Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Amilkar

Fryderyk II Wielki - ocena

Rekomendowane odpowiedzi

Amilkar   

Szukałem i szukałem takiegoż tematu ale nie znazłem więc i o to jest . Nazwałem go w pod temacie postacią epoki, może w waszych oczach nie zasługuje na to miano. Ale bardziej znanej postaci tegoż wieku sobie nie wyobrażam.

Cudotwórca domu brandenburskiego, wspaniały organizator, niezwykle gorliwy monarcha i filozof jednocześnie. Ucieleśnienie konsekwnecji ,protestanckiego reżimu wobec siebie i innych.

Osoba krzywdzona w dzieciństwie przez ojca? Doskonały dowódca i taktyk? Czy tak można uświadamiać sobie Fryderyka -człowieka "suchego, nerwowego, wytrzymałego fizycznie i duchowo, choć w niedużym ciele noszącego , niedużą duszę,w którego sępiej twarzy błyszczy para ogromnych, głęboko osadzonych ,niebieskich oczu ,mądrych , niespokojnych i niepokojących" -jak pisał Askenazy Szymon ?

Zapraszam do dyskusji.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Leuthen   

Cóż, Fryderyk niewątpliwie był postacią nietuzinkową. Najwybitniejszy wg mnie monarcha XVIII wieku. Spotkałem się kiedyś z takim jego określeniem po łacinie:

FRIDERICUS - REX, DUX ET MILES [FRYDERYK - KRÓL, WÓDZ I ŻOŁNIERZ; moja znajoma z Akademii Muzycznej dodała do tego jeszcze ET MUSICUS czyli i muzyk ;) ].

Napoleon uznawał Fryderyka za wybitnego wodza (choćby za samą bitwę pod Lutynią w 1757 r.), choć spotkałem się z opinią, że nazywano go "grabarzem", gdyż swe zwycięstwa odnosił kosztem wielkich strat i często nie liczył się z życiem żołnierzy (vide: Praga 1757).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
amon   

Francuskojęzyczny Prusak , co niemieckojęzycznych miał za nic ;) Wrażliwy muzyk a niewrażliwy dowódca , wysoki przez co zawsze przygarbiony ( takim był na pomniku w mieście Bromberg :) )Raczej niechlujny , co w tej epoce nie szokowało , jego mundur zawsze był uwalony tytoniem , lubił chłopaków mmmhm, znaczy żołnierzy . I dziękuję bogom że nie dane mi było być rekrutem w jego armii :P

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
amon   

Oooooo :!: Już biegnę się zaciągnąć i pod Kunersdorf tylko CUD mnie uratuje ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
sebas   

Czytałem właśnie książkę Bernta Engelmanna "Prusy. Kraj nieograniczony możliwości". I niestety w tej pozycji władca został bardzo negatywnie oceniony. Bardzo dużym minusem władcy była reforma podatkowa do której wyznaczył francuskich urzędników. Niedość, że byli oni bardzo nie udolni i skorumpowani to jeszcze wprowadzili oni podatek od spożycia, który obejmował praktycznie wszystkie towary potrzebne do przeżycia. Negatywny stał się również monopol państwa na kawę i tytoń, który doprowadził do rozkwitu czarnego rynku i przemytu.

Co myślicię o takim zdaniu? Warto zauważyć, że są to poglądy niemieckiego historyka.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Z3W   

Osoba krzywdzona w dzieciństwie przez ojca?

Fryderyk II Wielki przejawiał zainteresowaniem do muzyki,filozofii itp co nie odpowiadało jemu ojcu i często poniżał go.Innym epizodem tego,że nie miał łatwego życia z ojcem była nieudana ucieczka z Prus w 1730r.Został oczywiście pojmany ale jego ojciec stracił jego przyjaciela na jego własnych oczach.

