Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Szumo

Eldo

Rekomendowane odpowiedzi

Szumo   

We wrześniu ma wyjśc nowy, solowy album Leszka Kaźmierczaka, który tworzy pod pseudonimem "Eldo". Nowa płyta ma nosić tytuł "Całkiem nowa, stara szkoła".

Ktoś z forum słucha Eldo i jego utworów z poprzednich płyt "27", "Człowiek, który chciał ukraść alfabet" czy "Eternia"?

Ja osobiście słucham jego twórczości głównie ze względu na teksty, które Leszek pisze świetnie, tak, że mocno kopią w głowę i na długo zostają w pamięci.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
mch90   

Bardzo jestem ciekaw nowej płyty Eldoki. Poprzednie krążki, jak wspomniana przez Ciebie "Eternia" czy najnowsza "27" głęboko się wryły w moją pamięć ze względu za również wymienione przez Ciebie teksty. Część o charakterze ironicznym, prześmiewczym- jak chociażby słynni "Mędrcy z kosmosu", w których Eldo wyśmiewa wszystkich swoich fanów i wrogów piszących o nim brednie. Eldo bardzo pięknie potrafi rymować o życiu- w sposób z lekka filozoficzny (przypominający jego karierę w Grammatiku), czasem bardzo poetycki (vide kawałki takie, jak "Chodź ze mną", "Spacer"), ale też bardzo brutalny i prawdziwy, jeśli temat piosenki tego wymaga. Czasem wręcz zadziwia mnie, słuchacza, bogaty zasób słów, porównań i określeń stosowanych przez Leszka. Jest on niewątpliwie jednym z inteligentniejszych polskich raperów znajdujących się w czołówce sceny.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Szumo   
Jest on niewątpliwie jednym z inteligentniejszych polskich raperów znajdujących się w czołówce sceny.

Dlaczego tylko jest tak mało popularny? Ludzie nie lubią Leszka między innymi za to, że jest muzułmaninem.

Mi się bardzo podoba kawałek "Plaża", w którym Eldo świetnie opisuje w niezwykłych metaforach otaczający nas świat. Wspaniały są wersy:

Słuchałem krzyku mew,

I widziałem w tym ludzi.

Kto głośniej, kto lepiej?

To niekończący się wyścig.

W tych czasach, cwaniactwo i spryt to podstawa etyki.

Również jego kariera w Grammatiku (wielka szkoda, że zespół zakończył działalność) przyniosła słuchaczom wiele ciekawych kawałków, jak choćby "Rozmowa", "Nigdy więcej" czy "Śmieci".

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
mch90   
Dlaczego tylko jest tak mało popularny? Ludzie nie lubią Leszka między innymi za to, że jest muzułmaninem.

To prawda. Inni z kolei nabrali do niego niechęci do legendarnej bitwy w Płocku, gdzie Obrońcy Tytułu, w tym Eldo, pokazali się z bardzo słabej strony w starciu z Gib Gibon Składem.

Co do motywu religii, ciekawe, że motyw ten pojawia się w bardzo wielu piosenkach Eldoki, wcale nie kryjąc swojego wyznania czy zainteresowań innymi religiami- m.in. motyw Buddy pojawia się w bardzo ciekawym kawałku "Są rzeczy, których chciałbym nie pamiętać".

Co do samych piosenek, jestem ciekaw, co sądzisz o dosyć ciekawej reaktywacji grammatikowego "Wiatruczas", czyli "Noc, rap, samochód" z "27", z ostrym beatem, na featuringu z Dioxem? Przyznam, że choć kawałek bardzo buja, ma dobry, agresywny podkład, to nie trzyma klimatu legendarnego kawałka Grammatika.

Również jego kariera w Grammatiku (wielka szkoda, że zespół zakończył działalność) przyniosła słuchaczom wiele ciekawych kawałków, jak choćby "Rozmowa", "Nigdy więcej" czy "Śmieci".

Co do upadku zespołu, są pewne spekulacje, że to tylko chwyt marketingowy, który ma posłużyć wielkiemu powrotowi na scenę zespołu. Choć to tylko przypuszczenia. Jednak od dłuższego czasu słyszałem o kłótniach między chłopakami, które, o kasę, toczyły się od prac nad "3" Grammatika. Inna sprawa, że "Podróże" okazały się w moim mniemaniu najsłabszą płytą zespołu, a Jotuze jakby się wypalił. Lepiej więc, że zeszli ze sceny w tym momencie, miast ciągnąć agonię projektu "Grammatik" w czasie.

"Nigdy więcej" rzeczywiście jest bardzo fajnym kawałkiem z ostatniej płyty Grammatika, w sumie jeden z lepszych ze średnich "Podróży". Bardzo ciekawie sklejone pacyfistyczne teksty Eldoki naprawdę poruszają serce:

"Zapalam świeczkę za wszystkich odrzuconych

za niewinne ofiary, za wszystkich bezbronnych

kalekich ludzi, których los na próbę wystawił

Zbyt ciężką próbę, ich świat zniszczył w sekundę

Nie pytam, gdzie jest Bóg, pytam, gdzie są ludzie

którzy założyli knebel na głos swoich sumień

Ja piszę swoje, oskarżam w cichą noc ciemną

Zapalam świeczkę, zapal ją ze mną..."

Choć będę trwał w przekonaniu, że "Świateł miasta" nic nigdy nie przebije, ta płyta jest nieśmiertelna, szczytowe osiągnięcie Eldoki i Józka. :D

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Szumo   
Co do motywu religii, ciekawe, że motyw ten pojawia się w bardzo wielu piosenkach Eldoki, wcale nie kryjąc swojego wyznania czy zainteresowań innymi religiami- m.in. motyw Buddy pojawia się w bardzo ciekawym kawałku "Są rzeczy, których chciałbym nie pamiętać".

wiem, ile mówią mi blizny na ręce

wiem co znaczą łzy

i jak trudno wykuwa się mężczyznę z chłopca

jeśli nie jesteś Buddą

Ten fragment masz na myśli? :D W wielu kawałkach Eldo wspomina też po prostu o Bogu, tak, że każdy wierzący może to odebrać w taki sposób, jakby Leszek wspominał o jego wierze.

Co do upadku zespołu, są pewne spekulacje, że to tylko chwyt marketingowy, który ma posłużyć wielkiemu powrotowi na scenę zespołu.

Ostatnio Leszek na swojej stronie napisał:

- ostatnia sprawa zwiazana z roznymi komentarzami dotyczacymi zespolu grammatik tak by uciac idiotyczne spekulacje, jest to decyzja ostateczna, nie ma mozliwosci zeby kiedykolwiek zespol wznowil dzialalnosc

Także chyba jednak nie jest to chwyt reklamowy, a po prostu zakończenie działalności zespołu.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
mch90   

5 grudnia Eldoka wydaje nową płytę.

Singiel już wisi w internecie, zainteresowanym polecam:

http://www.hip-hop.pl/ustawki/album_projec...p?id=1225802966

Poza tym, 29 listopada Eldo gra w warszawskim The Freshu.

8 listopada- Poznań,

16 listopada- Wrocław,

22 listopada- Szczecin.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.