Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
bavarsky

To co pozostało, po minionym czasie...

Rekomendowane odpowiedzi

bavarsky   

W tym temacie proponuję, podjąć się aktywnej historii.

Tak, tak dużo komputera, mało ruchu, pączek za pączkiem i brzuszek się rozrasta... ;)

Jeżeli mieszkacie w miejscu, w którym znajdą się jakieś pozostałości po Epoce Napoleońskiej, zróbcie zdjęcie i opiszcie je! :P

Zacznę pierwszy:

Na Częstochowskim cmentarzu Świętego Rocha znajduje się stary nagrobek z 1853 roku, Wincentego Wenitowskiego.

Na nagrobku tym widnieje inskrypcja: „...byłego wojskowego z Gwardyi Napoleona”.

Poniżej przedstawiam zrobione przeze mnie zdjęcie:

f_Zdjcie010m_225bc72.jpg

W Częstochowskim archiwum wykopałem jego akt zgonu, z księgi zmarłych parafii św. Zygmunta, pod pozycją 499 za rok 1853, dowiedziałem się że Mieszkał w Nowej Częstochowie (obecnie dzielnica), i był introligatorem.

Kurcze ciekaw jestem gdzie on służył. . .

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   
Kurcze ciekaw jestem gdzie on służył. . .

Służył w Gwardii Napoleońskiej, jak pisze na inskrypcji, którą cytujesz. ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
bavarsky   

Kurcze ciekaw jestem gdzie on służył. . .

Służył w Gwardii Napoleońskiej, jak pisze na inskrypcji, którą cytujesz. :P

Naprawdę? ;) WOW ;)

Ale chodziło mi w jakiej jednostce tej gwardyi...???

Raczej nie był oficerem w Wojsku Księstwa Warszawskiego patrząc za Gembarzewskim.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   

OK, to już jest trudniejsze pytanie. ;) A wcześniej to nie sprecyzowałeś, więc odpowiedziałem że w GN. :P Dobra, oczywiste że to był żarcik. ;)

To zależy jaki oddział GN stacjonował czy miał swój obóz w tym rejonie gdzie Wincenty mieszkał (tj. Częstochowa, tak? ). Wtedy zmniejszy się nam ilość potencjalnych oddziałów w GN.

Dalej zmarł w 1853 w wieku 69, czyli miał w 1809 25 lat(weźmy ten rok za przykład) -urodził się w 1784- -w 1802 miał 18 lat- . Jako dwudziestoparolatek wstąpił do wojska napoleońskiego.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Amilkar   
W Częstochowskim archiwum wykopałem jego akt zgonu, z księgi zmarłych parafii św. Zygmunta, pod pozycją 499 za rok 1853, dowiedziałem się że Mieszkał w Nowej Częstochowie (obecnie dzielnica), i był introligatorem.

Kurcze ciekaw jestem gdzie on służył. . .

To można sobie tak pójść i grzebać hehe , czy jakowąś permisję mieć trzeba?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
bavarsky   
To zależy jaki oddział GN stacjonował czy miał swój obóz w tym rejonie gdzie Wincenty mieszkał (tj. Częstochowa, tak? ). Wtedy zmniejszy się nam ilość potencjalnych oddziałów w GN.

Nie stacjonował, a poza tym nie musiał, sam wiesz jak losy żołnierza potrafią być zawiłe...

Dalej zmarł w 1853 w wieku 69, czyli miał w 1809 25 lat(weźmy ten rok za przykład) -urodził się w 1784- -w 1802 miał 18 lat- . Jako dwudziestoparolatek wstąpił do wojska napoleońskiego.

Dziękuję Narya za dedukcję, ale to już wiem :) Szukam teraz suchych faktów :)

W Częstochowskim archiwum wykopałem jego akt zgonu, z księgi zmarłych parafii św. Zygmunta, pod pozycją 499 za rok 1853, dowiedziałem się że Mieszkał w Nowej Częstochowie (obecnie dzielnica), i był introligatorem.

Kurcze ciekaw jestem gdzie on służył. . .

