Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
dzionga

Jaki był wpływ Legionistów na wygląd II RP?

Rekomendowane odpowiedzi

dzionga   

Legioniści byli niesamowicie oddani Marszałkowi. Jaki był ich wpływ na wygląd II RP?

Jako że temat o Legionach już istnieje https://forum.historia.org.pl/viewtopic.php?t=4096 a ten temat dotyczy roli Legionistów w kształtowaniu II RP (?) aby go nie zamykać zmieniłem tytuł.

Gnome

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Gnome   

Co tu dużo pisać ogromny, Piłsudski będąc Naczelnikiem Państwa ze zrozumiałych przyczyn otaczał się ludźmi do których miała zaufanie, więc siłą rzeczy byli to w dużej mierze Legioniści, wystarczy wymienić chociażby Mraczewskiego który jako premier tworzył właściwie całą strukturę administracji w kraju, poza tym Polska rodziła się w ogniu walki, gdzie dowódcy o proweniencji legionowej odgrywali ogromną rolę.

Nie można zapominać, że przez Legiony przewinął się kwiat polskiej młodzieży tamtego okresu, który po odzyskaniu niepodległości w dużej mierze tworzył administrację młodego Państwa.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   
Nie można zapominać, że przez Legiony przewinął się kwiat polskiej młodzieży tamtego okresu, który po odzyskaniu niepodległości w dużej mierze tworzył administrację młodego Państwa.

Czyli w zaborze rosyjskim, w którym Piłsudski nie znalazł za dużo poparcia (jeśli jakieś znalazł), nie było "kwiatu polskiej młodzieży"? Jego legiony powstały raczej w zaborach niemieckojęzycznych, a Piłsudski nie był za bardzo popularny w rosyjskim (atak na Kielce, etc). Myślę, że Legiony to tylko cząstka która miała wpływ na wygląd II RP.

W Poznańskiem chyba większej roli Legiony nie odegrały, tam większą rolę na wygląd II RP miało Powstanie Wielkopolskie.

Ale ja się tam nie znam, coś mi się tak przypomniało ze studiów. :lol:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Gnome   
Czyli w zaborze rosyjskim, w którym Piłsudski nie znalazł za dużo poparcia (jeśli jakieś znalazł), nie było "kwiatu polskiej młodzieży"?

Ale bardzo się mylisz 4 i 6 Pułk Piechoty Legionów były formowane właśnie w Królestwie, więc wszystko się zgadza z tym co pisałem.

Myślę, że Legiony to tylko cząstka która miała wpływ na wygląd II RP.

Być może i cząstką ale za to bardzo ważną, przecież i Haller dowodził 2 Brygadą Legionów, jeżeli spojrzeć na biografie czołowych polityków i wojskowych II RP to znaczna ich część ma w nich epizod legionowy.

A i jeszcze taki mały szczególik nie można zapominać, że spora część Legionistów w I Brygadzie również pochodziła z Królestwa, byli to często uciekinierzy którzy musieli go opuścić z powodu swej działalności niepodległościowej i znaleźli schronienie w Galicji a po rozpoczęciu działań wojennych wstąpili do legionów czy też je tworzyli jak sam Komendant, lub uciekli z wojska rosyjskiego aby wstąpić do legionów (vide Orlicz-Dreszer).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
dzionga   

Legioniści odegrali sporą rolę przy przewrocie majowym. W znacznej mierze to dzięki ich poparciu Marszałek objął władzę.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Gnome   
Legioniści odegrali sporą rolę przy przewrocie majowym. W znacznej mierze to dzięki ich poparciu Marszałek objął władzę.

Sporą, ja bym raczej rzekł, że kluczową, wszak to nikt inny tylko oni stanowili zaplecze Piłsudskiego. Sądziłem, że Twoje pytanie dotyczy okresu poprzedzającego maj 1926 r. ponieważ wtedy faktycznie można zastanawiać się jaką rolę odgrywali byli Legioniści, po 14 maja takie dywagacje z oczywistych powodów tracą rację bytu.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
dzionga   

Tak, myślałam o okresie do objęcia władzy przez Piłsudskiego, ale o samym jej obejmowaniu też ;) Bo wtedy legioniści odegrali bardzo ważną rolę.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.