Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Leuthen

Polacy w walkach o Stalingrad

Rekomendowane odpowiedzi

Leuthen   

Z napisanych po II wojnie światowej książek możemy się dowiedzieć o Polakach walczących z żołnierzami niemieckimi i radzieckimi w 1939 r., o walkach PSZ na Zachodzie i Wschodzie, o partyzantce w kraju... Rzadko jednak porusza się zagadnienie Polaków z ziem wcielonych do ZSRR w '39, których powołano do Armii Czerwonej. Jednym z nich był Ryszard Majewski [nie mylić ze zmarłym niedawno historykiem wojskowości], ur. w 1924 r. Został on przymusowo wcielony do 295 Dywizji Piechoty Gwardii i od 15 X 1942 r. do lutego 1943 r. walczył w Stalingradzie. W kwietniu zgłosił się do dowódcy dywizji z prośbą o przeniesienie do jednostki polskiej. Miesiąc później był już w Sielcach, w 1 DP im. Tadeusza Kościuszki...

Takich ludzi jak Majewski było zapewne wielu. Może ktoś z Was zna podobne przypadki?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
amon   

W Wehrmachcie takich przypadków było wiele . Np. na kronikach z epoki widać grób Alberta Zdrojewskiego poległego w walkach o miasto . Zdjęcie grobu zamieszczone jest w " Stalingradzie " Piekałkiewicza. Ironia historii ???

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Leuthen   
W Wehrmachcie takich przypadków było wiele .

Oczywiście - Polacy w Wehrmachcie (głównie ze Śląska i Pomorza, ale też z Wielkopolski) to temat często poruszany w ostatnich czasach (nawet w walce politycznej - wiadomo o kogo chodzi...). Trudno się zresztą dziwić obecności Polaków w mundurach feldgrau pod Stalingradem, skoro w skład 6. Armii Paulusa wchodził m.in. VIII "śląski" Korpus Armijny. To dopiero chichot historii - Polacy walczą z Polakami o Stalingrad :!:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   

Chichot był na Zachodzie i na Wschodzie-walczyli ze sobą- ci z LWP kontra Ślązacy, na Zachodzie to samo. Smutne, bo po wojnie bylo to samo.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Witam Wszystkich, generałowie LWP: Stanisław Galicki, Jerzy Bordziłowski, Aleksander Zawadzki. Pozdrawiam.

Bardzo mi miło, że Kolega zawitał na nasze Forum, ale prosiłbym o rozwinięcie myśli, bo nie za bardzo rozumiem, o co Koledze w swoim poście chodziło. Tak na przyszłość, to proszę mniej zdawkowo.

Pozdrawiam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Robert05   
ale prosiłbym o rozwinięcie myśli, bo nie za bardzo rozumiem, o co Koledze w swoim poście chodziło. Tak na przyszłość, to proszę mniej zdawkowo.
Witam, temat brzmi "Polacy w walkach o Stalingrad", mój post jest na niego odpowiedzią. :huh: Pozdrawiam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

No i jeszcze można dorzucić samego Rokossowskiego :huh: . Z jednej strony pisał do żony i córki, że chce bić wroga jak pod Grunwaldem, klął po polsku gdy ostrzelała go niemiecka artyleria, z drugiej nawet Wandzie Wasilewskiej nie powiedział wyraźnie, że jest Polakiem. W. Białkowski, Rokossowski. Na ile Polak?, Warszawa 1994, s. 61, 64 i 65.

Tamże, na s. 50-51 opis wcześniejszego spotkania Rokossowskiego z Polakiem, byłym żołnierzem z 39 r., byłym "zekiem", a w tym momencie żołnierzem radzieckiej "czarnej" 16 armii - Janem Malinowskim.

Pojmał do niewoli niemieckiego kapitana:

"Od majora usłyszałem polecenie - meldujcie dowódcy armii.

Z wrażenia, ze stoję przed tak ważnym generałem, bezwiednie zacząłem meldować po polsku. On odpowiedział mi także po polsku. No, to ja go zapytałem:

-To pan generał też Polak?

Zapanowała długa cisza, po czym generał powiedział z nutą wyrzutu w głosie, już po rosyjsku:

-Tutaj nie ma panów. Służycie w Armii Czerwonej, meldujcie po rosyjsku.

Po wyjściu z ziemianki dowiedziałem się , że tym generałem był Konstanty Rokossowski. Następnego dnia (...) na jego rozkaz zostałem odznaczony".

