Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/

Rekomendowane odpowiedzi

Pancerny   

"Wargaming (także gry wojenne, bitewne, figurkowe, strategiczne) - rodzaj hobby związanego z grami wojennymi i strategicznymi, mającymi na celu symulację konfliktów zbrojnych w możliwie dokładnym stopniu, uwzględniając takie czynniki jak zaopatrzenie, pole widzenia itp. Większości gier dotyczy konfliktów historycznych lub współczesnych.- Wikipedia

Gdy korzystając z zaproszenia pewnego "Krasnoluda" (nie będę wymieniał jego loginu, bo pomyśli, że Go zmuszam do pisania w tym temacie), od jakichś 444 postów znanego nam wszystkim, do zapoznania się z grą, nad którą w tej chwili pracuje pt." Od Pskowa do Parkan (WAB XVII w.)", myślałem, że to zwykłe, takie tam kolekcjonowanie ołowianych żołnierzyków i gonienie się po kuchennym stole.

Ale gdy zacząłem czytać zasady rozgrywek, to dopiero pojąłem, ile wiedzy potrzeba tak militarnej jak i powszechnej z historii danego okresu w którym toczona jest bitwa, sam zacząłem się, żywo interesować tymi "grami wojennymi" - zobaczcie dlaczego:

:lol: Andrew i jego armia

Czy to nie jest piękne?

Jak ktoś ma jakieś pytania, to zapraszam.

P.S. - Ja tam jeszcze zbyt mało wiem, żeby udzielać odpowiedzi, ale są tu prawdziwi fachowcy, na pewno pomogą, zresztą jak zawsze pomagają.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Hobby nie najtańsze niestety ;) ale sprawiające niezmierną frajdę. Historyczny wargaming jest o tyle ciekawy, że wymaga od gracza przynajmniej bazowej wiedzy o armii ktorą wybrał. Bardzo popularne są systemy antyczne, II wojna światowa i konfikty typu wojna wietnamska czy inne tzw. 'moderns'. Często jest tak, że gracz zaczyna swoją przygodę od gier s-f czy fantasy, a potem przechodzi (czy gra rownolegle) i w systemy historyczne.

Najpopularniejsza skala modeli to 28 mm (takiej jak pokazane przez Pancernego), do gier używa się także innych jak 6, 10, 20 czy 54 mm. Dużą frajdę sprawia oczywiści malowanie modeli (moja pięta achilllesowa), przygotowywanie terenow do bitwy, komponowanie historycznych i klimatycznych armii czy nawet pisanie własnych scenariuszy i zasad (jak niżej podpisany).

Jezeli ktoś ma jakieś pytanie dotyczące hobby, postaram sie pomoc.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pancerny   
Dużą frajdę sprawia oczywiści malowanie modeli (moja pięta achilllesowa), przygotowywanie terenow do bitwy,

Mógłbyś pokazać swoją XVII wieczną armię?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Jezeli ktoś ma jakieś pytanie dotyczące hobby, postaram sie pomoc.

Ile pieniędzy muszę wydać na taką armie bym mógł grać?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pancerny   
Ile pieniędzy muszę wydać na taką armie bym mógł grać?

Trzech niepomalowanych pancernych kosztuje 8.80 funtow...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Trzech niepomalowanych pancernych kosztuje 8.80 funtow...

A ilu takowych pancernych potrzebuję do swej armii? Może inaczej zadam pytanie, ile figurek(ilość oraz rozbieżność cenową poproszę) potrzebuję, by grać?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Zależy w co chcesz grać, na symulacje harców potrzebujesz dwie figurki :wink: , ale szybko się znudzi, więc zapragniesz odtworzyć Beresteczko, ale tu z mojego kalkulatora wydostaje się dymek, bardzo drogie hobby.

Nie posiadam żadnego doświadczenia w tym temacie, ale zapewne ciekawiej jest grać we dwójkę, tylko wtedy można zapewne wykorzystywać w bitwach element zaskoczenia( w tym przypadku konieczne jest ustawnienie na stole kuchennym kilka wielkich garów ;) ). Bardzo ciężko jednak zebrać dwie osoby, przy jednym stole w kuchni, których wiedza w tematach batalistycznych jest wystarczająco bogata.

Tak już bardziej poważnie, jest to z pewnością bardzo ciekawe hobby, istne batalistyczne szachy, których powinni uczyć się żołnierze w szkołach oficerskich, w przedmiocie: historia strategii i taktyki w dziejach wojskowości.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
bavarsky   

Ja przyznam się szczerze, że nie siedzę w tych grach, bardziej interesują mnie planszowe rozgrywki, czyli żetoniki i kostka ;) które są średnio tanie, w zależności co się kupuje, jak np. świetne jakościowo gry OSG: http://www.napoleongames.com/

Co do Wargamingu, no cóż jest to połączenie gry ze sztuką zarazem. Jest to „sport” dla bardzo cierpliwych, wymagający od gracza bardzo dużej wiedzy na temat odzień żołnierzy z epoki, którą odtwarza, jak i wszelakich aspektów stricte taktycznych z omawianej epoki.

