Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Granat

Czy PW ostatecznie dobiło gwarę warszawską ?

Rekomendowane odpowiedzi

Granat   

Niedawno spotkałem człowieka, którego ojciec mieszkał na Pradze jeszcze długo przed wojną. Ten człowiek zobowiązał się kultywować "język warsiaski" czyli gwarę na wymarciu... Moje pytanie jest takie : Czy to przypadkiem nie Powstanie dobiło tą jakże ciekawą gwarę ( im więcej ją poznaje tym bardziej mi się podoba - patriotyzm lokalny ? :] ) Bo przecież zanikła ona po '45 kiedy to do Warszawy zjechało się ludzi z każdej strony kraju aby ją odbudowywać... A to w czasie Powstania właśnie wyburzono najwięcej....

Co o tym sądzicie ?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Na pewno po części śmierć znacznej części mieszkańców Warszawy, ta gwara w pewnym stopniu zanikła. Jednak aby stwierdzić na ile tak było rzeczywiście, trzeba by przeprowadzić jakieś dokładniejsze badania. Napływ ludności z innych rejonów Polski też miał tutaj zapewne swój wpływ. Osobiście znam co najmniej kilkanaście osób, w różnym wieku, które starają się zachować pamięć o gwarze warszawskiej.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Szumo   

Mnie martwi nie tyle fakt, że przestaje się jej używać, a że coraz mniej osób ją rozumie. Powstanie Warszawskie niewątpliwe było "przełomowym" momentem w historii gwary warszawskiej, bo wtedy właśnie umarła/została wywieziona duża część Warszawiaków. Po wojnie już nie było komu po "warsiasku" rozmawiać.

Osobiście znam co najmniej kilkanaście osób, w różnym wieku, które starają się zachować pamięć o gwarze warszawskiej.

Polecam piosenkę Eldo - Ferajny, która jest praktycznie w całości napisana w gwarze warszawskiej. :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
Po wojnie już nie było komu po "warsiasku" rozmawiać.

Już bez przesady. Nadal jest sporo osób, które potrafią posługiwać się gwarą warszawską, a pamiętają czasy wojny i powojenne.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Szumo   
Nadal jest sporo osób, które potrafią posługiwać się gwarą warszawską, a pamiętają czasy wojny i powojenne.

Ale nie w takim stopniu jak było to przed wojną.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
Ale nie w takim stopniu jak było to przed wojną.

Przed chwilą jeszcze pisałeś, że nie było nikogo, kto by po "warsiasku" gadał. Swoją drogą, czytałem ostatnio wywiad ze Staśkiem Wielankiem. Dla niego, rodowitego warszawiaka, określenie "warsiawiak", i wszelkie pochodne, to zwyczajnie chamskie określenia, używane przez tych, co to przyjechali ze wsi do Warszawy aby sobie dorobić. Prawdziwy warszawiak tak nie mówi.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Szumo   
Swoją drogą, czytałem ostatnio wywiad ze Staśkiem Wielankiem. Dla niego, rodowitego warszawiaka, określenie "warsiawiak", i wszelkie pochodne, to zwyczajnie chamskie określenia, używane przez tych, co to przyjechali ze wsi do Warszawy aby sobie dorobić. Prawdziwy warszawiak tak nie mówi.

A jestem ciekaw skąd się wzięło powiedzenie z pływaniem po warszawsku (d*** po piasku :mrgreen:) Nie mniej jednak fajnie by było, gdyby Warszawa znowu mogła się pochwalić swoim językiem.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
dzionga   
A jestem ciekaw skąd się wzięło powiedzenie z pływaniem po warszawsku (d*** po piasku :mrgreen:

Może dlatego, że się rymuje. :)

Znacie jakieś większe przejawy tej gwary? Pierwszy raz o tym słyszę :lol:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Szumo   

andrusy - nie chcę przesadzić pisząc, że to dresy. Takie łobuziaki. :lol:

oprychówki - takie fajne czapki w kratę z daszkiem.

piter - portfel

dzindziory - pieniądze

fanar - siniak

truja - twarz

"Przykleić komuś fanara na truję." - wiadome? :)

Te zwroty pamiętam z piosenki, którą wyżej podałem. ;) Jest tego jednak dużo więcej. :lol:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Granat   
Znacie jakieś większe przejawy tej gwary? Pierwszy raz o tym słyszę :)

Nie ma zbyt wielu osób spoza Warszawy które wiedzą o takowej. Zresztą już słyszałem "że to słabe ( lub inne określenie ) miasto i region, bo swej gwary nie ma... ".

A tak po dłuższym wczytaniu to jednak jest takie coś, że ludzie mają takie zboczenie aby wszystko zdrabniać :lol: No i jeszcze niektórzy sprzedawcy mają taki akcencik jak w Samych Swoich ( "Wicia wierzchiem jedzie." "Nie może być, na kocie ? " :lol: ) Zawsze podobało mi się takie zmiękczanie końcówek

Jeżeli chodzi o piosenki, to polecam te z "Zakazanych Piosenek " ;)

http://pl.youtube.com/watch?v=giSjOTq8zWQ

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Szumo   
A tak po dłuższym wczytaniu to jednak jest takie coś, że ludzie mają takie zboczenie aby wszystko zdrabniać

Wśród moich znajomych często używamy zdrobnienia końcówki "kę" np. "Podaj piłkie.", "Gdzie masz komórkie." itd. ^^ Wielu znajomych słysząc to, mówi, że to strasznie wiejskie, a to przecież (tak samo jak zmiękczanie "gę" np. "Znajdź drogie do domu.") podstawa gwary warszawskiej.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
dzionga   
Wielu znajomych słysząc to, mówi, że to strasznie wiejskie

Bez sensu, powinni być dumni, że ich miasto ma swoją własną gwarę. A przynajmniej nie okazywać dla niej pogardy.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
Bez sensu, powinni być dumni, że ich miasto ma swoją własną gwarę. A przynajmniej nie okazywać dla niej pogardy.

Wcale bym się nie zdziwił, gdyby Warszawa znaczyła dla nich tyle co nic. To że ktoś mieszka w tym mieście, nie oznacza od razu, że będzie darzył je szacunkiem. To trzeba mieć w sercu.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.