Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/

Rekomendowane odpowiedzi

Czy naprawdę najlepszy? Dostał niedawno dwie prestiżowe nagordy za najlpeszy 'Film historyczny i fantastyczny' oraz 'Film współczesny'.

"Rzym opowiada historię dwóch żołnierzy, którzy są świadkami wielkich wydarzeń zachodzących w czasach Juliusza Cezara. Niezwykle realistyczna historia miłości i zdrady, panów i niewolników, mężów i żon, jest jednocześnie kroniką czasów obejmujących upadek Republiki i tworzenie się Imperium Rzymskiego" - piszą w materiałach prasowych producenci serialu.

"W naszym serialu chcieliśmy pokazać, jak naprawdę wyglądało życie w starożytnym Rzymie. Nie zależało nam na gloryfikowaniu wielkich postaci historycznych, ale chcieliśmy przedstawić losy zwyczajnych ludzi" - mówi współproducent "Rzymu" - William Macdonald.

Czy naprawdę tak jest? Jaka jest wasza opinia na temat tego serialu, może ktoś już go oglądał, a jeśli nie to zapraszam do dyskusji o kolejnych odcinkach pokazywanych w HBO.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
w4w   

Wiem że na forum nie powinno się pisać jednosłowoych postów, dlatego napiszę trochę więcej dla określenia tego serialu niż słowo słabiutki.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Marcin   

Oglądałem, bo mam HBO w domu. Co piątek wieczorna sesja. :P

Nawet mam na komputerze, bo chciałem pokazać znajomym, a w E-mule wszystko jest.

Co do samego filmu, to muszę powiedzieć, że jest... silny. Tak dla odmiany legioniści nie mieli masowo lorica segmenta. Nie wiem dlaczego, ale na większości innych filmów zawsze ją mają. Oczywiście można się przyczepić tych ich hełmów. Można ponarzekać na wykonanie pilum. Można jeszcze się tego i tamtego doczepić, ale to na prawdę niewiele.

Co do fabuły, to ma ostry start, ale w połowie zaczyna gwałtownie zwalniać.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
w4w   
Można jeszcze się tego i tamtego doczepić, ale to na prawdę niewiele.

Drobnostka typu że Cezar nie jest ojcem dziecka z Kleo, czy drobnostka typu że ojcem dziecka jest zwykły legionista(chociaż nie jednak był niezwykły w końcu przechwycił skarb republiki, oraz był nauczycielem oktawiana Augusta).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Marcin   

Nigdzie nie było wyraźnie tego zaznaczonego, o ile dobrze pamiętam. To była ledwie "sugestia" i to bardzo wymowna, ale dalej sugestia. Mogła być cezara, a nasz legionista trafił na dni nie płodne. Czemu nie?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
w4w   

Bo podczas rozmowy Kleo ze służącą wyraźnie pada zdanie że to są dni płodne. Skoro masz na kompie to możesz to sprawdzić.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Marcin   

Mea culpa. "Gdyby był tu dziś... Moje łono jest pomiędzy wylewami... Dziecko byłoby tak pewne jak nadejście wiosny. " Tak przynajmniej brzmi tłumaczenie. Jest dosyć wierne, więc zwracam honor - nie mogła mieć dni niepłodnych, ale mogło nie dojść do zapłodnienia. Jeśli spotykałaby się z Cezarem w ciągu najbliższych dwu dni to dziecko mogło być "Julka". Nigdy jednak nie byłem ginekologiem, więc jeśli się gdzieś pomyliłem to proszę poprawcie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
w4w   

Wydaje mi się że masz rację, jednak zanim ona dojechała do Aleksandrii(?) zanim poznała Cezara i zanim doszło do zbliżenia trochę upłynęło. Gdyby miałobyć inaczej to po co miałaby prosić o ,,przysługę'' tego legionistę(imię już mi wyleciało z głowy).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Marcin   

Vorenus, a ten wysłał Pulla (ile ja się nie namęczyłem, żeby znaleźć odpowiedni fragment).

Ale mogło to być na dzień przed przybyciem do Aleksandrii, albo na miesiąc przed przybyciem do Aleksandrii... Wszystko jest możliwe. Poza tym możemy dodać jeszcze zaburzenia hormonalne spowodowane używaniem "fajki" i np nie wejście jajeczka w drugą fazę cyklu, a co za tym idzie miesiączkowanie już po dwu tygodniach. Nie wiem bo się nie zainteresowałem) jak daleka była Kleopatra więziona, ile trwała podróż ile czasu minęło zanim poznała Cezara, ile była z Cezarem... tyle punktów, których można się przyczepić. Była to więc bardzo sugestywna sugestia, ale sugestia...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
jachu   

Oczywiście oglądałem serial "Rzym" , więc pokuszę się o kilka słów podsumowania.

Pod względem prawdy historycznej - bez zastrzeżeń - na siłę można się czepiać, że scenarzyści trochę przyśpieszyli bieg wydarzeń i skrócili wojnę domową Cezara o kilka lat, ale akurat ten pomysł wydaje mi się sensowny. Za to braku słynnych słów Julka "I ty Brutusie ..." wybaczyć nie mogę :evil:

Scenariusz - bardzo dobry, chociaż niektóre odcinki były ciut nudnawe - kwestia gustu. Świetnie pokazano 2 rzeczy:

- zasady rządzace polityką nie zmieniły się od starożytności - modyfikacji uległy tylko środki prowadzace do celu, metody: szantaż, przekupstwo, skrytobójstwo, naginanie przepisów, pozyskiwanie poparcia ludu - pozostały bez zmian

- wpływ jednostek na dzieje świata - 2 główni bohaterowie legioniści Vorenus i Pullo dzięki scenarzystom odgrywają, często nieświadomie olbrzymią rolę w dziejach Rzymu. To m.in. dzięki nim Cezar poznał Kleopatrę.

Realizm - walka na arenie w 11 odcinku bije na głowę "Gladiatora" pomimo tego, że jest znacznie skromniejsza. Rzym - jest brzydki, nieco zapuszczony, na ścianach budynku można zauważyć mnóstwo graffiti, które też odgrywają swoją rolę w serialu. Świetnie oddane są w tym serialu zwyczaje i obrzędy Rzymian.

Postaci - mnie najbardziej przypadły do gustu:

- Marek Antoniusz - mierny (polityk), bierny, ale wierny (cezarowi),

- Kleopatra - naćpana nimfomanka,

- Oktawian August - młodzian dosyć niepozorny, ale cholernie inteligentny. Jego matka wciąż się go czepia i zmusza do rzeczy, na które nie ma ochoty: szkolenie wojskowe lub do "penetracja" (w przyzwoitym domu publicznym),

- Brutus - człowiek, który kocha Cezara jak ojca, ale wszyscy od niego wymagają, żeby obronił Republikę,

- Tytus Pullo - weteran 13 legionu - człowiek za którym podążają kłopoty. Raz niezbyt bystry, innym razem bardzo inteligentny (szczególnie w sprawach męsko-damskich) Lojalny przyjaciel, świetny zabijaka, rapus i brutal, ale też człowiek honorowy.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Regulus   

Serial jako taki niezły, choć twórcy lekko przegięli z "realizmem". Ja rozumiem, że starożytni mieli do seksu dość swobodny stosunek, ale robienie z Oktawiana zwyrodnialca, który stuka własną siostre a z jego matki perwersyjną dziwkę oddającą się każdemu napotkanemu to jednak lekka przesada. Nie żebym był jakimś obrońcą moralności, ale trzeba znać umiar.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pancerny   

Na Universal Channel od poniedziałku będzie pokazywany Rzym.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.