Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/

Rekomendowane odpowiedzi

riv   
Czy zatem mylę się, jeśli uważam, że Polacy, jeśli w ogóle, raczej z rzadka uczestniczyli w krucjatach i procesach czarownic oraz zwalczaniu innowierców?

Tak do jednego worka worka wrzuciłaś wszystko.... Książęta polscy organizowali własne krucjaty np. na teren Słowiańszczyzny nadłabskiej czy Prus.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Ali Baba   
Książęta polscy organizowali własne krucjaty np. na teren Słowiańszczyzny nadłabskiej czy Prus.

Interesują mnie tendencje ogólne, a nie jednostkowe wyprawy na Słowian Połabskich, Prusów, czy w czasach nam bliższych ... na Ukrainę!

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
riv   
Interesują mnie tendencje ogólne, a nie jednostkowe wyprawy na Słowian Połabskich, Prusów, czy w czasach nam bliższych ... na Ukrainę!

Jest tendencja jak najbardziej ogólna,Przecież oprócz wyprawy Bolesława z 1147 mamy dalsze wyprawy Leszka Białego z 1222 i 1223 i one są elementem jego polityki północnej.

Konrad podejmuje kolejne wyprawy przeciw Prusom jeszcze w 1234 i 1235,

Wreszcie jedyny polski zakon rycerski został założony właśnie do walki z Prusami.

Od roku 1207 Rozpoczęcie akcji chrystianizacyjnej Prus przez Chrystiana i Filipa-Boguchwała.

Gdyby nie było tendencji do wypraw przeciw Prusom to zapewne nie sprowadzono by Krzyżaków-bo i po co? Oprócz wypraw były tez liczne misje chrystianizacyjne Prus.

A wyprawy na ziemie Słowian połabskich trwały do momenty ich całkowitego ujarzmienia, ostatnia krucjata to Krucjata Wenedejska z 1147r, pod wodza Albrechta Niedźwiedzia,Henryka Lwa i Konrada Wettina-w której właśnie Mieszko Stary brał udział. Ze później nie brał udziału w wyprawach na tereny Słowiańszczyzny Połabskiej- to fakt, ale dlatego, że już te ziemie zostały podzielone a Połabianie ujarzmieni...więc nie było jak brać udziału....

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Ali Baba   

Serdeczne dzięki za obszerne wprowadzenie w tematykę.

Krucjaty nakładają się tym samym na podobne tendencje w Europie Zachodniej. Zastanawia mnie tym niemniej intensywnosć aktywności tego typu - czy były mniej intensywne. niż na Zachodzie Europy?

Nie stanowi to oczywiście pocieszenia jakiegoś szczególnego rodzaju, gdyż

wygląda na to, że Polacy nie wyróżniali w jakiś osobliwy sposób w odniesieniu do reszty Europy w okresie krucjat!

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
riv   
wygląda na to, że Polacy nie wyróżniali w jakiś osobliwy sposób w odniesieniu do reszty Europy w okresie krucjat!

Zgadza się. Polska była silnie związana z Europa zachodnią i jakiś większych różnic nie znajdziemy. Do Polski sprowadzono nawet Joannitów i Templariuszy. Co więcej Leszek biały na pieczęciach przedstawia sie jako krzyżowiec.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Ali Baba   
wygląda na to, że Polacy nie wyróżniali w jakiś osobliwy sposób w odniesieniu do reszty Europy w okresie krucjat!

Zgadza się. Polska była silnie związana z Europa zachodnią i jakiś większych różnic nie znajdziemy. Do Polski sprowadzono nawet Joannitów i Templariuszy. Co więcej Leszek biały na pieczęciach przedstawia sie jako krzyżowiec.

Nie będąc historykiem, chyba wypada mi zauważyć, że krucjaty i zakony nie były specjalnością Polaków - podobnie, jak obozy hitelerowskie, które co prawda znajdowały się na terenie Polski (cytat), ale niespecjalnie angażowały ogół Polaków w ideologicznie uwarunkowania hittlerowców, ergo faszystów - oprócz szmalcownikow, co z kolei miało chyba bardzej finansowe, niż ideologiczne uwikłania.

