Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Tofik

Ks. Piotr Ściegienny

Recommended Posts

Tofik   

Ksiądz ów 20 października 1844 r. przeczytał bilczańskim, sukowskim i posłowickim chłopom coś co miało się nazywać Listem Ojca Świętego Grzegorza papieża, choć dziś ma się co do tego wątpliwości. Już 5 dni później został aresztowany i początkowo skazany na śmierć, później wyrok zamieniono na katorgę. Wrócił w 1871 r., jednak nie odegrał już większej roli. Co sądzicie o tej postaci? Jak to było z owym Listem?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Co sądzicie o tej postaci?

Niewątpliwie można go uznać za wzór lewicowego patrioty polskiego. Chciał on odbudowania Rzeczypospolitej przy radykalnej rewolucji społecznej (wytępienie szlachty). Chciał zawrzeć sojusz z ludem Rosji w celu zburzenia carskiego reżimu i stosunków feudalnych (W przyszłej wojnie staną chłopi i mieszczanie polscy i rosyjscy z jednej strony, a panowie i królowie polscy i rosyjscy z drugiej strony, chłopi będą strzelali nie do chłopów, ale do panów. Wasza, bracia chłopi i mieszczanie, będzie wygrana, bo was daleko więcej..., a po wojnie nie będzie, kto by was na pańszczyznę pędził, kto by się nad wami i nad waszymi dziećmi znęcał.). Tak więc możemy uznać, że stosował on zasadę Za wolność Waszą i naszą.

Wybuch powstania listopadowego zastał Ściegiennego w Opolu Lubelskim. Jako kleryk wygłaszał kazania patriotyczne i opatrywał rannych i chorych żołnierzy w miejscowym lazarecie.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Niewątpliwie można go uznać za wzór lewicowego patrioty polskiego. Chciał on odbudowania Rzeczypospolitej przy radykalnej rewolucji społecznej (wytępienie szlachty).

Herr Gott

Czy jest jakikolwiek " LEWICOWY " patriota , który nie przewidywałby eksterminacji części narodu polskiego , z przyczyn ideologicznych ?

- szlachty

- burżujów

- prywaciarzy

- endeków

- itd......

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zygmunt Krasiński, podówczas przebywający w Warszawie, nader krytycznie odniósł się do wystąpienia ks. Ściegiennego, podejrzewając ni mniej ni więcej prowokację.

Czy słusznie?

W liście do Małachowskiego z 5 listopada 1844 roku pisał:

"Niestworzone rzeczy się dzieją w tych czasach. Posłano kawalerią, infanterią, armaty do Radomia, twierdząc, że tam chłopi mają humańszczyznę zacząć, mają spiskiem posprzysiężeni komunistowskim chcieć panów zarzynać (...)

A wiesz czego to początek? Oto zakrój, by niezadługo, gdy kto nasadzony i zapłacony kogo z nas pchnie nożem, zarżnie gdzie na wsi lub w mieście, można było powiedzieć, że to komunizm, że to chłopy nasze, że to przepowiadał ojcowski opiekun nad nami, że my słuchać nie cieli itd. A tymczasem trup trupem będzie i kogo zechcą, pozbędą się tym sposobem arcymądrym, bez wielkiego zachodu i trudu. Oto sposób wypolszczenia nas! Więc na zasadzie tej fantastyczności aresztują, gdzie mogą, aresztują dniem i nocą studentów, księży, zakonnice nawet".

Share this post


Link to post
Share on other sites

Samuel zacytował:

(...)

... chłopi będą strzelali nie do chłopów, ale do panów.

I objaśnił:

Eksterminacja to chyba za mocne słowo, raczej degradacja.

W myśl tej konstatacji, kiedy chłopi strzelają do panów - to nazywa się to: "degradacja".

W sumie nie można temu stwierdzeniu odmówić pewnej (przewrotnej) logiki, zastrzelony nie ma szansy na przeciwdziałanie "degradacji" i jakikolwiek "awans".

Jako kleryk wygłaszał kazania patriotyczne

Specjalistą nie jestem, ale kazania to chyba wygłaszać mógłby gdyby był już diakonem, jako klerykowi raczej było mu to wzbronione. Czy może się mylę?

Swego czasu odnaleziono pewną książeczkę autorstwa Stefana Buszczyńskiego pod nieco mylnym tytułem "Oświata w Polsce i u Niemców za czasów Kopernika" (wydaną w Poznaniu w 1875 r.). W zasadzie jest to wykład (mocno bałamutny i pełen fantazyjnych zmyśle) o dziejach naszego kraju.Na końcu książki wklejono osiem kart notatek, będących refleksją na temat tej pracy. Na pierwszej stronie widnieje adnotacja: "Przypiski są kreślone w tej książce własną ręką Ks Ściegiennego, znanego patryoty, który przez długie lata był wygnańcem Syberii". Ogólnie przyjmuje się, iż rzeczywiście jest to autograf naszego pijara.

W polemice z Buszczyńskim podaje w tych notatkach swój pogląd co do przyczyn upadku Polski. Miało nim być: "samolubstwo". W zamierzchłych czasach polscy Słowianie zostali pobici przez Nordmanów (czyli Lachów - "towarzyszów"). Ci pierwsi stali się niewolnikami pracującymi na swych panów, Nordmanie zaś utworzyli panującą szlachtę, która choć uważała się za Polaków, to zdaniem Ściegiennego: "przez cały ciąg historii widzimy ich Słowianom, tuziemcom nieprzychylnych".

A jak w jego oglądzie miała wyglądać własność ziemi?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.