Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Leuthen

Polacy w walkach o Stalingrad

Recommended Posts

Leuthen   

Z napisanych po II wojnie światowej książek możemy się dowiedzieć o Polakach walczących z żołnierzami niemieckimi i radzieckimi w 1939 r., o walkach PSZ na Zachodzie i Wschodzie, o partyzantce w kraju... Rzadko jednak porusza się zagadnienie Polaków z ziem wcielonych do ZSRR w '39, których powołano do Armii Czerwonej. Jednym z nich był Ryszard Majewski [nie mylić ze zmarłym niedawno historykiem wojskowości], ur. w 1924 r. Został on przymusowo wcielony do 295 Dywizji Piechoty Gwardii i od 15 X 1942 r. do lutego 1943 r. walczył w Stalingradzie. W kwietniu zgłosił się do dowódcy dywizji z prośbą o przeniesienie do jednostki polskiej. Miesiąc później był już w Sielcach, w 1 DP im. Tadeusza Kościuszki...

Takich ludzi jak Majewski było zapewne wielu. Może ktoś z Was zna podobne przypadki?

Share this post


Link to post
Share on other sites
amon   

W Wehrmachcie takich przypadków było wiele . Np. na kronikach z epoki widać grób Alberta Zdrojewskiego poległego w walkach o miasto . Zdjęcie grobu zamieszczone jest w " Stalingradzie " Piekałkiewicza. Ironia historii ???

Share this post


Link to post
Share on other sites
Leuthen   
W Wehrmachcie takich przypadków było wiele .

Oczywiście - Polacy w Wehrmachcie (głównie ze Śląska i Pomorza, ale też z Wielkopolski) to temat często poruszany w ostatnich czasach (nawet w walce politycznej - wiadomo o kogo chodzi...). Trudno się zresztą dziwić obecności Polaków w mundurach feldgrau pod Stalingradem, skoro w skład 6. Armii Paulusa wchodził m.in. VIII "śląski" Korpus Armijny. To dopiero chichot historii - Polacy walczą z Polakami o Stalingrad :!:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Andreas   

Chichot był na Zachodzie i na Wschodzie-walczyli ze sobą- ci z LWP kontra Ślązacy, na Zachodzie to samo. Smutne, bo po wojnie bylo to samo.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Witam Wszystkich, generałowie LWP: Stanisław Galicki, Jerzy Bordziłowski, Aleksander Zawadzki. Pozdrawiam.

Bardzo mi miło, że Kolega zawitał na nasze Forum, ale prosiłbym o rozwinięcie myśli, bo nie za bardzo rozumiem, o co Koledze w swoim poście chodziło. Tak na przyszłość, to proszę mniej zdawkowo.

Pozdrawiam.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Robert05   
ale prosiłbym o rozwinięcie myśli, bo nie za bardzo rozumiem, o co Koledze w swoim poście chodziło. Tak na przyszłość, to proszę mniej zdawkowo.
Witam, temat brzmi "Polacy w walkach o Stalingrad", mój post jest na niego odpowiedzią. :huh: Pozdrawiam.

Share this post


Link to post
Share on other sites

No i jeszcze można dorzucić samego Rokossowskiego :huh: . Z jednej strony pisał do żony i córki, że chce bić wroga jak pod Grunwaldem, klął po polsku gdy ostrzelała go niemiecka artyleria, z drugiej nawet Wandzie Wasilewskiej nie powiedział wyraźnie, że jest Polakiem. W. Białkowski, Rokossowski. Na ile Polak?, Warszawa 1994, s. 61, 64 i 65.

Tamże, na s. 50-51 opis wcześniejszego spotkania Rokossowskiego z Polakiem, byłym żołnierzem z 39 r., byłym "zekiem", a w tym momencie żołnierzem radzieckiej "czarnej" 16 armii - Janem Malinowskim.

Pojmał do niewoli niemieckiego kapitana:

"Od majora usłyszałem polecenie - meldujcie dowódcy armii.

Z wrażenia, ze stoję przed tak ważnym generałem, bezwiednie zacząłem meldować po polsku. On odpowiedział mi także po polsku. No, to ja go zapytałem:

-To pan generał też Polak?

Zapanowała długa cisza, po czym generał powiedział z nutą wyrzutu w głosie, już po rosyjsku:

-Tutaj nie ma panów. Służycie w Armii Czerwonej, meldujcie po rosyjsku.

Po wyjściu z ziemianki dowiedziałem się , że tym generałem był Konstanty Rokossowski. Następnego dnia (...) na jego rozkaz zostałem odznaczony".