Co do jego panowania to bardzo dużo ryzykował.Samo to,że nie przegrał wojny siedmioletniej to cud bo na początku 1762 roku Prusy były bardzo mocno zagrożone zajęciem kraju przez wojska rosyjskie.Fryderyka uratowała tylko śmierć carycy gdyż na tron wstąpił Piotr III który sprzyjał Prusom i wycofał swe wojska z ich terenów i zawarł z nimi korzystny dla Prus pokój.

Dodam zaś,że w polityce wewnętrznej był dość konsekwentny, z polskiej perspektywy ukazywany negatywnie. Celem Fryderyka było zdobycie nowych terytoriów dla Prus, czemu służyło pogorszenie sytuacji wewnętrznej Rzeczypospolitej i podejmowanie działań na jej szkodę. Doniosłym rezultatem polityki Fryderyka były fałszerstwa monetarne dokonywane na szkodę Rzeczypospolitej.

W 1772 Fryderyk był głównym wnioskodawcą podpisania traktatu rozbiorowego.

Jako króla oceniam go pozytywnie pod jego rządami Prusy stały się jednym z najpotężniejszym państw w Europie w XVIII wieku ale jego gra polityczna mogła go zgubić i zniszczyć jego państwo.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Przez Polaków źle zapamiętany z racji zaborów,lecz przez Niemców został zapamiętany jako doskonały wódz np. zwycięstwo pod Lutynią. Był wrażliwy i inteligentny w porównaniu z swoim ojcem Fryderyka Wilhelma I, który był tyranem i wychowywał go w surowych żołnierskich warunkach. Później zaczęła się wojna siedmioletnia, w której Fryderyk odznaczył się odwagą i mądrym dowodzeniem w kilku bitwach lecz nie miał szans z o wiele liczniejszymi wojskami koalicji austriacko - francusko - rosyjsko - saską. Jego jedynymi sojusznikiem była - Anglia. Rosyjska armia weszła nawet do Berlina gdzie odegrał się ,,cud domu brandenburskiego''. Później umarła caryca i tron przeją Piotr III, który uwielbiał Niemców i podpisał z nimi traktat pokojowy. Następnie Fryderyk uzgodnił z Katarzyną II warunki rozbiorów Polski. Zmarł w wieku 74 lat. Według mnie był najlepszym wodzem w epoce klasycyzmu.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Pedał i germanizator, ale zdolny strateg i polityk o szerokich horyzontach i zainteresowaniach filozoficznych i artystycznych. Mimo to, nienawidzę go za jego politykę germanizacyjną i skrajny antypolonizm (m.in. nazywał Polaków "Irokezami", co miało być obelgą). W 1764 wydał skierowany przeciwko językowi polskiemu dekret, w którym nakazał wprowadzenie języka niemieckiego jako języka urzędowego i wydał zakaz zatrudnienia w szkołach nauczycieli nie znających niemieckiego. Zakazał zatrudniania do pracy lub służby w folwarku ludzi nieznających niemieckiego, a zakazywał nawet udzielania zgody na śluby, jeżeli nowożeńcy nie nauczą się mówić po niemiecku (sic!). Wprowadził restrykcje w używaniu języka polskiego we wszystkich szkołach i urzędach.

Bandzior depczący swobody narodowe i językowe. Już pomija, to, że niemiecki jest najmniej śpiewnym i dźwięcznym i najbardziej sozrstkim z języków, a polski jest jednym z najbardziej dźwięcznych języków, co dodatkowo źle świadczy o zwalczaniu polskiego na rzecz niemieckiego.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
harry   

Pedał i germanizator

A jakieś dowody, że był tym ze słowem zaczynającym się na P, którego kulturalni ludzie nie używają? A jakie było zdanie Fryderyka na temat literatury niemieckiej czy szerzej języka niemieckiego?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś w "Focusie Historii" był obszerny artykuł przedstawiający dowody na homoseksualizm Fryca II. Miewał miłostki z oficerami pruskiej armii. Nie interesował się kobietami. Jednym z pierwszych jego dekretów było zniesienie karalności homoseksualizmu wśród żołnierzy i oficerów armii Prus.

jakie było zdanie Fryderyka na temat literatury niemieckiej czy szerzej języka niemieckiego?

