• Ogłoszenia

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/16

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/16

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Narya

"Kodeks" dyplomaty

4 posty w tym temacie

Jaki były zasady zachowania się dyplomatów? Jak należało prowadzić negocjacje? Jak wyglądały zasady dot. dyplomatów różnych państw po kongresie wiedeńskim, na którym te zasady spisano i rozpoczęła się właściwa historia dyplomacji?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Kiedy mówię może - znaczy to napewno nie. Jeśli nie to -znaczy że może , a jeśli tak - to kłamią i zwodzą, tak to leciało?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Bardzo ciekawy temat. Szczerze powiedziawszy trudno mi odpowiedzieć na postawione przez Ciebie Narya pytania. Mogę podzielić się swoją refleksją. Wkrótce również poszukam konkretnych odpowiedzi i literatury.

Jaki były zasady zachowania się dyplomatów?

Myślę, że wiele zależało od postaci dyplomaty. Przykładem jest tu Lannes, który miał niezwykle specyficzny styl prowadzenia negocjacji. Pisałam o tym w artykule o Lannesie. Oto fragment mojej pracy:

Ze względu na temperament okazał się pomocny również w dyplomacji. Jak zauważył Łysiak (Cesarski Poker) "metoda dyplomacji Lannesa polegała na stukaniu obcasami i końcem olbrzymiej szabli o posadzki pałaców, co czyniło wszystkich książąt europejskich, do których go posyłano, nader podatnymi na żądania Paryża." W ciekawy sposób potraktował ten oto "dyplomata" jednego posła angielskiego- zepchnął jego powóz do rowu- rzecz jasna- razem z posłem.

Podobnie negocjował Napoleon warunki pokoju kończącego wojnę z I koalicją, po sukcesie I kampanii włoskiej. Jeśli dobrze pamiętam potłukł serwis, który dyplomata austriacki otrzymał od Katarzyny II...Poza tym, używał wówczas dosadnych i obraźliwych określeń. Popisał się grą aktorską, zagrał furiata. Odniósł sukces. Przegrany dyplomata Austrii twierdził, że Bonaparte był pijany, co oczywiście nie było prawdą. Napoleon nigdy się nie upijał.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

I jeszcze jedno: wiele zależało od okoliczności. Przykład: Berandotte był (za sprawą intryg Napoleona) pierwszym ambasadorem Francji w Austrii od czasu ścięcia Marii Antoniny. Zyskał popularność (podobno miał piękną prezencję). Jednak popularność nie pomogła mu powstrzymać gniewu elity francuskiej, która przebywała w Austrii. Ostatecznie bronił swej placówki z szablą w ręku.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Dodaj nowe konto. To bardzo proste!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.


Zaloguj się teraz