Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Mateusz 007

Bitwa pod Salaminą

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie!

Czy bitwa rozegrana u wybrzeży Salaminy nie była decydującą bitwa morska pomiędzy Grecja a Persami? Wydarzenie zakończyło sie zwycięstwem Greków, ale co by sie stało gdyby to Persowie zwyciężyli? Czy wtedy Grecja mogła by zniknąć z map świata? Czy trójrzędowce greckie uratowały ojczyznę?

Co Wy o tym sadzicie?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Achilles   
Czy bitwa rozegrana u wybrzeży Salaminy nie była decydującą bitwa morska pomiędzy Grecja a Persami?

Mamy jeszcze Plateje, Mykale, Eurymedon, Cypr i Famagustę. Te bitwy też bardzo przyczyniły się do faktu wyższności Grecji nad Persją. Ale skłoniłbym się do powiedzenia, że z tych wszystkich bitew, Salamina wychodzi najbardziej wpływająco. W końcu w gimnazjum uczą o Maratonie, Termopilach i Salaminie. Ta ostatnia jest ukazywana (w gm) jako koniec walk persko-greckich, w których zwycięzcami ostatecznie są Grecy.

co by sie stało gdyby to Persowie zwyciężyli?

Tutaj mamy ogromny wachlarz możliwości przepowiadania. Aby jednoznacznie odpowiedzieć sobie na to pytanie, trzeba wymyślić specjalne urządzenie zmianiające dzieje i historię świata. :wink:

Czy wtedy Grecja mogła by zniknąć z map świata?

A czy Persja zniknęła z map?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
amon   
Mamy jeszcze Plateje, Mykale, Eurymedon, Cypr i Famagustę. Te bitwy też bardzo przyczyniły się do faktu wyższności Grecji nad Persją.

Jednak pewien historyk , Tom Holland w swojej pracy " Perski Ogień ' formuuje tezę bardzo podobną do pytania Mateusza 007 , czy zwycięstwo perskiej satrapii nad demokracją grecką nie byłoby końcem wolnego świata antycznej myśli , kultury i cywilizacji ??? Myślę że odpowiedź jest oczywista , jeżeli Wschód odniósłby zwycięstwo Zachód nie byłby tym czym jest.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
W końcu w gimnazjum uczą o Maratonie, Termopilach i Salaminie.

W szkołach uczą różnych rzeczy...

Ta ostatnia jest ukazywana (w gm) jako koniec walk persko-greckich, w których zwycięzcami ostatecznie są Grecy.

Do końca tychże walk to było jeszcze daleko. Biorąc pod uwagę, że Kserkses nadal zachował przewagę liczebną na lądzie i dysponował ciągle dużą flotą, Grecy nie mogli być pewni swego.

A czy Persja zniknęła z map?

A co to ma pytania o ewentualne losy Grecji?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Achilles   
A co to ma pytania o ewentualne losy Grecji?
Czy wtedy Grecja mogła by zniknąć z map świata?
A czy Persja zniknęła z map?

Nie było to oczywiste moje uzasadnienie, ale te pytania jakby kształtuja moją odpowiedź. Jeśli Grecja miałaby zniknąć z map świata, dlaczego tak się nie stało z Persją?

W szkołach uczą różnych rzeczy...
Do końca tychże walk to było jeszcze daleko. Biorąc pod uwagę, że Kserkses nadal zachował przewagę liczebną na lądzie i dysponował ciągle dużą flotą, Grecy nie mogli być pewni swego.

Tak, to wiem...

Mówiąc "gimnazjum", mam na myśli wiadomości, które są najważniejsze i które trzeba znać z ogółu. Czyli znaczy to, iż uczniowie powinni znać sproszczoną wersję przyczyny potęgi greckiej w starożytności. Podsumowując: tak uczą nauczyciele, wyjaśniając najważniejsze aspekty historyczne - mówiąc, że bitwa pod Salaminą najbardziej przyczyniła sie do całego zwycięstwa.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   
Jeśli Grecja miałaby zniknąć z map świata, dlaczego tak się nie stało z Persją?

Bo Persja była agresorem, jeśli dobrze rozumiem.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
Jeśli Grecja miałaby zniknąć z map świata, dlaczego tak się nie stało z Persją?

