Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Don Pedrosso

Stolice Egiptu

Które miasto było najodpowiedniejszym miejscem na stolicę starożytnego Egiptu?  

19 members have voted

 1. 1.

  • Inne, jakie?
   1
  • Tanis
   1
  • Menes
   0
  • Teby
   4
  • Memfis
   7


Recommended Posts

Jak wiemy starożytny Egipt miał wiele stolic. Menes obrał sobie Tanis za miasto stołeczne, Dżeser następnie przeniósł je do Memfis, następnie są Teby, potem Achetaton, potem znów powrót do Teb. Które z egipskich miast uważasz za najodpowiedniejsze do tej roli i dlaczego?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Narya   

Ja uważam, że Teby, gdyż to było miasto zjednoczonego Egiptu przed Ptolomeuszami. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites
maire   

a ja jestem za Memfis z kilku względów; była w dogodnym, centralnym miejscu państwa, świetna stolica - była głównym ośrodkiem Dolnego Egiptu, który prowadził (ograniczone, ale jednak!) kontakty z Bliskim Wschodem. Później i tak stała się centralnym ośrodkiem starożytnego państwa. Słowem - nie za blisko, nie za daleko ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Popieram Memfis. Miało z wielu względów najlepsze położenie: handlowo, kulturalnie i strategicznie. Poza tym było to jedno z najstarszych miast miast i ośrodków kultu w Egipcie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wszyscy zapomnieli tutaj o Iczi-Taui, w środkowym Egipcie w rejonie Oazy Fajum. Była to stolica Egiptu w okresie Średniego Państwa, założył je nawet założyciel XII dynastii, Amenemhat I. Pozostawało ono głównym miastem Egiptu przez resztę XII dynastii i przez dużą część rządów XIII dynastii.

Share this post


Link to post
Share on other sites
38 minut temu, Amenemhahat napisał:

Wszyscy zapomnieli tutaj o Iczi-Taui

 

A dlaczego akurat to miasto miało być: najodpowiedniejszym?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pojawiło się na na forum wiele miast, a zabrakło właśnie tego, które leżało w środku Egiptu (nawet dosyć blisko Memfis). Zresztą z tego m.in. powodu XII dynastia przeniosła siedzibę z Teb dla podkreślenia bardziej ogólnoegipskiego charakteru monarchii; stąd bliżej było do Delty i łatwiej było walczyć z Azjatami i Libijczykami i w ogóle prowadzić politykę azjatycką.

Dlaczego miasto stało się swoista efemerydą w historii, mimo iz miało perspektywy. Może przez wypadki polityczne Drugiego Okresu Przejściowego (północ Egiptu zajęli azjatyccy Hyksosi a rdzenni władcy wycofali się do Teb), które spowodowały że miasto to to trwale utraciło swe znaczenie a nawet zostało zapomniane, nawet jeszcze wciąż nie odkopane.

Edited by Amenemhahat
poprawka ortograficzna, uzupełnienie informacji

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.