Skocz do zawartości
 • Ogłoszenia

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Narya

Działalność polityczna papieży

Rekomendowane odpowiedzi

Narya   

Jak działali papieże? Jakie plany realizowali? Jak przechytrzali swoich oponentów i jakimi środkami dysponowali?

Slowem - co można stwierdzić na temat ich polityki w średniowieczu?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Estera   

Dysponowali ludzkimi umysłami- światopogląd teologiczny robił swoje, że tak powiem ;) Widać to doskonale na przykładzie sporu Henryka IV z Grzegorzem VII. Klątwa wówczas okazała się wydarzeniem bezprecedensowym. Siła papieży brała się z tego, że mieli władze nad sakramentami i nad umożliwieniem zbawienia, mogli wybaczać bądź nie grzechy.

Należy także wspomnieć o papocezaryzmie: władza pochodzi od Boga, Bóg rządzi światem przez namiestników Chrystusowych (czyli właśnie papieży), prawo boże jest nadrzędne dlatego mogą rządzić światem- oto założenia tej ideologii. I taką ideologię moim zdaniem realizował Grzegorz VII.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
fryc01   

Skuteczną bronią papieży była ekskomunika i groźba wiecznego potępienia w piekle. Gdyby nie fanatyzm religijny w tych czasach to nawet nie wiem czy w połowie kościół byłby tak silny.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   

O fanatyzm to ja bym polemizował (ale o tym jest osobny temat). Jednak poruszyłeś ciekawą kwestię (przynajmniej dla mnie). Papieże, oprócz środków religijnych, nie mieli żadnego oręża przeciwko władcom świeckim, a mimo to potrafili zbudować swoją silną pozycję w Europie. Bo przecież co przeszkadzało cesarzom w zniszczeniu Rzymu? Reputacja? Prestiż?

Myślę że polityka. Władcy świeccy szukali nie raz, nie dwa, (najlepiej to widać wśród elektorów niemieckich, albo np. u Bolesława Śmiałego) poparcia w Rzymie, a i papieże wykorzystali dobrze koniunkturę polityczną dla własnych celów.

Jak dla mnie to byli [papieże] doskonałymi politykami.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   
Bo przecież co przeszkadzało cesarzom w zniszczeniu Rzymu?

Taki był porządek średniowiecznego świata. Nie mógł on istnieć bez cesarza i papieża, tak samo cesarz nie mógł istnieć bez papieża i odwrotnie. Niektórzy cesarze np. Fryderyk II mieli możliwość zniszczenia papiestwa, ale nie mogli tego zrobić, bo jak pogorszyliby swój PR? Podobnie było z papieżami, w okresie Wielkiego Bezkrólewia mogli skutecznie (lub przynajmniej mogli próbować) sabotować wszelkie próby wyboru silnego cesarza, ale oni chcieli właśnie jak najprędszego wybrania świeckiego zwierzchnika chrześcijan. Można powiedzieć, że cesarz był dla papieża "militarnym organem".

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
fryc01   

Cały czas skupiacie się na władcach, a powiem tyle, że oni mieli w gruncie rzeczy w nosie papieży. Zapominacie, że lud w tamtych czasach bał się bardzo szatana i piekła, a co powiedział kościół to rzecz święta. Władcy w obawie przed buntami chłopstwa, które mogło skutecznie utrudnić życie im i szlachcie oraz rycerstwu jako tako przestrzegali słowo papieża.

Edycja :

Rzym często był marionetką w rękach obcego państwa doskonałym przykładem jest niewola awiniońska.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.