Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Andreas

Generałowie - jeńcy

Recommended Posts

Andreas   

'' W czasie szybkiego pościgu tyły 10 pułku 4 Dywizji Piechoty nieco odstały. W pogoni za czołowymi pododdziałami starszy lekarz kapitan Borys Wierstakow wraz z kilkunastoma żołnierzami z kompanii sanitarnej napotkał w pobliżu Olchowa grupę powracającą z przymusowych robót Polaków, którzy ostrzegli go, że we wsi znajdują się żołnierze niemieccy. Zaniepokojony kapitan kazał woźnicy podciąć konie, by uniemożliwić Niemcom ucieczkę. Na skraju wsi spotkał 3 żołnierzy, którzy nie tylko skwapliwie podnieśli ręce do góry, ale jeszcze poinformowali, że we wsi przebywa ich generał z 20-osobową ochroną. W nocy z 6 na 7 marca 1945 r. kapitan Wierstakow zeskoczył z wozu i szybko pobiegł we wskazanym kierunku do majątku, a za nim jego żołnierze. Otoczyli dworek ze wszystkich stron, oddając kilka serii z pistoletów maszynowych. Na odgłos strzałów wybiegli żołnierze z ochrony generała. Jednakże widząc skierowane w swą stronę polskie karabiny maszynowe, zamiast bronić swego dowódcy, podnieśli co prędzej ręce do góry. Wewnątrz budynku, ku swojemu zaskoczeniu, kapitan Wierstakow zastał dowódcę 10 korpusu SS, który w tym czasie moczył nogi w miednicy. Posiadał on odznaki generała porucznika, na piersi Krzyż Żelazny I i II klasy oraz Gdański Krzyż I klasy. Towarzyszyła mu żona. Dowódca niemiecki jak i jego ochrona, nie przejawiali chęci stawiania oporu. Bez wezwania oddał swój pistolet i dokumenty. Okazało się, że jeńcem został generał porucznik Gunther von Krappe, dowódca 10 korpusu SS, kierujący obroną niemiecką na Wale Pomorskim, którego bezskutecznie poszukiwały specjalne grupy zwiadowców. Wstępne przesłuchanie jeńca przeprowadzili w Rynowie podpułkownik Urbanowicz i pułkownik Potapowicz, po czym odesłali go do sztabu 4 Dywizji. W polskie ręce wpadł także generał lejtnant Wilhelm Raitt - dowódca niemieckiej dywizji „Barwalde” (został schwytany przez podporucznika Romana Brzozowskiego 9.III.1945 r.). ''

Dane z: http://wppp2.ovh.org/str/artykul.php?id=12...6067&gaz=tl

Co się stało z owymi generałami? Czy pojec hali liczyć drzewa na Syberii, czy też może zostali w niewoli polskiej? Jak oceniacie to zdarzenie?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Pancerny   

Czytam ten post i oczom nie wierzę. Wczoraj odzyskałem książkę gen. Stanisława Popławskiego " Towarzysze frontowych dróg" i skończyłem czytać jak gen. Popławski przesłuchiwał...... generała porucznika Gunthera von Krappe.

Towarzyszyła mu żona.

Według Popławskiego, Krappe stwierdził, że to jego przyjaciółka.

starszy lekarz kapitan Borys Wierstakow

Tu pada nazwisko" starszy lekarz pułku Wadniewski"

Share this post


Link to post
Share on other sites
Andreas   

Niestety, nie ja pisalem ten tekst. Bardzo dziękuję za sprostowania. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Leuthen   

Garść danych biograficznych. Generał Günther Krappe (bez "von" przed nazwiskiem) urodził się 13 kwietnia 1893 r., zmarł 31 grudnia 1981 r. Był generałem Wehrmachtu, delegowanym do X Korpusu SS na stanowisko dowódcy. Od 6 marca 1945 r. do 1 marca 1949 miał przebywać w niewoli sowieckiej. Był kawalerem Krzyża Żelaznego II i I klasy jeszcze podczas I wojny światowej. Podczas DWS otrzymał przypinki (tzw. "szpangi") do obu tych odznaczeń, a 11 kwietnia 1944 r. został odznaczony Krzyżem Rycerskim (Ritterkreuz) Krzyża Żelaznego. Ponadto posiadał:

- Braunschweigisches Kriegsverdienstkreuz II Klasse

- Ehrenkreuz für Frontkämpfer

- Wehrmachtsdienstauszeichnung od IV do I klasy

Żadnego "Krzyża Gdańskiego" nie posiadał.

[informacje powyższe przytaczam za: http://www.geocities.com/~orion47/WEHRMACH...E_GUENTHER.html ]

Share this post


Link to post
Share on other sites
cyp   

Borys Wierstakow, mój dziadek jest jak najbardziej realną postacią tamtych wydarzeń. Dysponuję fotografiami upamiętniającymi owo aresztowanie. Całą sytuację znam z opowieści naocznych świadków i pobiskim ich wspótoważyszom.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Borys Wierstakow, mój dziadek jest jak najbardziej realną postacią tamtych wydarzeń. Dysponuję fotografiami upamiętniającymi owo aresztowanie. Całą sytuację znam z opowieści naocznych świadków i pobiskim ich wspótoważyszom.

Możesz wrzucić te zdjęcia ?

Share this post


Link to post
Share on other sites
cyp   

Historia przedstawia się następująco:

Borys Wierstakow wraz z sanitariuszem i woźnicą szukali miejsca na szpital polowy. W lesie spotkali 2 niemców, którzy powiedzieli im, że w pobliżu jest leśniczówka a w niej stacjonuje Generał niemiecki. Miał on 18 ludzi obstawy. Kapitan Wierstakow i jego ludzie dysponowali 1 pistoletem maszynowym, 1 karabinem oraz jednym zwykłym pistoletem. Krzycząc do siebie i oddając strzały wokół leśniczówki udawali oblężenie i generał się poddał oddając pas Kapitan postanowił uszanowąć słowo oficera, że nie posiada innej broni i nie dokonał rewizji. Nie chciał również aby jemu imiennie przypisywano zasługę a całej 4 DP. Jednak zgodnie z wydarzeniami przypisano mu tę zasługę i odznaczono orderem Virtuti Militari.

Jest to relacja opowiadana w rodzinie i może się nieznacznie różnić. Dziadek raz postanowił opisać krótkie sprostowanie na łamach biuletynu WAM.

Jeśli ktoś będzie ciekaw to postaram się odnaleźć i przepisać owo sprostowanie.

Zdjęcie wykonano w sztabie podczas potwierdzania tożsamości generała.

jeneral.jpg

Edited by cyp

Share this post


Link to post
Share on other sites
cyp   

Tylko jak byś mógł opisać zdjęcie, a relacja jak najbardziej pożądana.

Edytowałem poprzedni post opisując zdjęcie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.