Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Tofik

Eugeniusz Sabaudzki

Recommended Posts

Tofik   

Urodził się w 1663 r. Dorastał we Francji, gdzie jego rodzice (Eugeniusz Maurycy de Soissons de Savoie i Olimpia) mieli sporo kłopotów w sprawie spisków dworskich. Gdy osiągnął dostateczny wiek, poprosił Ludwika XIV o jakiś przydział. Ten odmówił i polecił Eugeniuszowi seminarium duchowne. To przebrało miarę i młody Eugeniusz uciekł do Austrii. Walczył pod Wiedniem w 1683 r., a także we Włoszech w 1691 r. W 1694 r. mianowano go naczelnym dowódcą wojsk cesarskich. W 1697 r. odniósł duże zwycięstwo nad Turkami pod Zentą. W początkowej fazie wojny o sukcesję hiszpańską bronił Włoch i napsuł tam sporo krwi Francuzom, w końcu jednak musiał się wycofać, w dużej mierze ze względu na przewagę liczebną nieprzyjaciela. Uczestniczył w kampanii 1704, miał zasługi w bitwie pod Blenheim - Hochstadt (wiązał walką lewe skrzydło wrogich wojsk). W 1706 r. walczył pod Turynem, pod Oudenarde i Malplaquet znów współpracował z Malborough. W 1712 r. poniósł klęskę pod Denain. Po zakończeniu wojny, walczył z Turkami. Od 1733 r., w toku wojny o sukcesję polską, znów walczył z Francją. Zmarł w 1736 r. Jak go oceniacie? Czy był lepszym wodzem od Churchilla? Czy da się ich porównać? Dlaczego uległ Villarsowi pod Denain? Zapraszam do dyskusji.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Leuthen   

Był najlepszym wodzem austriackim XVIII wieku (Austriakom brakowało potem takich dowódców w toku wojen śląskich i z reguły dostawali zdrowo od Prusaków). Dość wspomnieć, że na "praktyce" u niego był sam młody Fryderyk II.

[ Dodano: 2008-08-21, 06:48 ]

Osobom zainteresowanym tą postacią polecam książkę Wolfganga Oppenheimera "Eugeniusz książę Sabaudzki", Warszawa 1997.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bardzo utalentowany, Ludwik XIV musiał sobie potem pluć w brodę że się go pozbył z kraju ;) Z listów Eugeniusza wynika, że bardzo sobie przypadli go gustu z Churchillem, świetnie się dogadywali, w czym na pewno pomogło dyplomatyczne zachowanie tego drugiego :D Eugeniusz miał dobrą zaprawę militarną z Turkami, z Francuzami radził sobie nie najgorzej- stał na stanowisku, że siły cesarskie nie mogą sobie pozwolić na klęskę w Italii.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jeden z najwybitniejszych austriackich wodzów. Bez niego wynik wielkiej wojny z Turcją najpewniej byłby inny, znacznie gorszy dla Habsburgów i ich sojuszników. Jego zwycięska bitwa pod Zentą otworzyła drogę do traktatu karłowickiego.

Był najlepszym wodzem austriackim XVIII wieku

Nie wiem, czy Karol Lotaryński i Leopold von Daun nie byli jeszcze lepsi. Ale Eugeniusz Sabaudzki pewnie był trzeci, zaraz po nich.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.