Edited by Bruno Wątpliwy

Share this post


Link to post
Share on other sites

Robert05, domyślam się, że Twój post dotyczy dyskusji, ale wypadało by tak parę słów więcej powiedzieć, a nie lakonicznie rzucić kilka nazwisk. Jakieś jednostki, ówczesne stopnie, jakiś fragment historii, itd. To, że Ty i paru użytkowników wie kto i zacz, to nie znaczy, że wszyscy, a na Forum zagląda wiele osób.

Wymagamy odrobiny profesjonalizmu :huh:

Pozdrawiam.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Wolf   
Robert05, domyślam się, że Twój post dotyczy dyskusji, ale wypadało by tak parę słów więcej powiedzieć, a nie lakonicznie rzucić kilka nazwisk. Jakieś jednostki, ówczesne stopnie, jakiś fragment historii, it

Zasadniczo pod Stalingradem walczyły 4 grupy Polaków :

-Polacy wcieleni po 1939 roku do RKKA

-Polacy przedwojenni obywatele radzieccy(w ZSRR żyło przed wojną ponad 700 tysięcy Polaków-obywateli radzieckich byli i oficerowie zawodowi RKKA- Polacy jak np Zygmunt Korczyc)

-Polacy wcieleni do Wehrmachtu-volksdeutsche czy to z ziem wcielonych do III Rzeszy czy to z GG

-Polacy przedwojenni obywatele III Rzeszy(tu przede wszystkim Śląsk opolski)i Wolnego Miasta Gdańska zmobilizowani do Wehrmachtu jako obywatele Rzeszy

A propos jednego z postów powyżej-Zawadzki z tego co mi wiadomo nie walczył pod Stalingradem a Bordziłowski nie określał się jednoznacznie jako Polak.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Witam.

Jeśli chodzi o Alberta Zdrojewskiego:

fileq.jpg

filexd.jpg

Najbardziej jednak interesuje mnie udział Polaków w owej bitwie po stronie Armii Czerwonej. W jednym z opracowań doby komunistycznej pod tytułem "Było nas tysiące", które traktuje o Polakach w ACz, już w jej opisie można znaleźć informację o tym, że:

(...)PONAD 10 TYSIĘCY POLAKÓW WALCZYŁO W OBRONIE STALINGRADU.

Macie może więcej jakiś przekazów na ten temat? Może nawet w PRL wychodziły jakieś wspomnienia Polaków służących w Krasnej Armii?

Share this post


Link to post
Share on other sites
FSO   

Witam;

delikatne sprostowanie: chodziło nie o Zdrojewskiego a o Zawadzkiego, choć być może obu było Albert na imię.

To jedno. Drugie - pewnie walczyli, ale trzeba by przekopać wydania MON-owskie, bo on się chyba takimi wspomnieniami głównie zajmował, to jedno - drugie a także inne wydawnictwa. Problem jest taki, że wspomnienia wydawane w okresie PRL-u stanowią bolesną i wstydliwą tajemnicę, zwłaszcza jeżeli dotyczą ACz i tego co z nią związane.

pozdr

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tak, no szukam cały czas... Z wydawnictwa MON-owskiego to znalazłem do tej pory pozycję wspomnianą powyżej:

Było nas tysiące, Polacy w Armii Czerwonej, 1989 MON, ss. 334. [z opisu wydawcy: „NIE UDAŁO SIE DOTYCHCZAS DOKŁADNIE OKREŚLIC LICZBY POLAKÓW PEŁNIĄCYCH SŁUŻBE W ARMII CZERWONEJ. WYMAGA TO DŁUGOTRWAŁYCH PRAC BADAWCZYCH, POSZUKIWAŃ W ARCHIWACH RADZIECKICH I POLSKIC, Z UWZGLĘDNIENIEM FAKTU, ŻE WIELE AKT ULEGŁO ZNISZCZENIU LUB ZAGINĘŁO W CZASIE DZIAŁAN WOJENNYCH.. WEDŁUG AKTUALNYCH USTALEŃ LICZBA TA WYNOSI PONAD 200 TYSIĘCY POLAKÓW. W RADZIECKICH ODDZIAŁACH PARTYZANCKICH WALCZYŁO OKOŁO 15 TYŚ. POLAKÓW. NAJLICZNIEJSZY BYŁ UDZIAŁ POLAKÓW W ODDZIAŁACH NA UKRAINIE ORAZ NA BIAŁORUSI..... PONAD 10 TYSIĘCY POLAKÓW WALCZYŁO W OBRONIE STALINGRADU. {przepraszam, że drukowanymi literami, ale tekst ten jest kopiowany}]

Oczywiście jeśli znacie inne traktujące w jakiś sposób o temacie proszę o podanie tytułów...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.