Skocz do zawartości
 • Ogłoszenia

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Achilles

Mity i legendy związane z Kartaginą

Rekomendowane odpowiedzi

Achilles   

Każda cywilizacja słynie z czegoś innego, jednakże wszystkie posiadają swoje mity i legendy. Kartagina też takowe posiadała (/posiada). ;)

"Sąsiadując" z Grekami i Rzymianami, lud wymyślił całkiem ciekawe i fantastyczne mity o swojej pięknej stolicy śródziemnomorskiego imperium.

Jakie Ty znasz opowiastki o Kartaginie? Jeśli znasz ich treść, opowiedz Nam. : )

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ltrntv   

Jade z pamieci dlatego moga sie wkrasc bledy, ale panmietam mit o krolowej zalozycielce kartaginy ktora przybyla do afryki i pertraktujac z lokalnym wodzem jakiegos plemienia wynegocjowala ze dostanie tyle terenu ile zdola wyznaczyc skora wołu, wiec wzięła owo wołu pociela na pasy i tym wytyczyla pozniejsze granice Kart Hadaszt. Niestety nie pamietam jak sie nazywala dokladnie ta krolowa wiec jezeli ktos moze mi przypomniec to bardzo prosze.

Pozdro

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Niestety nie pamietam jak sie nazywala dokladnie ta krolowa wiec jezeli ktos moze mi przypomniec to bardzo prosze.
Dydona

Elissa zwana też Eliszą (od fenickiego bóstwa El ). Przydomek Didona (Dydona) nadał jej Wergiliusz - istnieje też teza, że imię zostało zmienione (na Dydona) przez tubylców, co oznacza wędrowniczka.

( Za Wikipedią: http://pl.wikipedia.org/wiki/Dydona )

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Autor "Eneidy" w/w Wergiliusz był twórcą mitu o tym, że Trojanie odwiedzili Kartaginę a królowa Dydona zapałała wielką miłością do Eneasza. Po namiętnym romansie, Eneasz jednak odrzucił propozycję Dydony - chciała mu oddać siebie oraz państwo - udając się w dalszą podróż.

Pozdrawiam :D

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Eneasz   

To ja może pokrótce opiszę znane mi legendy związane z Kartaginą. Mity i legendy są równie ubogie jak sama, dogłębna znajomość kultury punickiej. Z tego co mi wiadomo [acz mogą wystąpić błędy]. Źródeł szukamy w greckiej mitologii.

Z Chaosu wyłonili się Uranos i Gaja. Dzieci ich to Kronos, Reja, Okeanos i Tetyda. Ze związku Okeanosa i Tetydy powstali: Inachos i Nilus. Inachos poślubiwszy Melie, jedną z Meliad. Ich dziećmi byli: Foroneus, wg. niektórych podań pierwszy człowiek, Panoptes, Ajgialeus i córka-nimfa Io, która była kochanką Zeusa. Z tego związku narodził się Epafos, król Egiptu. Poślubił on córkę Nilusa Memfis. Córką ich była Libia. Ona natomiast swoje potomstwo posiadła z Posjedonem. Synowie to Belos i Agenor. Poznawszy w Egipcie Anchinoe, córkę boga Nilu poślubił ją. Według innych źródeł utożsamiany także Mattan I, ale Belos jest bardziej powszechne. Według legend on jest ojcem Danaosa, Ajgyptosa, Cefeusza, Tronii, Pigmaliona, Anne i Dydony - założycielki Kartaginy.

Dydona inaczej zwana Elissą, córka króla Belosa, władcy Tyru w Fenicji i siotra Pigmaliona poślubiła Acharbasa, kapłana Herkulesa z Tyru. Inaczej zwany Sycheus. W Tyrze, po śmierci Belosa władzę objął jego syn Pigmalion. Jako, że Sycheus posiadał znaczny majątek i część jego ukrył z zemsty i porządania nakazał Pigmalion zamordować swojego zięcia. Liczył bowiem, że dzięki temu uda mu się zdobyć ukryte skarby. Według legenty Sycheusz ukazał się we śnie Dydonie i opowiedział jej prawdę o swej śmierci. Przykazał jej opuścić Fenicję i wskazał miejsce, gdzie ukrył gromadzony skarb, za który ona i jej podwładni mogli osiedlić się na nowym miejscu.

Wziąwszy najcenniejsze rzeczy, garstę mieszkańców Tyru, część kapłanów uciekła ona potajemnie w nocy z miasta. Jako, że fenicjanie uchodzili za najlepszych żeglarzy i uciekinierzy udali się w morską wędrówkę. Kurs swój pierwotnie skierowali na Cypr. Nie przyjęto ich tam jednak, zatem zmuszeni oni byli szukać innego miejsca. Zabrali oni jedynie stamtąd arcykapłana oraz dużą liczbę zwierząt. Kierując swoje statki na połudiowy - zachód dopłynęli do wybrzeży Afryki, niedaleko kolonii fenickiej Utyki, która z wszystkich kolonii była najstarszą. (ok. 1000r.p.n.e.). Wśrod innych miast fenickich to właśnie było największym wrogiem późniejszej Kartaginy. Gdy Elissa i świta wysiedli na ląd, otoczyli ich Numidyjczycy, którzy kontrolowali te tereny. Po pertraktacjach Elissię zgodzono się odstąpić taki teren przy brzegu, jaki zdoła objąć skóra woła. Elissa pocięła ją na wąskie paski i objęła nimi miejsce, na którym wzniesiono Byrsę (łac. "skóra"), akropol Kartaginy.

