Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Narya

Jezus - wielka postać czy zwykły cieśla?

Rekomendowane odpowiedzi

Narya   

Nie udało mi się znaleźć takiego tematu, jeśli jest to wina mojego niedopatrzenia..

Odwieczne pytanie: Kim był Jezus? Jaka była jego historia? Czy był wielką postacią czy po prostu cieślą?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Ale to pytanie już bardzo metafizyczne i dyskusja tutaj większego sensu nie ma.

Są źródła mówiące o Jezusie i mówiące o jego boskości, kto wierzy temu wystarczą.

Dla osoby niewierzącej jakiekolwiek z tych źródeł nie ma wartości, a już na pewno nie świadczą o Jego Boskości...

To raczej metafizyczna dyskusja niż historyczna.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Regulus   

Bez względu na to czy uznamy Jezusa za zwykłego cieślę, bękarta rzymskiego żołnierza Pantery czy syna bożego jego ogromnego wpływu na dzieje ludzkości nie da się podważyć.

No chyba, że był postacią fikcyjną jak twierdzą niektórzy ;p a laury za stworzenie największej i najbardziej wpływowej religii w historii należy oddać grupce cwanych Żydów z Pawłem z Tarsu na czele.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   

Nie mniej powstają książki historyczne na temat tej postaci. Wyróżnia się w jednym Jezusie dwóch: historycznego i chrześcijańskiego. Sam Benedykt XVI napisał książkę o Jezusie, w którym rozróżnia spojrzenie na tę postać.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Achilles   

Dla mnie Jezus istniał i istnieje. Możemy nawet zobaczyć jego twarz, która została "odbita" na chuście św. Weroniki podczas ocierania jego twarzy w czasie drogi krzyżowej. Poza tym dlaczego ewangeliści i inne osoby Biblii miałyby zmyślać i podawać nieprawdziwe informacje? Żeby wysławić swoje imiona? Przecież gdyby napisali zwykłą dobrą bajeczkę o sierotce Marysi to i tak dzisiaj byliby kimś.

Poza tym mówi się o wielu cudach "z ręki" Pana Jezusa. Wierzę, że Chrystus był, jest i będzie do końca świata. Zresztą co się dziwić... jestem chrześcijaninem...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Lu Tzy   
Nie udało mi się znaleźć takiego tematu, jeśli jest to wina mojego niedopatrzenia..

Odwieczne pytanie: Kim był Jezus? Jaka była jego historia? Czy był wielką postacią czy po prostu cieślą?

Hmmm... A taki ktos w ogole istnial? Poza ewangeliami i innymi chrzescijanskimi produkcjami sa wzmianki (dwie, bodaj), ale o Chrystusie, bez imion.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   
Poza ewangeliami i innymi chrzescijanskimi produkcjami sa wzmianki (dwie, bodaj), ale o Chrystusie, bez imion.

O, w pismach Mahometa jest wymieniony Chrystus, choć jako prorok, a to raczej nie chrześcijaństwo. :>

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Lu Tzy   
Poza ewangeliami i innymi chrzescijanskimi produkcjami sa wzmianki (dwie, bodaj), ale o Chrystusie, bez imion.

O, w pismach Mahometa jest wymieniony Chrystus, choć jako prorok, a to raczej nie chrześcijaństwo. :>

Racja, siadam i wstydze sie. ;)

Wciaz jednak Choresteos, a nie jakis - tam Judejczyk.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
puella   

Po Mahomecie Jezus jest wedle Islamu najważniejszym prorokiem - jest w przed ostatnim niebie.

Co do historyczności Jezusa nie mamy żadnej wzmianki, która by mówiła, że relacje chociażby apostołów to bzdurna fikcja. Jest to jeden z wielu argumentów za historycznością Jezusa, którą negują jednostki światka historycznego.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Lu Tzy   
Po Mahomecie Jezus jest wedle Islamu najważniejszym prorokiem - jest w przed ostatnim niebie.

Co do historyczności Jezusa nie mamy żadnej wzmianki, która by mówiła, że relacje chociażby apostołów to bzdurna fikcja. Jest to jeden z wielu argumentów za historycznością Jezusa, którą negują jednostki światka historycznego.

Radze doczytac....

Nie jest pewne ani autorstwo, ani datowanie zadnej z uznanych czterech glownych

Ewangelii; tak zwane apokryficzne, a jest ich troszke, nie sa pod tym wzgledem lepsze.

