Skocz do zawartości
 • Ogłoszenia

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Narya

Stosunki dyplomatyczne Piastów z Rurykowiczami

Rekomendowane odpowiedzi

Narya   

Dość przypadkowo wywiązała się dyskusja w jednym z tematów o stosunkach polsko - ruskich.

Chodzi o kwestię Izjasława i jego knowań by odzyskać tron kijowski. Błąkał się po Europie aż trafił do papieża, z nim zawarł umowę, że podpisze unię Cerkwi Ruskiej z Rzymem. Papież nie odrzucił tej oferty i wydał "rozkaz" Bolesławowi Śmiałemu by pomóc Izjasławowi, ale Bolesław - biedak miał co innego w planie i miał pokój z Światosławem, a nawet wręcz sojusznikiem (Oleg i Włodzimierz Monomach uczestniczyli w wyprawie na Czechy jako pomoc dla króla polskiego). Musiał więc z chwilą "papieskiego rozkazu" zaniechać swoich planów i pomóc Izjasławowi. Izjasław tron odzyskał, po czym mu się zmarło.

(To opisał bardzo zawile Tadeusz Wojciechowski (o ile coś nie sknociłem) )

Zapraszam do dyskusji!

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   
Izjasław tron odzyskał, po czym mu się zmarło.

Zmarło mu się, bo chyba zginął w walce (rok po interwencji polskiej w 1078 r.).

Co by tu nie mówić plany unii katolicko - prawosławnej raczej były pozbawione realnego myślenia, prawosławni byli zbyt przywiązani do swego wyznania by się go wyzbywać (na dodatek - zapewne - na niekorzystnych dla siebie warunkach). Boleśnie doświadczył tego Michał Paleolog.

Jeśli chodzi o stosunki piastowsko - rurykowskie to w zasadzie był jeden element stały: obydwie dynastie angażowały się w spory wewnętrzne drugiej, o ile obydwa kraje przeżywały rozbicie dzielnicowe (lub coś na wzór tego). W Kijowie - na rzecz Świętopełka Przeklętego - interweniował już Chrobry (słynna wyprawa kijowska w 1018 r.). Dwukrotnie (1069, 1077) interweniował na rzecz Izjasława Bolesław Śmiały. Później na Rusi Halickiej interweniował Kazimierz Sprawiedliwy i Leszek Biały. Należy podkreślić, że to wszystko działo się, gdy Ruś przeżywała mniejsze (zaraz po śmierci Włodzimierza Wielkiego) lub większe (po śmierci Jarosława Mądrego) rozbicie. Rusini interweniowali na przykład:

- w czasie wojny Zbigniewa z Krzywoustym,

- prawdopodobnie w roku 1109 w toku wojny polsko - niemieckiej,

- w czasie wojny Władysława Wygnańca z juniorami,

- w 1205 r. (słynna, lub niesłynna, wyprawa Romana Halickiego i jego klęska pod Zawichostem) w celu obsadzenia na tronie krakowskim Leszka Białego.

Oczywiście pomijam wszelkie ataki zaborcze, a jedynie wyprawy mające na celu obalenie jednego członka dynastii, a obsadzenie drugiego.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   

Tak, ale Bolesławowi Śmiałemu w nie smak było pomagać Izjasławowi za pierwszym razem, jego plany mocno się pogorszyły. :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
W dniu 13.08.2008 o 8:27 PM, Narya napisał:

Musiał więc z chwilą "papieskiego rozkazu" zaniechać swoich planów i pomóc Izjasławowi.

 

W tym liście było jedynie napomnienie o zwrocie zagrabionych dóbr. 

Żadnego "rozkazu" co do pomocy powrotu na stolec, choć oczywiście polski władca w chwili poparcia papieża dla roszczeń Izjasława rozumiał, że musi zmienić swe kroki o ile nie chce wejść w konflikt z papieżem. 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.