Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Narya

Tylko 4- za dręczenie - szkolna patologia?

Rekomendowane odpowiedzi

Narya   

Dawno temu w GW ukazał się artykuł z wypracowaniem 14-latki. Nauczycielka nic nie zrobiła oprócz "standardowej" procedury przy ocenianiu prac. Postawiła 4-.

Wypracowanie przeczytajcie sami:

"Znęcanie się psychiczne trenera nad zawodniczkami / zawodnikami" - taki tytuł dała swojej pracy uczennica (pisownia oryginalna)

Myślę, młodzi sportowcy, że ten temat zainteresuje każdego z was. Na pewno wszyscy chcielibyście być najlepsi w swojej dziedzinie, a także by trenerzy dobrze was szkolili i pomagali w osiągnięciu celu. Zapewne równie ważne są dla was kontakty z trenerami, dobra współpraca jak i obustronny szacunek.

W dzisiejszych czasach trenerzy próbują rządzić i kierować młodzieżą jak robotami. Na początku wszystko jest dobrze. Trener mówi wam o ewentualnych błędach, które wspólnie eliminujecie, chwali za ciężką pracę czy osiągnięcia i wspiera was. Następnie działa na waszą psychikę czy podświadomość mówiąc jaki on jest dobry w tym co robi i jakie macie szczęście, że do niego trafiliście.

Kiedy stanie się już waszym "Bogiem" i nie będziecie mogli bez niego żyć, coś zacznie się zmieniać. Przy całej drużynie będzie was poniżać np. że nie umiecie grać, czy biegać, a wasza gra przypomina siedzenie na ubikacji. Śmiejecie się? Otwórzcie oczy! Dotyczy to większości młodzieży, która dopiero dojrzewa zarówno fizycznie jak i psychicznie ucząc się życia.

Przytoczę fragment z pamiętnika pewnej nastolatki, która stała się ofiarą "trenera psychologa":

"...Dziś znów powiedział, że moja gra nie przypomina gry libero i czeka, aż skończe swoją zabawę na tej pozycji. Ścisnął Marysię za gardło, bo odebrała piłkę autową. Miała czerwone ślady na szyi do końca dnia. Wyrzucił mnie z sali (...) [Fragment nieczytelny na uwierzytelnionej kopii wypracowania, którą zdobyła "Gazeta".]

Zaczął gadać, że kocham innego trenera, z którym co chwile rozmawiam i się przytulam! Tak po prostu sobie to wymyślił i rozpowiada! To już trwa od czterech miesięcy i jest coraz gorzej. Ostatnio powiedział Oldze, że jeśli chce zajść daleko w siatkówce, to ma zerwać ze mną kontakty. Zgodziła się, bo co miała powiedzieć? Takich "akcji" jest bardzo dużo. Idę na trening i wiem, że za chwilę poniży mnie jak szmatę i zjedzie jak psa. Powie, że jestem nikim i wszystko co robię jest złe, nawet to, że żyję. Mam dość, chce zasnąć i nigdy się nie obudzić. Nie chcę już żyć..."

To jest jeden z bardzo wielu przypadków znęcania się nad swoimi podopiecznymi. Wiele z was nie zauważa krzywdy jakiej robią nam starzy nieodpowiedzialni jak i młodzi trenerzy czy trenerki. Zanim ktoś to zauważy może być już za późno. Stracimy poczucie własnej wartości, zwątpimy w siebie i swoje możliwości. Nie pozwólmy by ktoś zniszczył naszą psychikę czy osobowość. To może doprowadzić do samobójstwa lub skończyć się w zakładzie psychiatrycznym.

Zarówno młodzież jak i rodzice! Nie pozwólcie by tak było w waszych klubach, czy w klubach waszych dzieci! Nie dajcie sobą rządzić, ani kierować. Bądźcie niezależni, miejcie własne zdanie. Podąrzajcie drogą swoich własnych wartości i poglądów. Sami kierujcie własnym życiem! "Każdy jest kowalem swego losu". Nie dajcie się wykorzystywać. Bądźcie sobą. Nie zmieniajcie się dla nikogo.

Co o tym sądzicie? Zapraszam do dyskusji!

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Hm oceniać tekst, czy treść?

Powiem to tak - jak na moje doświadczenia ze szkoły jest powyżej normy szkolnej.

Postawiłbym 5, ale jestem łagodny, i mam słabość do dziewcząt ;)

Pamiętam sam, jak napisałem wspaniałą rozprawkę o tym "czym mierzyć wartość człowieka", którą nauczycielka pokazywała klasom, coby nauczyli się tak pisać.

Ale dostałem równe 4 (błędy interpunkcyjne).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Achilles   
Hm oceniać tekst, czy treść?

Też zadałbym to samo pytanie. Za bardzo nie wiem o czym się wypowiadać. Czy jest to temat o znęcaniu fizycznym i psychicznym z strony nauczycieli nad uczniami, czy też powinniśmy wystawić ocenę autorce tego tekstu.

Narya, mamy dyskutować o pierwszej wymienionej przeze mnie kwestii czy tej drugiej?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   

To wypracowanie skupiło uwagę dziennikarzy GW z jednego powodu. Otóż nauczycielka nie pomyślała (a powinna), że ten tekst może być odbiciem rzeczywistości uczennicy, która jako znęcana, mogła napisać w formie obrony przed znęcaniem się, wypracowanie. Wiem tylko że trwa postępowanie wobec jej nauczycielki i wuefisty przez kuratorium czy jaki tam odpowiedzialny urząd.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Achilles   
trwa postępowanie wobec jej nauczycielki

Trochę to głupia sprawa, bo przecież skąd nauczyciel mógł wiedzieć, że uczeń nie wykorzystał niemałego problemu społecznego dzisiejszego świata do podwyższenia sobie oceny z wypracowania. Z drugiej strony jeśli zawód nauczyciela jest tak męczący i pracochłonny, można by usprawiedliwiać, że owa osoba zwracała uwagę na styl pisania, błędy interpunkcyjne i ortograficzne. Kiedy jest się zmęczonym i weźmie się jakąś książkę, zapewne niejeden z nas nie wie o czym czyta.

Ale jeśli tą sprawą zajęła się prokuratura, widocznie musiała zostać rozpatrzona ta kwestia. Przewiduję już, że wyrok zapadnie za jakiś długi okres czasu. : )

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.