Mam kolegę, który w tym siedzi i wiem że figurki Austriackiej piechoty linowej (bodaj 5 żołnierzy i 1 oficer i 1 podoficer) malował przez około 8 miesięcy :lol: ale wyszło mu przecudnie :lol:

Wracając, choćby przez poczytanie przepisów Kadrinaziego do jego systemu, można zauważyć jak potężny wysiłek go kosztuje złożenie wszystkich tych wysublimowanych smaczków danych jednostek z tamtej epoki, oddania realizmu i jednocześnie nie pozbawiania gry tego co najważniejsze czyli: grywalności.

Argumenty że coś jest drogie i że nie ma graczy, można potraktować jako przeszkodę ale na pewno nie jako barierę nie do przejścia. Istnieje Internet, różne fora poświęcone systemom i zrzeszające graczy, zawsze można się zgadać i przy pifku lub nie :lol: świetnie się bawić.

A tak na deser zdjęcia z bitwy pod Blenheim:

http://www.warflag.com/blenheim2004/enfilade.html

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Ile pieniędzy muszę wydać na taką armie bym mógł grać?

Wszystko zależy od tego w jaki system i w jakiej skali chcesz grać. Dla zasad ktorymi się zajmuje, by zagrać niewielką potyczkę (powiedzmy 500-600 pkt. w jednej armii) musiałbyś wydać sirca about 60-70 funtow (licząc że kupujesz fabrycznie nowe figurki, a nie np. okazyjnie na ebayu czy allegro) na same figurki (skala 28 mm), nie licząc akcesoriow (farby, pędzle, posypki). To pozwoli na wystawienie dwoch oddziałow (np. jazdy, ktora jest droższa punktowo) + wyższego oficera. To bedzie jednak tylko małe starcie, typowa bitwa to 2000-2500 pkt. na armię czyli ok. 60-100 modeli/armię. Koszt zależy też oczywiście od typu armii jaką zbierasz...

[ Dodano: 2008-08-27, 13:15 ]

Wracając, choćby przez poczytanie przepisów Kadrinaziego do jego systemu, można zauważyć jak potężny wysiłek go kosztuje złożenie wszystkich tych wysublimowanych smaczków danych jednostek z tamtej epoki, oddania realizmu i jednocześnie nie pozbawiania gry tego co najważniejsze czyli: grywalności.

Generalnie historyczny wargaming ma (powinien mieć ?) dobrze oddane realia danej epoki, ale z tym już jest rożnie ;) Np. wiele systemow dotyczacych XVII wieku pisanych na zachodzie (a i modele produkowane przez najbardziej znane formy) roją się od błędow, zwłaszcza w opisach/wyglądzie armii polskiej, litewskiej, moskiewskiej czy księstw naddunajskich. Osobiście staram się uwzględnić jak najwięcej smaczkow dotyczacych każdej armii, duża pomocą służą mi znajomi z rożnych krajow, ktorzy podsyłają materiały nigdy nie tłumaczone na język polski. Niestety, moje przepisy sa chyba nieco za ambitne, więc komercyjnie się nie przebiję - firma na zasadach ktorej tworze moj 'Od Pskowa do Parkan' nie wydaje się (mimo wielu moich emaili) zainteresowana moimi propozycjami. Troszkę to smutne, bo gdy porownam np. moje zasady do armii szwedzkiej podczas Wojny Trzydziestoletniej (generalnie moi Szwedzi są nieźle rozpisani...) z propozycjami gentelmena ktory najprawdopodobniej dostanie kontrakt od Warhammer Historical na napisanie podręcznika do tej wojny, to pusty śmiech mnie zbiera - facet nie ma pojęcia o czym pisze, np. pozwala na wystawienie wszystkich jednostek rajtarii narodowej jako jazdy inflanckiej. Bzdura to straszna bo armia szwedzka miała tylko jeden regiment inflancki, ktory zresztą to 1634 roku był reg. kirasjerskim, poza tym nie był jednostką narodową tylko 'varvade' (najemną). Dobra, nie ma sensu Was zanudzać moimi narzekaniami :lol:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pancerny   
z propozycjami gentelmena ktory najprawdopodobniej dostanie kontrakt od Warhammer Historical

To w tej firmie nie ma żadnego historyka który by miał chociaż ogólne pojęcie na sprawy militarne okresu, który aktualnie jest brany pod uwagę?

Mógłbyś pokazać swoją XVII wieczną armię?