Działo się to w 814 r.p.n.e.

Odtąd imię Elissy zostało zmienione przez tubylców na Dydona, co oznacza wędrowniczka. Używane poprzednio imię pochodzi od fenickiego bóstwa El - Elissa była w Fenicji najprawdopodobniej jego kapłanką. Dalsze losy Dydony i Kartaginy są rozbieżne. W jednej wersji, gdy założone przez nią miasto rozkwitło, chciwy jej bogactw Jarbas (Iarbas, Hiarbas) poprosił o jej rękę, grożąc w razie odmowy wojną. Aby uniknąć małżeństwa z barbarzyńskim królem i pozostać wierną zamordowanemu mężowi, Dydona wstąpiła na zapalony stos i przebiła się sztyletem.

Inna wersja, przedstawiona przez Wergiliusza brzmiała tak. Eneasz, uciekinier wojny trojańskiej, który ma założyć Nową Troję i zemścić się na Grekach błądził po Morzu Śródziemnym. Odpływając z Sycylii błądził po morzach za sprawą bogini Junony,opiekunki Dydony, która zesłała złe wiatry by w końcu dotrzeć do fenickiego miasta Kartaginy. Został on przyjęty przez królową Dydonę, która na jego cześć wystawiła ucztę, podczas której Eneasz opowiadał o wojnie trojańskiej i swych losach. Słuchając tych opowieści Dydona zapomniała o bólu w związku ze śmiercią jej męża Sycheusa, zabitego przez jej brata Pigmaliona i za sprawą bogini Wenus i Amora zakochała się w Eneaszu.

Wieść o miłości dotarła do króla Libii Jarbasa, który zabiegał o rękę Dydony, a która miłości tej nie odwzajemniała. Z zemsty składał on obfite ofiary Jupiterowi, u którego prosił o pomoc. Jowisz zesłał swego posłańca Merkurego, który upomina Eneasza o celu jego drogi(założyć własne, nowe miasto.Obiecuje mu także oddać ziemię w Italii i tak wskazuje na założenie miasta. Eneasz opuszcza Kartaginę mimo próśb Dydony i wyrusza w dalszą drogę. Dydona z rozpaczy nakazuje rozpalić stos swojej siotrze Anne, na którym sama przebija się mieczem, darem od Eneasza. Przed śmiercią rzucą na niego klątwę, że długo z tronu nie będzie się cieszył i padnie rażony przez wroga oraz zapowiada wieczną nienawiść między Kartagińczykami a potomkami Trojan. Junona wysyła Iris z nieba do uwolnienia ducha Dido z jej ciała. Odtąd Junona z zemsty za śmierć swojej wiernej służebnicy mścić będzie się na Eneaszu i krzyżować plany wpierającego go Jupitera.

Podczas wędrówki w podziemiach Eeneas spotkał Dydonęo i starał się wytłumaczyć jej wszystko, ale Dydona nie raczyła spojrzeć na niego. Zamiast tego, odwróciła się od Eneasza do gaju, gdzie jej czekał jej mąż Sycheusz.

Tak kończą się dzieje Dydony, królowej Kartaginy.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Autor "Eneidy" w/w Wergiliusz był twórcą mitu o tym, że Trojanie odwiedzili Kartaginę a królowa Dydona zapałała wielką miłością do Eneasza. Po namiętnym romansie, Eneasz jednak odrzucił propozycję Dydony - chciała mu oddać siebie oraz państwo - udając się w dalszą podróż.

Ciekawe jak Wergiliusz mógł pogodzić daty. Np Trojanie Eneasza zastają w Italii Etrusków a tradycyjnie zdobycie Troi to 1184 rok p.n.e. zaś wg takiego Herodota Etruskowie opuścili Azję Mniejsza w IX w p.n.e a założenie Kartaginy przez Dydonę to 814 r p.n.e. Z drugiej strony był też przekaz/mit o założeniu Kartaginy przez Azorosa i Karcheddona na krótko przed Wojną Trojańską, również był mit, że brat Kadmosa (tego co założył greckie Teby) i Europy imieniem Fojniks w poszukiwaniach siostry odwiedził miejsce gdzie była Kartagina...Widać, ze ta grecka data - 1184 p.n.e. jako data zdobycia Troi nie była Rzymianom znana, a może Grecy po prostu tu namotali a i same Wieki Ciemne to efekt kolosalnej pomyłki?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Tak mnie naszło, jak Dydona wyznaczała ten obszar pod miasto?

Jako typ jakiegoś czworościanu czy jako linię?

Ile można wyznaczyć (jedną lub drugą metodą) terenu z błamu wielkości około 5 m²?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.