Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Estera

Wojna w Wietnamie na dużym ekranie

Rekomendowane odpowiedzi

Estera   

Wojna w Wietnamie znalazła odbicie w sztuce filmowej. Tacy reżyserzy jak np. Stanley Kubrick czy Oliver Stone, podejmowali ten trudny temat. Jakie filmy o wojnie w Wietnamie znacie? Jakie oglądaliście? Które Wy uznajecie za najlepsze, które zaś za najgorsze?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

'Pluton' - klasyka, wstrząsająca scena śmierci sierż. Eliasa - robi wrażenie

'Full metal jacket' - znowu klasyka, jakoś nie należy do moich ulubionych

'Czas Apokalipsy' - klasyka literatury przeniesiona w wietnamskie realia, robi wrażenie

'Urodzony 4 lipca' - ważna kwestia losu weteranow wojny

'Rambo. Pierwsza krew' (tak tak!) - paradoksalnie całkiem ważny film w kwestii wietnamskiej, traktujący także o traktowaniu weteranow

'R Point' -horror co prawda, ale traktujący o nieco zapomnianych uczestnikach tej wojny, czyli korpusie południowokoreańskim (świetni żołnierze BTW)

To tylko kilka pierwszych, ktore mi przyszły do głowy

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Estera   
Full metal jacket' - znowu klasyka, jakoś nie należy do moich ulubionych

Ja zaś ten film uważam za genialny. Dlaczego? Forma tego filmu jest ciekawa. Na tę produkcję składają się migawki z przygotowań do wojny, jak i z samej wojny, tworzące jedną wielką całość. Te migawki łącza ludzie- zwłaszcza jeden żołnierz- Joker (mistrzowska rola Matthew Modine`a). Bardzo interesujący film. Widzimy w nim żołnierzy od początku ich drogi ku wojnie.

'Czas Apokalipsy' - klasyka literatury przeniesiona w wietnamskie realia, robi wrażenie

Monumentalne dzieło. Ciekawa interpretacja "Jądra ciemności". Widać styl Coppoli. Brando był intrygujący, przerażający. Z tego filmu pochodzą jakże znane słowa:

Czujesz to? To napalm, synu. Nic na świecie tak nie pachnie. Uwielbiam zapach napalmu o poranku. Raz nasi bombardowali jedno wzgórze przez dwanaście godzin. Kiedy było po wszystkim... nie znaleźliśmy ani jednego trupa. Ten zapach: jak zapach benzyny. Całe wzgórze pachniało... zwycięstwem.
( http://pl.wikiquote.org/wiki/Czas_Apokalipsy )

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   

''Nie ma powrotu, Johnny''-film co dziwniejsze, nakręcony w latach 60. przez...Polaków. Bardzo chciałbym go zobaczyć.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pancerny   

Dziś o 21.00 w programie 2 TP będzie emitowany film-" Byliśmy żołnierzami" , świetna rola Mela Gibsona.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Estera   
'Pluton' - klasyka, wstrząsająca scena śmierci sierż. Eliasa - robi wrażeni

"Pluton" został nakręcony przez reżysera, który był na wojnie w Wietnamie. Oliver Stone dokonał pewnego rozrachunku z przeszłością, stworzył film bardzo wiarygodny i poruszający, skłaniający do refleksji. Aktorzy zagrali kapitalnie, a całości dopełnia piękna muzyka. To jeden z najlepszych filmów jakie widziałam, jeden z najbardziej wzruszających. Oliver Stone to genialny reżyser, a "Pluton" to arcydzieło.

Co do "Byliśmy żołnierzami"- ten film nie zrobił na mnie wrażenia...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Wroobel   

"Łowca jeleni" (Deer Hunter) w reżyserii Michaela Cimino , występują m. in. : R. de Niro , John Cazale ,George Dzundza , Meryl Streep.

Film robi wrażenie ,można powiedzieć wstrząsające.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

A mi się przypomniał dość lekki film: "Operacja słoń" - tak trochę Wietnam na wesoło ;)

Z klasyki gatunku, to wymieniliście w sumie dość świeże filmy, nikt nie wspomniał o dziele z epoki - "Zielone berety" z Johnem Wayne'm. Film ten, to prawie jak propagandówka, tyle, że nakręcony przez Amerykanów (tak chyba w odniesieniu do propagandowego kina radzieckiego). Film jednak mimo kiczowatości interesujący, chociażby dlatego, że jest jedyny w swoim rodzaju.

Inne ciekawe dzieło, to "Bat 21" z Genem Hackmanem, film trzymający w napięciu, wart obejrzenia. Filmem, który zrobił też na mnie wrażenie był "Ofiary wojny" z Briana de Palmy, bardzo realistyczne dzieło, również w nieco nietypowej wówczas konwencji. Mocny film, warto zobaczyć.

Inne, bardzo mocne dzieło, nie znane w Polsce, to "Dear America: Letters Home from Vietnam", film w reżyserii Billa Couturié, oparty na książce pod tym samym bodaj tytułem, w której zaprezentowano listy żołnierzy i pielęgniarek z Wietnamu. Doskonała obsada (głównie głosy - Tom Berenger, Willem Dafoe, Ellen Burstyn, Robert de Niro, Michael J. Fox, itd.). Real do bólu...

A "Full metal jacket" to mój chyba ulubiony film o Wietnamie, bardzo mi się podobał, a przede wszystkim długi :lol:

Pozdrawiam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Podium dla:

1.Pluton

2.Łowca jeleni

3.Czas apokalipsy

Następnie świetne:

Urodzony 4 lipca

Ofiary wojny

Rambo-pierwsza krew

Full Metal Jacket

Good Morning, Vietnam

Byliśmy żołnierzami

Wymienię jeszcze Zielone berety choć traktuje ten film jako western...

I podobał mi się wątek Wietnamski w Forest Gump

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.