Ponawiam prośbę.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Nie, z reguły takie firmy nie zatrudniają żadnych historykow, wszystko robią fascynaci danego okresu o, jak widać, rożnym poziomie wiedzy.

Niestety, nie mam żadnego spośrod XVII wiecznych oddziałow ukończonych więc nie mogę wrzucić żadnych fotek. Jestem zresztą kiepskawym malarzem figurek, więc nie byłoby się czym chwalić. Zwykłem żartować, że mam nadzieję, iż jestem o wiele lepszym autorem zasad niż malarzem :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Trochę odgrzeję temat, nic tak nie poprawia człowiekowi nastroju jak samoreklama :) Poza tym może ktoś z nowych forumowiczow się zainteresuje.

Właśnie udało mi się skończyć wstępną wersję kolejnego, szostego już, rozdziału mojego projektu. Na dzień dzisiejszy lista wygląda następująco:

Od Pskowa do Parkan - zasady podstawowe, wersja 1.09

1. Matka wszystkich wojen - Wojna Trzydziestoletnia, wersja 1.04

2. Pierwsza wojna Wazow - wojna w Inflantach 1600-1611, wersja 1.04

3. Rok klęski - wyprawa mołdawska 1620 r., wersja 1.03

4. Rok chwały - kampania chocimska 1621 r., wersja 1.03

5. Jatagany i muszkiety - walki persko-tureckie 1602-1623, wersja 1.02

6. Lew Północy - walki RON ze Szwecją 1621-1629, wersja 1.01

Każdy rozdział zawiera zasady 2+ armii a także scenariusze i armijne listy historyczne. W planach oczywiście jeszcze wiele kolejnych rozdziałow (obecnie trwają prace nad Odsiecza wiedeńską).

Poniżej lista wszystkich armii opracowanych na dzień dzisiejszy w ramach projektu:

1. Armia Rzeczypospolitej Obojga Narodów (1576-1648)

2. Armia Rzeczypospolitej Obojga Narodów (1648-1699)

3. Armia Królestwa Szwecji (1600-1610)

4. Armia Królestwa Szwecji (1621-29)

5. Armia Królestwa Szwecji (1630-34) (W30L)

6. Armia Królestwa Szwecji 1635-1648 (W30L)

7. Armia Królestwa Szwecji (okres 'Potopu')

8. Armia moskiewska 1550-1629

9. Armia moskiewska 1630-1699

10. Armia kozacka

11. Armia Imperium Ottomańskiego

12. Armia tatarska

13. Armia cesarska (W30L)

14. Armia Ligi Katolickiej/bawarska (W30L)

15. Armia protestancka 1618-22 (W30L)

16. Armia protestancka 1622-24 (W30L),

17. Armia hiszpańska (W30L)

18. Armia francuska 1635-1659 (W30L)

19. Armia duńska 1625-29 (W30L)

20. Armia duńska w ‘wojnie Torstenssona’ (W30L)

21. Armia siedmiogrodzka

22. Armia wołoska

23. Armia mołdawska

24. Armia Brandenburgii (okres Potopu).

25. Armia weimarska 1635-1648 (W30L)

26. Armia protestancka [sojusznicy Szwecji i Francji] 1631-1648

27. Armie Ernsta Mansfelda 1619-1626 (W30L)

28. Armia saska (W30L)

29. Armia Zjednoczonych Prowincji (1590-1648)

30. Armia duńska 1657-1660 (okres 'Potopu')

31. Armia austriacka (okres 1675-1699)

32. Armia saska (1683-1699)

33. Armia szwedzka ('Wojna Skańska' - 1675-79)

34. Armia duńska ('Wojna Skańska' 1675-79)

35. Armia perska 1599-1629

36. Armia portugalska 1640-1668

37. Armia francuska 1660-99 (chwilowo tylko szkic)

38. Armia wenecka w XVII wieku (chwilowo zbieranie danych - wciąż słabo z nimi)

39. Armia Kurlandii i Semigalii 1600-1660

40. Wojska miasta Gdańska 1626-1629

41. Wojska brandenburskie w Prusach Książęcych 1626-29

Dziwnym trafem strasznie tu dużo armii szwedzkich ;) O taka tam słabość...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Bardzo miło mi zakomunikować, że w sobotę 26 września (od godz. 10) na Polach Chwały odbędzie się pokaz mojego wargamingowego projektu 'Od Pskowa do Parkan'.

Przeprowadzi go Tomasz 'Sahajdaczny' Filipkowski (Wielkie dzięki za Twoją inicjatywę Tomku!!!). W starciu wezmą udział modele z jego kolekcji - na polu bitwy spotkają się armia koronna i szwedzka z okresu wojny pruskiej 1626-29 (+/- 2000 punktów na stronę).

Zapraszamy serdecznie wszystkich zainteresowanych!

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.