Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
adam1234

Gwara i jej znaczenie

Rekomendowane odpowiedzi

adam1234   

A czy gwara warszawska nie mogła się w przyszłości stać zażewiem konfliktu polsko-warszawskiego o autonomię tego miasta?

A sama gwara ciekawa :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
A czy gwara warszawska nie mogła się w przyszłości stać zażewiem konfliktu polsko-warszawskiego o autonomię tego miasta?

A czemu miała by się stać? O ile się orientuję mamy w Polsce jeszcze kilka różnych gwar, znacznie lepiej zakorzenionych, a żadna jakoś nie wywołuje konfliktów, które można by nazwać poważnymi.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
Mamy takową - śląska się zwie. A przez niektórych jest już przez pełnoprawny język uznawana...

Dobrze, a jak często słyszysz, że Śląsk ze względu na gwarę oderwie się od Polski? Bo ja przyznam szczerze, tylko raz na jakiś czas w jakimś artykule przeczytam wzmiankę na ten temat, i to wszystko.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Granat   

A konflikt warszawsko-polski trwa już od dawna... Gdzie nie powiem że jestem z Warszawy, to zawsze pogarszam sobie automatycznie stosunki z wszystkimi. Warszawianin - buc, cham... nie, nie, nie Mentalność została, kpiarz, wieczny cwaniak, warszawiak

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
dzionga   
To że ktoś mieszka w tym mieście, nie oznacza od razu, że będzie darzył je szacunkiem.

No niektórzy mają odwrotnie :)

Gdzie nie powiem że jestem z Warszawy, to zawsze pogarszam sobie automatycznie stosunki z wszystkimi. Warszawianin - buc, cham... nie, nie, nie

Zapraszam do Zamościa :mrgreen:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
adam1234   
Dobrze, a jak często słyszysz, że Śląsk ze względu na gwarę oderwie się od Polski?

Nie za często, ale słyszę. A Kutz ma dosyć dużo zwolnników.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
Nie za często, ale słyszę. A Kutz ma dosyć dużo zwolnników.

Dobrze. Sam napisałeś, że gwara śląska jest już przez niektórych uznawana za pełnoprawny język. A mimo to nie oderwali się. Więc czemu Warszawa miałaby się oderwać? Poza tym jakoś nie kojarzę, ani w Warszawie kiedykolwiek były problemy z tym przed wojną.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
adam1234   
A mimo to nie oderwali się.

A dlaczego się nie oderwali :?:

PS Może wydzielimy inny temat? Nie wiedziałem, że ta moja bezsensowna teza taką dyskusję wywoła :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
A konflikt warszawsko-polski trwa już od dawna... Gdzie nie powiem że jestem z Warszawy, to zawsze pogarszam sobie automatycznie stosunki z wszystkimi. Warszawianin - buc, cham... nie, nie, nie Mentalność została, kpiarz, wieczny cwaniak, warszawiak

Wielu również mówi "Nie ma cwaniaka nad warszawiaka", jak mój ojciec, co najgorsze mocno się tego trzymają.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

A czy wy używacie gwary? Ja tak, śląskiej, i niech nikt nie zarzuca, że wszyscy Ślązacy to Niemcy :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
Wielu również mówi "Nie ma cwaniaka nad warszawiaka", jak mój ojciec, co najgorsze mocno się tego trzymają.

Tylko że zazwyczaj tak "cwaniacko" zachowują się przyjezdni, co z Warszawą mają tyle wspólnego, co wpis w dowodzie. Prawdziwy warszawiak w większości nie okaże tego, jaki to on jest super i w ogóle. Chociaż i tutaj zdarzają się niechlubne wyjątki.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
A czy wy używacie gwary? Ja tak, śląskiej, i niech nikt nie zarzuca, że wszyscy Ślązacy to Niemcy

Ja bardzo lubię śląską gwarę i niekiedy coś tam powiem :)

Tylko że zazwyczaj tak "cwaniacko" zachowują się przyjezdni, co z Warszawą mają tyle wspólnego, co wpis w dowodzie. Prawdziwy warszawiak w większości nie okaże tego, jaki to on jest super i w ogóle.

Zgadzam się, sam będąc w Warszawie spotkałem się z miłymi ludźmi.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
bartecki   

Oj mostostal, Ty tak gwary nie używasz ;)

Ja mieszkam na Śląsku, a jak używam gwary to...lwowskiej, czasem tylko śląskiej Stamtąd mam trochę rodziny, podoba mi się ta "melodyjność". Ale najlepsze jest, jak mieszam śląską i lwowską, to dopiero jest dobre :lol:

A gwara według mnie ma duże znaczenie, jest elementem danego regionu, jednym z niewielu niepowtarzalnych. Uwielbiam słuchać ludzi, którzy naprawdę potrafią np. "godać", i są w tym dobrzy.

Pzdr.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.