Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Narya

Genua a Wenecja

Recommended Posts

Narya   

Jak wyglądały relacje tych dwóch wielkich miast włoskich na przestrzeni dziesięciu wieków? Czy zdarzały się momenty sojuszów, ścisłych współpracy czy raczej były zdominowane rywalizacją, a nawet walką?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Argaleb   

Z początku republiki te współpracowały ze sobą tocząc wojny z Maurami. Potem jednak podzieliły się. Stoczyły wiele bitew, głównie morskich. Jak dla mnie lepiej wyszła na nich Wenecja, ale każdy może mieć swoje zdanie. Wiadomym jest że obydwa te miasty były niepodległymi republikami. W obydwu władzę sprawował Doża. Obydwie republiki straciły na znaczeniu gdy odkryto Amerykę, i morską drogę do Indii, i zakończono wyprawy krzyżowe.

Share this post


Link to post
Share on other sites

By nie tworzyć nowego wątku swe pytania umieszczę tutaj.

Genua preferowała statki zwane "navi" a Wenecja stosowała głównie galery skąd mogła się brać ta odmienność?

Inne towary, kierunki handlu?

I kolejne pytanie: w Genui pomiędzy różnymi rozwiązaniami organizacyjnymi przedsięwzięć handlowych wyróżniano m.in.: "a carati" czy "kommendy"; czym się te formy różniły?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.