Jest chyba jednak drobna różnica między światem greckim, a Persją.

Podsumowując: tak uczą nauczyciele, wyjaśniając najważniejsze aspekty historyczne - mówiąc, że bitwa pod Salaminą najbardziej przyczyniła sie do całego zwycięstwa.

Czyli według Ciebie po Salaminie Persja już była bez szans?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Achilles   
Bo Persja była agresorem, jeśli dobrze rozumiem.

Ale jak już się posunęło na tak wiele, to dlaczego by nie pokusić się o więcej? :>

[ Dodano: 2008-08-10, 20:06 ]

Czyli według Ciebie po Salaminie Persja już była bez szans?

Nie według mnie tylko wg tego co mówią nauczyciele w gimnazjum (w każdym bądź razie tak było w moim przypadku). :|

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   
Ale jak już się posunęło na tak wiele, to dlaczego by nie pokusić się o więcej? :>

Grecja miała podbić Persję w 480 r. p.n.e. lub kilka lat później? To chyba drobna przesada. Grecy nie mieli ani takich aspiracji, ani tym bardziej sił. W takiej walce potrzeba było (w miarę) jednego głosu, coś właśnie jak przewodnictwo Macedonii, jak wiadomo wówczas tego w Grecji nie było.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
Nie według mnie tylko wg tego co mówią nauczyciele w gimnazjum (w każdym bądź razie tak było w moim przypadku). :|

Jednak Ty to powtórzyłeś bez słowa komentarza z własnej strony. Jak mam w takim razie odczytać to?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Achilles   
Jak mam w takim razie odczytać to?

Może w poprzednim/nich poście/postach brzmiało z mojej strony coś niewyraźnie i homonimicznie. Teraz wszystko prostuję: wygląda na to, że jestem uczniem, który nie zgadza się z nauką owych osób na podstawie własnych przemyśleń i przeczytanych opracowań.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
Teraz wszystko prostuję: wygląda na to, że jestem uczniem, który nie zgadza się z nauką owych osób na podstawie własnych przemyśleń i przeczytanych opracowań.

A można by tak konkretniej, jakie są te przemyślenia i wnioski? Bo przyznasz, że ciężko dyskutować ze stwierdzeniem, że Twoje zdanie jest inne niż zdanie nauczycieli. Więcej konkretów, bo ciężko zahaczyć o coś w dyskusji.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Achilles   

Ok, ok. Chyba za bardzo się "rozhaczyłem".

Nauczyciele (gimnazjum): Bitwa pod Salaminą była końcowym starciem Greków i Persów - zapewne nie chcą mącić w głowach jeszcze nie przyzwyczajonych do intensywnej nauki uczniów.

Ja: Bitwa pod Salaminą nie była zupełnie ostatnią batalią pomiędzi Grekami a Persami, gdyż mamy jeszcze Plateje, Mykale, Eurymedon, Cypr i Famagustę, które niemało przesądziły o całej wojnie.

"Strategia" nauczycieli jest podobna do tej, co w nauczaniu początkowym (1-3 podstawówki) jeśli chodzi o kolejność wykonywania działań. (Taki mój dodatek z innej beczki)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Witam

Moim zdaniem bitwa pod Salaminą nie była może ostatnią bitwą w wojnie Persko - Greckiej, lecz napewno stanowiła swoisty punktem zwrotnym w dziejach bitwy. Przed bitwą Kserkses rozkazał przeciez ustawić tron na wzgórzu Korydallos w celu "wygodnego" oglądania klęski Greków. Świadczy to oczywiście o pewności króla Persji. Po porażce świadomość ta podupadła. Zostawił dużą ilośc wojska (póżniejsza bitwa pod Platejami) a sam uciekł.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Blake   

Zgadzam się z tym, że Salamina była punktem zwrotnym w wojnie. Zniszczyła znaczną część floty perskiej i uniemożliwiła desant na Peloponez, a do tego dała Grekom cenny czas. Kserkses musiał wracać do kraju, żeby stłumić powstanie Babilończyków, dzięki temu Grecy zdobyli szansę na zwycięstwo, którą wykorzystali pod Platejami i Mykale - później byli już stroną dominującą.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.