Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Jarpen Zigrin

Sejm rozbiorowy czy, aż taki zły?

Recommended Posts

Sejm Rozbiorowy 1773-75.

Powołany przez zaborców w celu zatwierdzenia rozbiorów. Nasi posłowie oczywiście zatwierdzili I rozbiór Polski i to komentarza nie wymaga, ale podczas niego podjęto wiele dobrych ustaw:

powołano Komisję Edukacji Narodowej i Rady Nieustającej

ustalono jednolity podatek (liniowy : P)

przywrócił cła generalne

ograniczył władzę hetmanów

unowocześniono wojsko

dodatkowo szlachta uzyskała prawo zajmowania się handlem, rzemiosłem i bankowością.

Share this post


Link to post
Share on other sites
i Rady Nieustającej

... która stała się legalnym narzędziem Carstwa w kontrolowaniu króla i ograniczaniu jego kompetencji ;)

choć pozostałe postanowienia rzezcywiście były niezłe, szkoda tylko, że nie do końca udało się wprowadzić je w życie

Share this post


Link to post
Share on other sites

Rada odbierała królowi pewne uprawnienia jak mianowanie senatorów i marszałków, ale przyczyniła się rozwoju gospodarczego w Polsce i wzmocnienia wpływów magnaterii, kontrolowała przestrzeganie prawa i jego interpretacje, lecz co zauważyłeś de facto zapobiegała reformom. Jednak mozna powiedzieć, że był to pierwszy nowozytny rząd. Została zlikwidowana podczas sejmu czteroletniego.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Harcerz   

Ustawy uchwalone podczas sejmu rozbiorowego nie przyczyniły sie do polepszenia sytuacji w państwie. Rada Nieustająca odbierała królowi jego ostatnie prawa, teraz stał sie wyłącznie osobą noszącą koronę, był jedynie reprezentantem Polski bez jakiegokolwiek prawa do decydowania o sprawach państwa. Chciałbym cofnąć się w czasie i ujrzeć twarze wszystkich posłów którzy uczestniczyli w tym sejmie. Ciekawi mnie czy oddając część naszego narodu byli obojętni czy niechętni. To był kolejny błąd. Polska upadła nie dlatego i że wrogowie byli źli a dlatego że państwo było nierozważne w swoich działaniach. Moim zdanie sejm rozbiorowy był kolejnym krokiem do unicestwienia naszego państwa...

Share this post


Link to post
Share on other sites
Pancerny   

Jedyny plus tego sejmu rozbiorowego, to powołanie Komisji Edukacji Narodowej - pierwsze ministerstwo oświaty w Europie i podniesienie stanu wojska do 30 tysięcy. A wszystko to działo się po lufami karabinów wojsk rosyjskich.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tzw. sejm rozbiorowy był jednym z najgorszych w dziejach Polski. To, że coś ustanowiono obok tego, to można to było robić przy innej okazji, nie przy zaborach - główną rzeczą były zabory polskie, dlatego też oceniam to negatywnie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.