Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
widiowy7

Lotniskowce typu Illustrious

Recommended Posts

widiowy7   

Okręty zostały zaprojektowane z założeniem że będą operować na ograniczonych akwenach takich jak Morze Śródziemne i dlatego będą często atakowane przez samoloty nieprzyjaciela. W związku z tym otrzymały bezprecedensowe jak na lotniskowce opancerzenie, które chroniło hangar przed bombami 500 funtowymi i pociskami 152 mm. Jako, że tonaż okrętów był ograniczony traktatowo do 23 tys. ton, ceną zainstalowania takiego opancerzenia był hangar mający tylko jeden poziom, co pozwalało na przenoszenie tylko 36 samolotów.

Typ składał się z czterech okrętów: HMS "Illustrious", HMS "Formidable", HMS "Victorious" i HMS "Indomitable".

Początkowo uzbrojenie okrętów składało się z 16 dział 114 mm i 48 działek 40 mm pom-pom. Podczas wojny stopniowo dodawano działka 40 mm Boforsa i działka 20 mm Oerlikon. Zwiększono też liczbę przenoszonych samolotów do 54 poprzez wprowadzenie systemu, który pozwalał na parkowanie części z nich na głównym pokładzie, dzięki specjalnym pomostom sięgających na zewnątrz od kadłuba okrętu na których stawiano tylne koła samolotów. Pod koniec wojny lotniskowce typu zwykle przenosiły 36 myśliwców typu Corsair i 16 samolotów torpedowo-bombowych typu Avenger.

Silnie opancerzone okręty tego typu były stosunkowo odporne nawet na ataki samolotów kamikaze, w przeciwieństwie do amerykańskich lotniskowców z nieopancerzonym hangarem, dla których takie trafienie zwykle powodowało ciężkie uszkodzenia i utratę zdolności do startu samolotów. Z drugiej strony lotniskowce amerykańskie przenosiły ponad dwukrotnie więcej samolotów, co dawało odpowiednio większą siłę uderzeniową.

A może wy coś więcej wiecie o użyciu tych brytyjskich lotniskowców w czasie II wojny światowej?

Share this post


Link to post
Share on other sites
maxgall   
Typ składał się z czterech okrętów: HMS "Illustrious", HMS "Formidable", HMS "Victorious" i HMS "Indomitable".

A dokładnie z 6 okrętów w trzech seriach. Do pierwszej zalicza się: HMS "Illustrious", HMS "Formidable", HMS "Victorious"; do drugiej: HMS "Indomitable"; a do trzeciej HMS "Implacable", i HMS "Indefatigable".

hangar mający tylko jeden poziom

Nie do końca. Jednopoziomowy hangar miały tylko okręty pierwszej serii. W serii 2 i 3 okręty miały hangary 2 poziomowe (a w zasadzie 1,5 poziomowe, bo drugi poziom był skrócony). Dzięki temu udało się na nich zmieścić więcej samolotów.

A może wy coś więcej wiecie o użyciu tych brytyjskich lotniskowców w czasie II wojny światowej?

Trudno streścić w krótkim poście wszystkie akcje tych okrętów. Nie na darmo były zwane koniami roboczymi Royal Navy. Najgłośniejsze akcje w których brały udział okręty z tej serii to chyba Atak na Tarent oraz Bitwa pod Matapanem.

Ciekawostką może być to, że ze względu na dużą odporność tych okrętów, Amerykanie kategorycznie zażądali ich obecności na Pacyfiku pod koniec wojny. Było to związane, o czym wspomniał już widiowy , z dużymi stratami poniesionymi przez amerykanów ze strony kamikaze.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.