Edytowane przez Bruno Wątpliwy

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Robert05, domyślam się, że Twój post dotyczy dyskusji, ale wypadało by tak parę słów więcej powiedzieć, a nie lakonicznie rzucić kilka nazwisk. Jakieś jednostki, ówczesne stopnie, jakiś fragment historii, itd. To, że Ty i paru użytkowników wie kto i zacz, to nie znaczy, że wszyscy, a na Forum zagląda wiele osób.

Wymagamy odrobiny profesjonalizmu :huh:

Pozdrawiam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Wolf   
Robert05, domyślam się, że Twój post dotyczy dyskusji, ale wypadało by tak parę słów więcej powiedzieć, a nie lakonicznie rzucić kilka nazwisk. Jakieś jednostki, ówczesne stopnie, jakiś fragment historii, it

Zasadniczo pod Stalingradem walczyły 4 grupy Polaków :

-Polacy wcieleni po 1939 roku do RKKA

-Polacy przedwojenni obywatele radzieccy(w ZSRR żyło przed wojną ponad 700 tysięcy Polaków-obywateli radzieckich byli i oficerowie zawodowi RKKA- Polacy jak np Zygmunt Korczyc)

-Polacy wcieleni do Wehrmachtu-volksdeutsche czy to z ziem wcielonych do III Rzeszy czy to z GG

-Polacy przedwojenni obywatele III Rzeszy(tu przede wszystkim Śląsk opolski)i Wolnego Miasta Gdańska zmobilizowani do Wehrmachtu jako obywatele Rzeszy

A propos jednego z postów powyżej-Zawadzki z tego co mi wiadomo nie walczył pod Stalingradem a Bordziłowski nie określał się jednoznacznie jako Polak.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Jeśli chodzi o Alberta Zdrojewskiego:

fileq.jpg

filexd.jpg

Najbardziej jednak interesuje mnie udział Polaków w owej bitwie po stronie Armii Czerwonej. W jednym z opracowań doby komunistycznej pod tytułem "Było nas tysiące", które traktuje o Polakach w ACz, już w jej opisie można znaleźć informację o tym, że:

(...)PONAD 10 TYSIĘCY POLAKÓW WALCZYŁO W OBRONIE STALINGRADU.

Macie może więcej jakiś przekazów na ten temat? Może nawet w PRL wychodziły jakieś wspomnienia Polaków służących w Krasnej Armii?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witam;

delikatne sprostowanie: chodziło nie o Zdrojewskiego a o Zawadzkiego, choć być może obu było Albert na imię.

To jedno. Drugie - pewnie walczyli, ale trzeba by przekopać wydania MON-owskie, bo on się chyba takimi wspomnieniami głównie zajmował, to jedno - drugie a także inne wydawnictwa. Problem jest taki, że wspomnienia wydawane w okresie PRL-u stanowią bolesną i wstydliwą tajemnicę, zwłaszcza jeżeli dotyczą ACz i tego co z nią związane.

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Tak, no szukam cały czas... Z wydawnictwa MON-owskiego to znalazłem do tej pory pozycję wspomnianą powyżej:

Było nas tysiące, Polacy w Armii Czerwonej, 1989 MON, ss. 334. [z opisu wydawcy: „NIE UDAŁO SIE DOTYCHCZAS DOKŁADNIE OKREŚLIC LICZBY POLAKÓW PEŁNIĄCYCH SŁUŻBE W ARMII CZERWONEJ. WYMAGA TO DŁUGOTRWAŁYCH PRAC BADAWCZYCH, POSZUKIWAŃ W ARCHIWACH RADZIECKICH I POLSKIC, Z UWZGLĘDNIENIEM FAKTU, ŻE WIELE AKT ULEGŁO ZNISZCZENIU LUB ZAGINĘŁO W CZASIE DZIAŁAN WOJENNYCH.. WEDŁUG AKTUALNYCH USTALEŃ LICZBA TA WYNOSI PONAD 200 TYSIĘCY POLAKÓW. W RADZIECKICH ODDZIAŁACH PARTYZANCKICH WALCZYŁO OKOŁO 15 TYŚ. POLAKÓW. NAJLICZNIEJSZY BYŁ UDZIAŁ POLAKÓW W ODDZIAŁACH NA UKRAINIE ORAZ NA BIAŁORUSI..... PONAD 10 TYSIĘCY POLAKÓW WALCZYŁO W OBRONIE STALINGRADU. {przepraszam, że drukowanymi literami, ale tekst ten jest kopiowany}]

Oczywiście jeśli znacie inne traktujące w jakiś sposób o temacie proszę o podanie tytułów...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.