Co wiecej, te cztery byly wielokrotnie "redagowane", co tym bardziej kaze watpic w ich rzetelnosc.

Poza nimi, oraz Koranem, w zywe opartym na chrzescijanstwie, brak wzmianek o Jeszui/Jezusie itd.

Bywa "Choresteos"; nieosobowo.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
puella   

Co radzę doczytać? Napisałam enigmatyczną wzmiankę tylko.... Skąd wnioski, że mam niedoczytanie w tej materii?

Pozdrawiam.

Edit/

Jak sprawa stoi:

Tacyt w "Annałach" wspomina fakt szerzenia się w Jerozolimie i w Rzymie chrześcijaństwa, zwąc je "niebezpiecznymi zabobonami". Wspomina o egzekucji założyciela tej religii, jednak nie podaje żadnych szczegółów, nazywając go po prostu Chrystusem.

Swetoniusz w Żywotach opisuje żydowskie zamieszki w Rzymie przez "Chrestusa" wzniecone. Niektórzy naukowcy dopatrują sie w tym istnienia rzymskiej gałęzi wczesnego chrześcijaństwa... Oczywiście w tym czasie Chrystusów mogło wielu być, ten to maił osobiście do walki podżegać.

Pliniusz Młodszy, wspomina jedynie, o ty, że założycielem ruchy chrześcijańskiego był Chrystus. Co ciekawe, miał on być uznawany już wtedy za boga...

Osobną kwestią jest milczenie Flawiusza - ale to temat za długi na tą porę nocy.

Czyli z pierwszych pięćdziesięciu lat nie zachowała się tak naprawdę wzmianka o Chrystusie.

Ale pytanie zasadnicze w tym temacie: po co ktokolwiek miałby wymyślać nieistniejącą postać i dlaczego tak wielu ludzi uwierzyło w nią do tego stopnia, że w tak krótkim czasie upowszechnił się jego kult? Lu Tzy, skoro ja tak niedoczytana jestem, to może mnie oświecisz jako ten oczytany?

Czy znasz zasady na podstawie których tworzono legendy w starożytności? Zapewne tak, więc wiesz też, że pojęcie fikcyjnego bohatera było ludziom tej epoki obce... Brano za wzór autentyczne postacie chociażby popularnego Aleksandra Wielkiego.

Po łebkach trochę ale już późno jest.

I jeszcze jedno, czytając ewangelie zauważyłeś, że jest w nich pełno niekonsekwencji, sprzeczności czy niezrozumiałych aluzji, sentencji. To właśnie też wskazuję, że jest to relacja na temat słów i czynów prawdziwa- nie wszystko się dało zredagować. ;)

Może mi też wytłumaczysz, po co jakiś tam pisarz zadawałby sobie trud wymyślania fikcyjnego mesjasza, który ma wątpliwości co do swojej faktycznej roli i po co zawarłby tyle niejasnych wypowiedzi i sentencji.

Czy mamy informacje o tym, że Jezus nie istniał?

Co do czasu powstanie, życia ewangelistów i generalnie ewangelii, jeżeli zechcesz temat "pociągnąć", to chętnie sobie podyskutuję...A temat to bardzo opasły jak i interesujący.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jest rzeczą niewątpliwą, ze nikt w dziejach ludzkości nie wywarł tak wielkiego wpływu na historię rodzaju ludzkiego jak Jezus Chrystus. Postać, która do dziś wzbudza wiele pytań i niedomówień.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Może to co napisze będzie wzbudzać kontrowersje, ale obok postaci Jezusa nie da się przejść obojętnie. Bo albo w niego wierzymy, albo był największym kłamcą w historii.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Kłamcą nie był. Realizował plan, który my dzisiaj tylko możemy zgadywać i domniemywać. Nie było takiej drugiej postaci w dziejach świata.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
eginthen   

Witam ... Jezus poprostu byl MISTRZEM , nauczycielem czyli Rabbi , czlowiekiem sprawiedliwym , a jezeli byl ciesla to byl to taki sam zawod jak inne w tamtym czasie . Jedno nie zaprzecza drugiemu . Jedyne co jest niejasne w obrazie Jezusa , to brak dowodow historycznych , poza zapisami w Ewangeliach . Jednak odnaleziona ,, Ewangelia wg. Judasza ,, jest datowana z ok IV wne . Dlatego uwazam , ze Jezus byl i zyl oraz byl kims wyjatkowym .

pozdr.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.