Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Estera

Renesans a świat antyczny

Recommended Posts

Estera   

Jakie wzorce przejmowano w dobie odrodzenia ze świata starożytnego? Czego szukano w świecie starożytnym? Czym się fascynowano? Jak odnoszono się do dorobku antycznych artystów, badaczy, myślicieli, władców? Zapraszam do ogólnej dyskusji, jak i podawania konkretnych przykładów.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Achilles   

Jedną z najważniejszych (jak nie najważniejszą) cech europejskiego renesansu dostrzegamy w wyglądzie zewnętrznym człowieka. Co widzimy? Nagość, jak do tej pory nietolerowaną w średniowieczu i dyskryminowaną, w końcu dominacja religii chrześcijańskiej nie pozwala na tego typu "zbereźne" rzeczy. Jakieś przykłady? Choćby te najsłynniejsze dzieła - Dawid przed walką z Goliatem Michała Anioła, Stworzenie Adama, idealne proporcje człowieka wg da Vinci. W cieniu grubych murów kościelnych nikt nie myślał nawet o tym, by kobieta podniosła swą suknię do kostek, znaczyłoby to, iż jest ona albo prostytutką lub chce podpaść całemu swojemu otoczeniu.

Szczerze mówiąc cieszę się z nastąpienia epoki odrodzenia, w końcu ludzie odkopali piękno starożytne, które swym blaskiem oczarowało cały świat. Dzięki temu choć o samej epoce do roku 476 wiemy więcej.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.