Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Jarpen Zigrin

Wywiad z Premierem Donaldem Tuskiem

Recommended Posts

Mam do was pytanie w związku z uzyskaniem zgody na przeprowadzanie przeze mnie wywiadu z Premierem Donaldem Tuskiem proszę was o proponowanie pytań do wywiadu.

Proszę o pytania dt. edukacji, nauczania historii, historii w inernecie, polityki historycznej, oświaty etc.

Czekam na wasze propozycje. Proszę o pytania przemyślane i na poziomie.

PS Dyskusje polityczne lub błahe pytania zawarte w postach będą usuwane natychmiast.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Szumo   

Ja bym zadał pytanie, jak według niego można rozprzestrzenić naukę i zainteresowanie historią Polski wśród młodzieży, właśnie za pomocą internetu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

W związku z tym spytałbym się czy jest coś robione, a jeśli tak to jak na temat wiedzy o naszej historii w innych krajach. Chodzi mi o to żeby oni znali prawdę.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja na pewno pytałbym się o plany rządu w/s do szeroko pojętej edukacji.

Dodatkowo nurtowałaby mnie kwestia czy na uczelniach wyższych zlikwiduje się habilitacje i zacznie zatrudniać prof. na kontrakty, a nie bezterminowo.

Czy będą planowane jakieś zmiany w maturze, chodzi tutaj o zmiany systemowe.

Dalej o programach nauczania, że z własnego doświadczenia wiem, że 4 lata dawnego LO robi się w 3 teraz, czy odchudzone zostaną programy.

Wreszcie pytanie o Instytut Mickewicza dlaczego nie spełnia swojej roli tak jak Instytu Cervantesa, który mają Hiszpanie.

Nad resztą jeszcze pomyślę, ale zapraszam innych do rozmowy.

Share this post


Link to post
Share on other sites
widiowy7   

Moje pytanie do Premiera.

Ważniejsza jest matematyka, czy historia Polski?

Pytanie specjalnie tak sformułowałem, żeby odpowiedź mogła być niejednoznaczna.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Narya   

Moje pytanie do premiera:

Czy zmieni konstytucję by określić jasno kompetencje prezydenta i premiera?

Później dopiszę inne.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Tofik   

Co Pan Premier sądzi o Zygmuncie III Wazie? No co, to taki żarcik na początek...

Mam pytanie, czy nadal będziemy brnąć w odmęty głupoty jakim jest zapominanie o największych zwycięstwach?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Andreas   

Czy powstaną inne muzea o historii Polski w podobnej postaci, jak MPW? Czy powstanie np. Muzeum Katyńskie, Muzeum Żołnierzy Wyklętych albo Muzeum LWP(czyli, jak sądzę na tematy dosyć trudne, a potrzebne)?

[ Dodano: 2008-08-26, 17:44 ]

I czy zostanie opracowana odpowiednia literatura weryfikująca niektóre bitwy, podająca prawdziwe liczby, pokazująca je obiektywnie, np. walki o Wał Pomorski, pod Budziszynem, o Berlin i Lenino? Czy w końcu przestaniemy mówić o niektórych jako o zwycięstwach, a jako o gorzkich porażkach: Budziszyn, Lenino...? Czy doczekamy się odpowiedniej ilości materiałów na ten temat?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Narya   

Przepraszam cię Jarpenie. To teraz historyczne pytanie. Premier jest jak wiadomo historykiem od tej historii najnowszej, więc mam takie pytanie:

Co sądzi Pan Premier o relacjach Lecha Wałęsy i IPN w sprawie badań nad jego przeszłością? Czy rzeczywiście był TW i agentem? Co Pan sądzi o książce Cenckiewicza i Gontarskiego? Oraz działaniach IPN w stosunku do byłego prezydenta i lidera Solidarności (chodzi tu o najnowszą listę IPN represjonowanych)?

Przepraszam, że tak dużo pytań w "jednym", ale nie wiedziałem jak je ująć. Można je jakoś przeredagować, ale chciałem właśnie zapytać co sądzi odnośnie sprawy w tej książce, na temat tej książki i listy represjonowanych. ;)

Drugie pytanie: Jaki jest Pański stosunek do czasów 1945-1989, jako historyka? Czy rzeczywiście utraciliśmy wtedy niepodległość, rzeczywiście było tak źle jak się mówi, rzeczywiście rządzili nami zdrajcy, sprzedawczyki i pachołki Moskwy, a realne władze były na Kremlu?

Trzecie pytanie: Jak nazwać okres PRLu? Komunizmem, "komuną", socjalizmem, totalitaryzmem, autorytaryzmem? Czy w Polsce był komunizm?

Wiem, że pytania mogą być zbyt kontrowersyjne, ale nie znam zdania Tuska na te sprawy, a wszelkie opinie historyków na te pytania, ich odpowiedzi zbieram ochoczo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jest Pan historykiem, więc na pewno czuje Pan sentyment do łaciny. Czy nie byłoby dobrym pomysłem rozpowszechnienie nauki tego języka w szkołach?

[ Dodano: 2008-08-28, 11:43 ]

W szkołach (podstawówka, gimnazjum) są dwie religie w tygodniu i także dwie historie. Czy nie uważa Pan, że równa liczba godzin tych przedmiotów jest niesprawiedliwa? Religia i tak nie jest traktowana przez większość uczniów na poważnie, a większa liczba godzin historii (kosztem jednej godziny religii) pozytywnie wpłynęłaby u młodzieży na szerzenie patriotyzmu i wiedzy o ojczyźnie.

Share this post


Link to post
Share on other sites
bartecki   

Moje pytanie brzmi: czy nie uważa Pan, że powinny nastąpić zmiany w organizacji nauczania od szczebla szkoły podstawowej wzywż, aby przywrócić dawny blask instytucji gimnazjum?

Share this post


Link to post
Share on other sites
widiowy7   

Jak ważna jest jest według Pana nauka historii. Czy zna Pan, jeśli tak, to jak ocenia Pan rolę portali historycznych w edukacji historycznej młodzieży?

Share this post


Link to post
Share on other sites
bartecki   

Ok ;) No więc tak: czy nie uważa Pan, że powinny nastąpić zmiany w organizacji nauczania od szczebla szkoły podstawowej wzywż, tym bardziej że mamy posłać 6-latków do szkół ( na wzór przedwojenny, 4-letnie gimnazjum i po nim mała matura, a dla chcących uczyć się dalej liceum 3-letnie które by wieńczyła duża matura, no i dopiero później studia), aby przywrócić dawny blask instytucji gimnazjum?

Trochę długie, ale moim zdaniem ciekawe ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.