Pytasz, bo nie wiesz, czy pytasz, bo mnie sprawdzasz?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
harry   

Miewał miłostki z oficerami pruskiej armii. Z którymi? Jakieś nazwiska?

Nie interesował się kobietami. Skąd taka opinia? Nie był żonaty? Nie interesował się Semiramidą Północy? Co robił na dworze drezdeńskim jeszcze jako następca tronu? Co o kobietach pisał w korespondencji do swojej siostry?

Jednym z pierwszych jego dekretów było zniesienie karalności homoseksualizmu wśród żołnierzy i oficerów armii Prus.

A to ciekawe, bo królowie Prus nie rządzili dekretami, ale chętnie poznam ten dekret. Z którego dnia ?

A pytam, bo mnie to interesuje.

Edytowane przez harry

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Z którymi? Jakieś nazwiska?

Nazwisk ten artykuł nie podaje, tylko przytacza "Pamiętniki" Woltera i anonimowy "Memoire secrete", z których wynikało, że Fryderyk II miał stosunki z kadetami, paziami i dworzanami.

Skąd taka opinia? Nie był żonaty?

Był żonaty, ale ożenił się na polecenie ojca, unikał towarzystwa żony i nie szukał kochanek wśród kobiet. Nie utrzymywał metres, co było dziwne. Za to wiele świadectw mówi o jego skłonnościach do męzczyzn.

Co robił na dworze drezdeńskim jeszcze jako następca tronu? Co o kobietach pisał w korespondencji do swojej siostry?

No co? Wiesz?

to ciekawe, bo królowie Prus nie rządzili dekretami, ale chętnie poznam ten dekret.

Faktycznie, jak sprawdziłem ten artykuł, to nie użyto w nim słowa "dekret", tylko napisano, że Fryderyk w pierwszej kolejności zniósł karę śmierci za homoseksualizm wśród żołnierzy, a w czasie gdy był naczelnym wodzem, sądy przestały karać za stosunki męsko-męskie.

Fryderyk II był zwolennikiem rozszerzania wpływów niemieckiego języka i kultury i gardził kulturą i językiem polskim. Sam mówił po niemiecku z francuskim akcentem, bo był wychowywany przez Francuzów.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
harry   

Nazwisk ten artykuł nie podaje, tylko przytacza "Pamiętniki" Woltera i anonimowy "Memoire secrete", z których wynikało, że Fryderyk II miał stosunki z kadetami, paziami i dworzanami.

Nieprawda. Żadnego z tych źródeł to nie wynika.

Był żonaty, ale ożenił się na polecenie ojca, unikał towarzystwa żony i nie szukał kochanek wśród kobiet. Nie utrzymywał metres, co było dziwne. Za to wiele świadectw mówi o jego skłonnościach do męzczyzn.

To poproszę o te świadectwa. Znam wielu mężczyzn, którzy nie maja kochanek ani nie utrzymują metres. To znaczy, że są gejami?

Faktycznie, jak sprawdziłem ten artykuł, to nie użyto w nim słowa "dekret", tylko napisano, że Fryderyk w pierwszej kolejności zniósł karę śmierci za homoseksualizm wśród żołnierzy, a w czasie gdy był naczelnym wodzem, sądy przestały karać za stosunki męsko-męskie.

Zniósł też tortury i karę śmierci za czary? To znaczy, że był czarownikiem?

Fryderyk II był zwolennikiem rozszerzania wpływów niemieckiego języka i kultury i gardził kulturą i językiem polskim. Sam mówił po niemiecku z francuskim akcentem, bo był wychowywany przez Francuzów.

Po niemiecku nie mówił, raczej dukał. Językiem niemieckim tez gardził. Mówił, że język ten nadaje się tylko do szczekania. Od siódmego roku życia był wychowywany przez hrabiego Finkenstein i pułkownika Kalkstein. Który z nich był Francuzem?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.