Pszaszam za porównanie, ale tak mi się laicko kojarzą - krzyżowcy, fanatycy religijni i hiterowcy oraz faszyści!

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
riv   

Porównanie zakonów do hitlerowców no jakoś nie bardzo mi pasuje....

Nie będąc historykiem, chyba wypada mi zauważyć, że krucjaty i zakony nie były specjalnością Polaków

W krucjatach brali udział, choćby w tych,które wymieniłem,ale było jeszcze kilka. Co do zakonów to jedyny zakon jaki powstał w średniowiecznej Polsce to był właśnie zakon rycerski.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Ali Baba   

Ciekawi mnie jaka była skala tego zjawiska - w polskiej historiografii niewiele się pisze o uczetnictwie Polaków w krucjatach. Uczestnictwo poszczególnych rycerzy świadczyć może o marginalnej skali tego zjawiska.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
riv   
Ciekawi mnie jaka była skala tego zjawiska - w polskiej historiografii niewiele się pisze o uczetnictwie Polaków w krucjatach

Czy tobie chodzi o wyprawy krzyżowe czy o krucjaty?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
riv   
O wyprawy krzyżowe.

To po za tym jednym księciem i dosłownie dwoma bądź trzema rycerzami, to chyba nikt se nie kwapił do wypraw krzyżowych- blizej i wygodniej bylo organizowac krucjaty do Prus...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Ali Baba   

Serdeczne wdzięki, tak przypuszczałam.

Krucjaty stanowia oddzielny rozdział w naszej historii. Ciekawy i nieznany.

Przypuszczam, że działania polskiego ryceerstwa wpisują się w tendencje typowe dla epoki. Tym niemniej, interesujące jest w jak łatwy sposób mieszkacy Mazur i Warmii przystosowali się do polskości, co widzę w kontekście późniejszej germanizacji - tak w czasach Prus Ksiażęcych, jak i w okresie powojennym.

Moje pytanie zatem brzmi, czy wczesno-średniowieczne wynarodowienie Bałtów nie ułatwiło przypadkiem procesu germanizacji tego regionu w późniejszych epokach. Na zasadzie akomodacji, łatwości asymilowania się, czy potrzeby dopasowywania się.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że ciekawa jest legenda czy też mit "pojedynku" dwóch władców, Ryszarda Lwie Serce i Yusufa ibn Ajjuba Salah ad Dina. Zarówno w literaturze europejskiej jak i arabskiej podobnie coenia się tych dwóch przywódców. Saladyna prównuje się często do rycerza, godnego europejczyków przeciwnika, szlachetngo i groźnego zarazem. Ryszard jako wojownik godny naśladowania, wybawaca Ziemii Świętej. Tworzono legendy o tym jak Saladyn miał przysłac medyków choremu Ryszardowi. Jedno jest pewne walka tych dwóch męzów do dziś jest źródłem inspiracji i nakręcono wiele filmów. Dość powiedzieć, że ich walka jak żadna wcześniej zakończyła się korzystnym układem pokojowym ( nie z Saracenami, ale rycerskim Saladynem)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Polacy nie byli zainteresowani zbytnio dalekimi wyprawami do Ziemi Świetej, a to z prostego powodu. Mieli u siebie organizowane akcje krucjatowe przeciwko poganskim plemionom Pruskim. Poza tym wyprawa do Terrae Sanctum wiazała się z długa podróżą, wysokimi kosztami i oczywiscie niebezpieczeństwami czychajacymi w drodze. Oczywiscie kilku polskich krzyzowców wzieło udział w wyprawach na Wschód.

Co do pojedynku Saladyna z Ryszardem Lwie Serce to jedynie mit. Prawdą jest natomiast iż krół Anglii był podziwiany przez Saladyna za swoja odwagę i brawurę na polu bitwy. Medyków i owszem przysyłał w końcu był znany ze swojej wielkoduszności.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.