa Rzymskiego istniały mniej groźne mutacje rzeżączki, ale w średniowiecznych warunkach higienicznych (częstą chorobą był świerzb), nawet najmniejsza infekcja mogła wywołać poważne komplikacje, często prowadząc do śmierci.

Zauważono, że osoby zarażone chorobami wenerycznymi rodzą dzieci z chorobą oczu, a często i niewidome. W średniowieczu ilość ludzi niewidomych była szczególnie duża.

Ascetyzm był najlepszym "lekarstwem". Sytuacja, jaka panowała w średniowieczu, nie pozostawała bez wpływu na naukę Kościoła - piętnującego grzechy seksualne.

Jak postępowano z rozpustnikami najlepiej oddaje Thietmar :

(…) Jeśli kto spośród tego ludu ośmieli się uwieść cudzą żonę lub uprawiać rozpustę spotyka go natychmiast następująca kara: prowadzą go na most targowy i przymocowują doń, wbijając gwóźdź poprzez mosznę z jądrami. Następnie umieszcza się obok nóż i pozostawia mu trudny wybór: albo tam umrzeć albo obciąć ową część ciała (...) A jeśli znaleziono nierządnicę jakową, obcinano jej srom, następnie zaś - jeśli godzi się o tym mówić - wieszano ten wstydliwy okrawek nad drzwiami jej domu, by uderzając w oczy każdego wchodzącego, do opamiętania na przyszłość go przywiódł oraz ostrożności (…)

Źródłem zakazów jak i surowość pokut nie jest Ewangelia. Krytyka seksualności nie wypływała też z doktryny Kościoła, ale z dramatycznej sytuacji, w jakiej znaleźli się ludzie średniowiecza. Gdyby brać wszystko dosłownie to... chyba, że jesteśmy dzięki bocianowi :D

Pozdrawiam :)

Edytowane przez Wiesław z Bogdańca

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
erbsen   

Ciekawy temat ;) .

Na początku należałoby rozwazyć co rozumiemy pod pojęciem "rozpusty ".

I czemu przedstawiamy dwie skrajności ?

Bardziej chyba należało by podzielić pojecie seksualizmu na grupy społeczne i krainy . Bo czy można równać kulturę i obyczaje panujące w Langwedocji z przed Krucjat przeciw Albigensom z np. Rusią ? Czy kulturę Maurów z przed rekonkwisty... .

Pojęcie Miłości Dworskiej z życiem codziennym wsi ?

Brak czystości w Średniowieczu to kolejny mit. Oczywiscie niektóre świete / np. Jadwiga Śląska umartwijąc sie zaniechały mycia jednakze nie dotyczyło to ogólu społeczenstwa.

post-9601-0-97437600-1385774920_thumb.jpg

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie, to czas rozpusty.

Więcej ludzi umarło na syfilis niż "na umartwianie". :wink: :twisted:

(...)

Problem w tym, że nijak to nie wskazuje na zachowania seksualne, a jedynie na poziom medycyny. Syfilisem można się zarazić choćby poprzez pocałunek - to rozwiązłość, czy jeszcze - nie? :lol:

(...)

Bardziej chyba należało by podzielić pojecie seksualizmu na grupy społeczne i krainy.

Można - proszę zatem przedstawić znane informacje co do zachowań seksualnych chłopów w Średniowieczu.

A, na krainy?

Ja mogę przedstawić szereg pism, z obrębu kultury islamskiej, sławiących homoerotyzm pisanych - pomimo srogich kar.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   
Więcej ludzi umarło na syfilis niż "na umartwianie". :wink: :twisted:

Syfilis w Sredniowieczu?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.