Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Narya

Najlepsze powstanie narodowe to...

Według mnie najlepszym powstaniem narodowym było:  

44 użytkowników zagłosowało

  1. 1.

    • Powstanie kościuszkowskie
      0
    • Powstanie wielkopolskie I
      3
    • Powstanie listopadowe
      3
    • Powstanie wielkopolskie II
      1
    • Powstanie krakowskie
      0
    • Powstanie styczniowe
      1
    • Powstanie wielkopolskie III
      11
    • Powstania śląskie
      3
    • Powstanie warszawskie
      1
    • inne (jakie? )
      0
    • żadne
      1


Rekomendowane odpowiedzi

Narya   

Które z polskich powstań narodowo-wyzwoleńczych było najlepiej zorganizowane, przygotowane, udane, przeprowadzone?

Wybrałem te ważniejsze. Mam nadzieję, że jakiegoś nie pominąłem, ale pisałem z pamięci. Jeśli taki temat był z góry przepraszam. Powstania w ankiecie są ułożone w miarę chronologicznie.

Zapraszam do udziału w ankiecie i uzasadnienia swojego wyboru.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   

Ja na Wielkopolskie- jedyne powstanie polskie, które zakończyło się pełnym sukcesem. W śląskich, to trochę ci z Freikorpsów nam dołożyli. Z tego co czytałem, to(nieprawdopodobne)Włosi i Francuzi stacjonujący tam wspomagali Niemców.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   

Muszę dopisać w celach wyjaśnienia:

I powstanie wielkopolskie - w 1807 (chyba że mi się cyferki pomyliły), II - 1848 oraz III - 1918. :wink:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
widiowy7   
powstanie wielkopolskie - w 1807
III - 1918

Obydwa te powstania zakończyły się sukcesem. Dobrze przygotowane i wykonane.

Dorzuciłbym jednak III Powstanie Śląskie. Jednak nie było zrywem utopionym we krwi, częściowo swoją rolę spełniło.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pancerny   

Na zwycięskie, nie doceniane i mało popularne, Powstanie Wielkopolskie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
mictom26   

Moim zdaniem jednak utopione w morzu krwi i ruin powstanie Warszawskie. Może jestem tendencyjny, ale zapobiegło to moim zdaniem utworzeniu polskiej rep. rad. tak jak to chcieli zrobić komuniści w 1920 :tongue:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Podobnie jak większość, ostatnie wielkopolskie. Minimalne straty, maksymalny efekt uwieńczony pełnym sukcesem. Lepszego wyniku w żadnym innym nie osiągnęliśmy. No, może to z 1807 roku, też było udane, ale pamiętajmy, że to w dużym stopniu zasługa Napoleona, gdyby nie stłukł tyłka Prusom... Natomiast w 1918 roku poradziliśmy sobie zupełnie sami.

Pozdrawiam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
Moim zdaniem jednak utopione w morzu krwi i ruin powstanie Warszawskie. Może jestem tendencyjny, ale zapobiegło to moim zdaniem utworzeniu polskiej rep. rad. tak jak to chcieli zrobić komuniści w 1920 :tongue:

Bardzo ryzykowna teza. Do dyskusji na ten temat zapraszam tutaj ;) : https://forum.historia.org.pl/viewtopic.php?t=25 .

A tak poza tym... zgadzam się z Vissem :lmao:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Anhelli   
I powstanie wielkopolskie - w 1807 (chyba że mi się cyferki pomyliły), II - 1848 oraz III - 1918. ;)

I zaczęło się w 1806, zapomniałaś jeszcze choćby o tym z 1846.

A co do tematu - według mnie to właśnie I wielkopolskie - za dobrą organizację i pełen sukces.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
amon   

Powstanie Wielkopolskie, wielki zryw którego zwycięstwo okupiono dotkliwymi stratami. Jeżeli weźmiemy pod uwagę że Piłsudski niewiele lub nic nie zrobił aby pomóc rodakom to tym bardziej zryw ten godzien jest uwagi i nagłośnienia. W b.r mija 90 rocznica wybuchu Powstania , ciekawi mnie czy w Kongresówce zauważą ten fakt i uczczą podobnie jak Powstanie Warszawskie ?? Ironią losu Powstanie Wielkopolskie jest bardzo mało znanym i popularnym tematem wśród Polaków . Z resztą Ślązacy też nie są rozpieszczani .

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Explore   

Zagłosowałem na styczniowe, gdyż mimo totalnej porażki, bardzo udanym był pomysł uwłaszczenia chłopów (niedostrzeżony problem powstania listopadowego).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Explore   

Uwłaszczenie chłopów było już powszechnym procederem w Europie, tymczasem na wschodzie cały czas panował głęboki feudalizm. Uwłaszczenie chłopów było krokiem do przodu pod względem gospodarczym i społecznym...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.