Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Narya

Herosi Inków, Majów i Azteków

Recommended Posts

Narya   

Czy są wzmianki, czy istnieli w legendach, zapiskach, kronikach, etosach herosi ludów prekolumbijskich?

Niemalże w każdej kulturze "Starego Świata" mamy do czynienia z herosami, czy też i tu wśród ludów prekolumbijskich też się pojawiali? A jeśli nie, to z czego to wynikało?

Zapraszam do dyskusji!

Share this post


Link to post
Share on other sites
Achilles   

U Azteków mamy Mixcoatla. :mrgreen:

Chociaż częściej jest spotykany jako bóg, pamiętamy o jego narodzinach i przyćmiewających przy tym zjawiskach i osobach kultu. Chmurny Wąż, bo to oznacza jego imię, w pamięci (przenośnej) ludów azteckich zapisał się pod postacią osoby o nietuzinkowej sile i jakże niezwykłym charakterze.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Narya   

Czy Mixcoatl to heros podobny do Gilgamesza - herosa sumeryjskiego, który też dostąpił łaski ubóstwienia?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Achilles   

O mixcoatlu mamy jeden mit w dwóch wersjach.

1. Bogini Chalchiuhtlicue urodziła 400 potomków, po czym udała się do jaskini, gdzie powiła kolejne 5 potomków. Jednym z pięciorga był Mixcoatl.

Ci 400 udali się w stronę oceanu, gdzie zostali 4 dni, dopóki nie wyciągnął ich z wody Pan Ziemi. Po wyłowieniu małych, Słońce wszystkim czterystu rozkazało służyć sobie poprzez ciągłe donoszenie napojów. Ci jednak zlekceważyli rozkaz jednego z najważniejszych bóstw. Z tego względu 5 pozostałych dzieci za zadanie miało pozabijać wszystkich swoich wyrodnych braci. Spełnili zadanie, lecz nie do końca - pozostało im jeszcze dwóch - Xiuhnel i Mimich. Z tego powodu już samo Słońce zesłało z nieba karę śmierci dla niewdzięcznych - uroczą z pozoru boginię Itzpapalotl, która pod postacią dwóch kobiet, uwiodła braci. Pierwszego zabiła po kilku godzinach upojnej nocy, zaś drugiego nie zdążyła dogonić, by zabić, bo spadł na nią z sklepienia kaktus miażdżący ją na miejscu.

Nie wiem jaką ważną rolę w tej wersji mitu odgrywa "główny" bohater, ale to już zostawmy do myślenia Prekolumbijczykom. :}

Druga jest lepsza. ;)

2. Z powodów wyżej wymienionych niedobra bogini pożarła 400 braci, którzy zostali uwolnieni przez jedynego Mixcoatla. Oczywiście z chwilą śmierci bóstwa, na świat ponownie wyłonili się pozostali bracia. Wszyscy razem spalili ciało ohydnej boskiej bestii, po czym z prochów utworzyli zawiniątko, które od tego czasu stało się słynnym amuletem Mixcoatla.

No i sza. :}

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.