To można sobie tak pójść i grzebać hehe , czy jakowąś permisję mieć trzeba?

Ja działam z ramienia dr Julusza Sętowskiego, który pisze przewodnik biograficzny o cmentarzu św. Rocha. Napisał już między innymi: „Cmentarz Kule w Częstochowie” oraz „Cmentarz ewangelicko-augsburski w Częstochowie” <-- który znajduje się de facto obok cmętarza św. Rocha.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
bavarsky   

W Archiwum Częstochowskim niestety nic nie ma.

Główne Archiwum w Wawie odnośnie wojsk Księstwa Warszawskiego i ogólnie wojen napoleońskich, spłonęło w 1944 podczas powstania warszawskiego.

Ponadto Częstochowa, była starą twierdzą, i małym miastem garnizonowym pułków Księstwa Warszawskiego, w których to przebywały np. najpierw batalion strzelców płockich 5-tego pułku, czy potem 2. baon 3 pułku pod dowództwem mjr. Kajetana Stuarta, który po śmierci Cypriana Godebskiego pod Raszynem stał się dowódcą 8 pułku piechoty.

mjr. Stuart skutecznie opierał się zakusom Austriaków w 1809 roku, i praktycznie do 1813 Częstochowa nie uczestniczyła aktywnie w wojnach Napoleońskich.

Dopiero 25 marca 1813 pod Częstochową zaciągnął korpus rosyjski Osten-Sackena, zmuszając garnizon płk Antoniego Górskiego do kapitulacji 5 kwietnia.

Częstochowa, raczej stała zawsze na uboczu wielkich działań WA, więc i przemarszów całych korpusów...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   

Może w periodyku Nowy Sołdat numer 174 gdzie całość poświęcona jest Gwardii Napoleona znajdzie się jakieś informacje o GN w Polsce i także w Częstochowie?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
bavarsky   

Możliwe, ale szczerze w to wątpię.

Chodzi o to, że nie wiem, i nie mogę ustalić gdzie się ten Wenitowski urodził. W akcie zgonu, nic na ten temat nie jest napisane.

Obecnie czekam na odpowiedź od pewnego doktora z AJD w Częstochowie. Być może on coś odkopie...

Wiem że w pozycji Lachouque’a, Brown’a i Elting’a „ The Anatomy of Glory: Napoleon and His Guard:

A Study in Leadership”, są dość szczegółowe wykazy odnośnie przemarszów pułków gwardyjskich, ale od znajomego który tą książkę posiada wiem, że o Częstochowie nic nie ma.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
bavarsky   

Sprawdzałem, niestety brak... Skutki powstania styczniowego... choć oczywiście to nie musiało być powodem, faktem jest że go nie ma :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   

Wpierw skutki powstania warszawskiego, teraz powstania styczniowego. Pechowy nagrobek, jak nie wiem co. :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
bavarsky   
Wpierw skutki powstania warszawskiego, teraz powstania styczniowego. Pechowy nagrobek, jak nie wiem co. :)

I tak i nie z tym powstaniem styczniowym, prawdą też jest dość zawiły proces rejestracji obywateli, oraz różnego rodzaju perturbacje, jakie zaszły ze zmianami odnośnie rozrostu samego miasta od połowy XIX wieku.

A może był on związany z batalionem Kurcyusza?

Brałem już to pod uwagę, ale nie mam listy imiennej żołnierzy tej jednostki.

Wiem że baon ten formowano w koszarach gwardii saskiej w Dreźnie, a utworzono go dekretem Cesarskim z 5 października 1813 roku.

Sformowano go z żołnierzy wojsk Księstwa Warszawskiego oraz Legii Nadwiślańskiej.

W sile 22 oficerów i 808 szeregowych, tworzących sztab i cztery kompanie po 200 ludzi.

Sądzę Adamie, że wiele by nam to wyjaśniło gdyby tak dostać się do takiego spisu.

Ze wszystkich formacji to właśnie tą stawiam na pierwszym miejscu, w której to służył.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.