Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
bavarsky

Bitwa pod Łubinem

Rekomendowane odpowiedzi

bavarsky   

Bitwa pod Łubinem, stoczona 19 sierpnia 1812 roku, zaraz po zdobyciu Smoleńska. Wszak błędnie zwana przez wielu Francuskich i Angielskich historyków bitwą pod Walutyną, mogła zakończyć wojnę 1812 roku!

Jak wiemy, dwa wielkie manewry; Wileński i Smoleński (po Wileńskim były jeszcze manewry pościgowe za 1. Armią Zachodnią i 2. Armią Zachodnią) się generalnie nie udały. Pierwszy był ciosem w próżnię, a Smoleński również nie spełnił pokładanej w nim nadziei przez Cesarza, bowiem nie doszło do upragnionej przez niego walnej bitwy na polach przed Smoleńskiem (lub w drodze do niego).

I tutaj dochodzimy do naszej bitwy, bowiem po odejściu Rosjan spod Smoleńska, 19 sierpnia kolejny raz w bitwie pod Łubinem Napoleonowi wymyka się z rąk wielkie zwycięstwo, Junot i jego VIII Korpus zamiast ruszyć w sukurs Ney’owi i flankowym manewrem zamknąć Rosjanom drogę odwrotu, stoi w miejscu i... pewnie liczy chmurki na niebie....

Bowiem po zdobyciu miasta, jednostki I Korpusu Davouta jak i III Korpusu Ney’a słusznie uderzyły czołowo na formacje Rosyjskie, podczas gdy Murat ze swoją kawalerią ruszył północnym brzegiem Dniepru z rozkazem ataku na lewe skrzydło wojsk czterdziestotysięcznej ariergardy Rosyjskiej pod wodzą Baggowuta.

Murat skutecznie wiążąc lewe skrzydło Rosjan, umożliwił tym samym łatwe obejście i odcięcie im drogi odwrotu przez VII Korpus Junota...

Lecz ten, zamiast to wykorzystać, ospale ruszył.... ku Neyowi....

Skutek, straty około 12-12,5 tysiąca zabitych i rannych po obydwu stronach, śmiertelnie ranny wybitny generał dywizji z I Korpusu Davouta gen. Gudin...

Postaram się skończyć do końca przyszłego tygodnia artykuł poświęcony owej bitwie, wszak teraz zapraszam do dyskusji o niej... ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jestem zainteresowany szczegółami tej bitwy, czekam na rozwinięcie tematu, prosiłbym o zestawienie jednostek biorących w niej udział :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
bavarsky   

Coś dopiszę. Muszę tylko odnaleźć moje notatki.

Największym problemem jak pamiętam było dla mnie ustalenie wojsk Rosyjskich. Te szacunki zmieniały mi się co jakiś czas, gdy docierałem do nowych opracowań, źródeł.

Pozdr.

B.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
bavarsky   

W bitwie „pod Walutyną”, wyróżniła się grupa dowodzona przez jenerała Wasilija Wasiliewicza Orłowa Denisowa. [1]

Otóż otrzymał on komendyrę nad kombinowaną grupą kawalerii złożoną z pułków:

mariupolskiego pułku huzarów,

sumskiego pułku huzarów,

jelizawietgradskiego pułku huzarów,

2 szwadronów izjumskiego pułku huzarów,

oraz pięciu innych regimentów kozackich.

Całość miała zatrzymać główne natarcie francuskiej kawalerii, na południe od głównego traktu moskiewskiego.

....

Fin

Pozdr.

B.

Bibliografia:

1) Michajłowski-Danilewski A. I., Polnoje Sobranije Sotchinenii, St. Petersburg 1850, t. 4, s. 366

2) Mikaberidze A., The Russian Officer Corps in the Revolutionary and Napoleonic Wars, 1792-1815, New York 2005, s. 283-284.

---------------

[1] Urodzony dn. 19 września 1775, zm. dn. 5 lutego 1843 r. w Charkowie, podczas kampanii 1812 roku był dowódcą lejb-gwardyjskiego pułku kozaków, którą to komendyrę sprawował w sukurs awansu na jenerała majora dn. 24 grudnia 1807 r., acz oficjalnie zatwierdzoną 2 sierpnia 1808 r.

Wywodził się z rodziny o przepięknych tradycjach kozackich, służbę swą począł zresztą w pułku kozaków Krasnowa w roku 1792. 14 lipca 1799 awansował na pułkownika, a do kozackiego regimentu gwardyi został przetransferowany w 1806 r.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze taka moja refleksja iż wojnę 1812 można porównać do wojny w Wietnamie w jednym punkcie, otóż Francuzi przegrali ją nie przegywając żadnej większej bitwy podobnie jak Amerykanie w Wietnamie, zresztą Rosjanie rzadko wygrywają bitwy nie będąc silniejszym liczebnie z szacunkiem dla waleczności i męstwa żołnierza rosyjskiego

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.