Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Narya

Działalność polityczna papieży

Recommended Posts

Narya   

Jak działali papieże? Jakie plany realizowali? Jak przechytrzali swoich oponentów i jakimi środkami dysponowali?

Slowem - co można stwierdzić na temat ich polityki w średniowieczu?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Estera   

Dysponowali ludzkimi umysłami- światopogląd teologiczny robił swoje, że tak powiem ;) Widać to doskonale na przykładzie sporu Henryka IV z Grzegorzem VII. Klątwa wówczas okazała się wydarzeniem bezprecedensowym. Siła papieży brała się z tego, że mieli władze nad sakramentami i nad umożliwieniem zbawienia, mogli wybaczać bądź nie grzechy.

Należy także wspomnieć o papocezaryzmie: władza pochodzi od Boga, Bóg rządzi światem przez namiestników Chrystusowych (czyli właśnie papieży), prawo boże jest nadrzędne dlatego mogą rządzić światem- oto założenia tej ideologii. I taką ideologię moim zdaniem realizował Grzegorz VII.

Share this post


Link to post
Share on other sites
fryc01   

Skuteczną bronią papieży była ekskomunika i groźba wiecznego potępienia w piekle. Gdyby nie fanatyzm religijny w tych czasach to nawet nie wiem czy w połowie kościół byłby tak silny.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Narya   

O fanatyzm to ja bym polemizował (ale o tym jest osobny temat). Jednak poruszyłeś ciekawą kwestię (przynajmniej dla mnie). Papieże, oprócz środków religijnych, nie mieli żadnego oręża przeciwko władcom świeckim, a mimo to potrafili zbudować swoją silną pozycję w Europie. Bo przecież co przeszkadzało cesarzom w zniszczeniu Rzymu? Reputacja? Prestiż?

Myślę że polityka. Władcy świeccy szukali nie raz, nie dwa, (najlepiej to widać wśród elektorów niemieckich, albo np. u Bolesława Śmiałego) poparcia w Rzymie, a i papieże wykorzystali dobrze koniunkturę polityczną dla własnych celów.

Jak dla mnie to byli [papieże] doskonałymi politykami.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Tofik   
Bo przecież co przeszkadzało cesarzom w zniszczeniu Rzymu?

Taki był porządek średniowiecznego świata. Nie mógł on istnieć bez cesarza i papieża, tak samo cesarz nie mógł istnieć bez papieża i odwrotnie. Niektórzy cesarze np. Fryderyk II mieli możliwość zniszczenia papiestwa, ale nie mogli tego zrobić, bo jak pogorszyliby swój PR? Podobnie było z papieżami, w okresie Wielkiego Bezkrólewia mogli skutecznie (lub przynajmniej mogli próbować) sabotować wszelkie próby wyboru silnego cesarza, ale oni chcieli właśnie jak najprędszego wybrania świeckiego zwierzchnika chrześcijan. Można powiedzieć, że cesarz był dla papieża "militarnym organem".

Share this post


Link to post
Share on other sites
fryc01   

Cały czas skupiacie się na władcach, a powiem tyle, że oni mieli w gruncie rzeczy w nosie papieży. Zapominacie, że lud w tamtych czasach bał się bardzo szatana i piekła, a co powiedział kościół to rzecz święta. Władcy w obawie przed buntami chłopstwa, które mogło skutecznie utrudnić życie im i szlachcie oraz rycerstwu jako tako przestrzegali słowo papieża.

Edycja :

Rzym często był marionetką w rękach obcego państwa doskonałym przykładem jest niewola awiniońska.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.