Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Jarpen Zigrin

Jak to było z tymi kolejkami?

Rekomendowane odpowiedzi

Max Frisch był raczej lewicowym w swych poglądach, w swych nieco "sennych" dziennikach odnotowywał szkice sztuk, sensualne doświadczenia z pływania, wspomnienia z wizyt w różnych krajach (a podróżował często), konstatacje o Związku Ludzi Starych, o spotkaniach po jednej i drugiej stronie Muru (berlińskiego). W swych peregrynacjach odwiedził kilka razy Polskę. Pięknie napisał jak różnimy się od ZSRR, gdzie miał kłopoty z dotarciem do celu bo nie posiadał "wizy" i dolarów.

Jego ogląd ówczesnej Polski, nie tyle o kolejkach a o sklepowych witrynach:

"Warszawa.

Newiele by się dostało, gdyby się tego domagać, a mimo wszystko wrażenie: oni zyją lepiej niż Rosjanie. mają zmysł autoironii. To, co umieszczają w oknie wystawowym: gust bez towaru, fantazja, wdzięk".

./tegoż, "Dziennik 1946-1949; 1966-1971", Warszawa MMXV, s. 391/

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Fajny materiał. Bruno pewnie się spodoba, a i dzieciakom można puścić, jak nie wierzą. Polecam zwłaszcza tekst po 3 minucie. Zatowarowanie na otwarcie zajęło im półtora roku (budowa z 10 lat) .

 

[WIDEO] Wielkie otwarcie domu handlowego w Bielsku w 1988 roku

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Tu nie o to chodzi, sens jest w oglądaniu i słuchaniu. Rzadko ma się okazję posłuchać relacji personelu sklepu wielkopowierzchniowego pracującego w nim od otwarcia do dziś.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Cytuj

 od otwarcia do dziś.

Do 2022 roku? Zaciekawiłeś mnie trochę, bo trudno mi sobie wyobrazić personel sklepu wielkopowierzchniowego gromadnie wierny miejscu pracy przez czterdzieści parę lat. Widać, te żubry, które przetrwały w Pszczynie to jednak nie przypadek, tylko genius loci.

Ale nadal brakuje mi determinacji. Pewnie chodzi Ci ogólnie to, że PRL był zły, bo drukowano za dużo pieniędzy, rozmowy były podsłuchiwane, prokuratura sterowana, w mediach głupia propaganda i takie tam?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
jancet   
3 godziny temu, Tomasz N napisał:

To jest miły film, sympatyczny i nie gryzie.

 

Obejrzałem. Nie gryzie. Nota bene, jak się dowiedziałem,  DH Klimczok został otwarty w grudniu 1988 roku, w tym samym miesiącu weszła tzw. Ustawa Wilczka, a, o ile mnie pamięć nie myli, w czerwcu następnego roku "urynkowiono" ceny żywności.

 

W realiach PRL-owskich kolejek DH Klimczok działał więc nader krótko.

 

Trochę mnie zastanawiają te 23 hektary powierzchni handlowej. 230 000 metrów kwadratowych? Nawet podzielone na 4 kondygnacje, daje to prawie 60 000 m kwadratowych zabudowy, czyli prostokąt 200 na 300 metrów. Z googli wychodzi raczej 60 na 40 metrów, chyba jednak 23 tysiące metrów kwadratowych, a nie 23 ha.

 

Swoją drogą bardzo trudno znaleźć informacje o reformach Rakowskiego, a tak naprawdę to już wtedy zaczął się w Polsce kapitalizm i wolność. A nie dopiero za Balcerowicza i Mazowieckiego.

 

Pamiętam, że wyrobiłem sobie wtedy paszport dla samej przyjemności schowania go do szuflady. Młodsi pewnie nie rozumieją, o co chodzi.

Edytowane przez jancet

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.