Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Capricornus

Rycerz i wojna

Rekomendowane odpowiedzi

Kiedyś słyszałem taki wierszyk z epoki napisany przez francuskiego rycerza. Nie pamiętam dokładnie jak to leciało, ale coś w ten deseń:

Lubię jak słońce świeci, lubię jak ptaszki śpiewają, lubię patrzeć jak roślinki rosną (i dalej taka wyliczanka)….. Ale najbardziej lubię szczęk oręża, gdy odcięte ręce latają w powietrzu, gdy krew bluzga z ran, gdy wylewają się wnętrzności….(i znowu taka wyliczanka)

Moim zdaniem taki tekst jest świadectwem właśnie takiego umiłowania mordobicia, świadomości bliskiej śmierci, życia na krawędzi (w walce różnie przecież bywa), jeżeli ktoś to lubi to walka musi być dla niego rozrywką i to tą najbardziej pożądaną.

Tia, tylko że autor nigdy w życiu nie był na wojnie i nie widział nawet otwartego złamania palca u nogi, a na widok tychże opiewanych flaków pewnie zemdlałby albo zwymiotował, albo jedno i drugie w dowolnej kolejności. Jego fascynacja wojną przypominała nieco dzisiejszą fascynację nią dziesięcioletnich chłopców którzy upajają się widokiem Rambo dezynfekującego sobie ranę prochem strzelniczym i wyobrażających sobie, że sami zrobiliby to lepiej.

Wojna dla rycerza niestety była pracą, niczym więcej i niczym mniej. Tak zarabiali, tak wykazywali się swoimi umiejętnościami, tak zdobywali przychylność i względy seniorów. Gdyby była tak upragnioną rozrywką, bogatsi nie płaciliby za to, by się od niej wywinąć.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tia, tylko że autor nigdy w życiu nie był na wojnie i nie widział nawet otwartego złamania palca u nogi,

Wiesz, kto to napisał? Fajnie, możesz powiedzieć bom ciekaw przeokrutnie. I chętnie przeczytam to jeszcze raz masz gdzieś ten tekst?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Bertrand de Born, "pochwała wojny"

Uwielbiam Wielkanocny czas,

Gdy szary zielenieje las,

Wesoły czas, gdy kwitnie kwiat,

A w lesię się odzywa ptak

I las mu odpowiada;

Na polach zaś namiotów rząd,

Proporce co się złotem skrzą

i radość mi to sprawia

Kiedy rycerstwo dzierży broń

I rży pod panem świetny koń,

Uwielbiam kiedy jazdy zwał,

po chamskich karkach leci w cwał

spod kopyt pryska taki syn

dalej ich prać i gnać ich w dym

to lubię i to śpiewam

lub gdy się zamek broni sam

i wiury z mostu, dzazgi z bram

a mury tłum zalewa

do murów prze szalony szturm

na muże krew i pada mur

uwielbiam kiedy hardy pan

na wrogie szyki leci sam

koń parska ryceż tnie za dwóch

w dróżynie dziarski rośnie duch

bo przykłat to nie lada

ryceżem się zaczyna być

gdy można rąbać kłuć i bić

co wielkom radość sprawia

a kto się boi ten i sam jest

prostak, tchuż i zwykły ham

hełm się rozrywa, oczy w słup

tarcza rozdarta, leci trup

uwielbiam tak to musi być

ryceż tłum chcę prać i bić

i wielką radość czują

gdy trupa wlecze ranny koń

oni nie żałują go, jeszcze go tratują

bo lepiej zginąć zamiast żyć

podłym niewolnikiem być

ach mówię wam nie znaczy nic

kochać czy jeść czy spać czy pić

kiedy usłyszę BIJ HURA

ze stron obydwu broń już gra

w lesię się z koń zsiada

potem RATUNKU boże muj

we fosie gżęźnie, straszny buj

gdzie duży z małym pada,

po boju trupach sztorcem tkwią

proporce umazane krwią

ryceże oto zdanie me

zastawcie zamki miasta wsie

i bijcie się to moja rada

walczcie to moja rada

bijcie się to moja rada.

Tłum. Jacek Kowalski

(z: http://www.tawerna.rpg.pl/forum/viewtopic.php?f=5&t=199 specjalnie nie poprawiałam ortów )

Był wprawdzie z rycerskiego rodu, ale analizatorzy życiorysu właśnie tak go podsumowują - wolał gadać, niż czynić.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Lu Tzy   

Co wiecej Bertram de Born, mnie znany jako Bertram du Bors (tak jest nazywany w w polskim tlumaczeniu Leszka Enkelkinga wierszy i tlumaczenio-przyblizen Ezry Pounda) nawachal sie prochu dostatecznie. Zapraszam serdecznie do zaznajomienia sie z zyciorysem tego lajdaka ;) .

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Capricornus - to poszukaj innych sirwentesów. Ten jest najznańszy, ale możliwe, że wszyscy jechali na jedno kopyto. (sirventes - pieśń pochwalająca wojnę) chociaż nie słyszałam, by przetłumaczono inne. Gdzie to słyszałeś?

Lu Tzy, nie słyszałam o żadnych krwawych epizodach z jego życia. Łaził za królem i pisał mu piosenki.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Lu Tzy   

No to przypatrz sie, gdzie chadzal krol. Zas du Bors nie byl - o ile mi wiadomo - niskiego zupelnie stanu. Widzial i walczyl.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Zas du Bors nie byl - o ile mi wiadomo - niskiego zupelnie stanu.

To, że był szlachetnie urodzony nie znaczy od razu, że wypruwał sobie flaki na froncie.

OK, Przeszukam jeszcze jego życiorys w poszukiwaniu jakichś rozstrzygających informacji, ale z pewnością nie mogę się zgodzić ze stwierdzeniem, że każdy szlachcic zostawał rycerzem. To nie to samo, tak jak nie każdy płaz jest lądowy a nie każde zwierzę lądowe płazem.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.