Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Andreas

Wunderwaffe-zapomniane projekty

Recommended Posts

Andreas   

Witam!

Tu chciałbym poruszyć sprawę malo i może szerzej znanych konstrukcji, które byly wprost rewolucyjne. Może na początek Luftfaust: wyrzutnia 9-ruruowa służąca do zwalczania samolotów z ziemi, później jako broń przeciwpiechotna.

Trochę historii Luftfaustu: http://www.net.bialystok.pl/~hess/r_ppn_fliegerfaust.htm

Kiedyś była w komplecie figurek Dragona.

Noktowizor ''Vampir'': montowany pod koniec wojny na karabinkach szturmowych StG-44, działajacy w systemie pasywnym. Jego główną wadą były cięzkie baterie zasilające.

Strona: http://www.noktowizory.k.pl/historia.htm

Zdjęcie: http://www.eioba.pl/files/user1239/StG44_204.jpg

Czy znacie inne malo znane konstrukcje niemieckiej Wunderwaffe? Takie, które wyprzedziły swoją epokę(oczywiście pomijając V-1 i V-2 oraz odrzutowce, i każdą szeroko znaną konstrukcje)?

Co o nich sądzicie? Czy gdyby wcześniej weszły do użytku, powiedzmy w 1943r., zmieniłyby bieg wojny?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Czy gdyby wcześniej weszły do użytku, powiedzmy w 1943r., zmieniłyby bieg wojny?

Na pewno zadano by więcej strat Aliantom zachodnim i Sowietom, ale czy wpłynęły by na los wojny, wątpię.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Darkman   

Powinieneś poczytać serię pana Igora Witkowskiego "Supertajne Bronie Hitlera".

Wyszło chyba 8 części (mam 3 pierwsze i 8 dotyczącą "Werwolfu").Niektóre z opisywanych przez niego projektów można między bajki włożyć ale pozostałe są dość ciekawe np. celownik "Sperber", działo elektromagnetyczne i działo dźwiękowe, U-Boot XXl, substancja "Buna" i wiele wyprzedzających swe czasy pomysłów, niestety, jak zwykle związanych z robieniem kuku bliźniemu. :wink:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Grzesio   
wyrzutnia 8-ruruowa służąca do zwalczania samolotów z ziemi, później jako broń przeciwpiechotna.

9-rurowa! :D TEORETYCZNIE mająca służyć zwalczaniu samolotów, ale na skutek olbrzymiego rozrzutu i mikrej siły rażenia 20 mm pocisków jej przydatność do tego celu była co najmniej wątpliwa. Kwestię broni przeciwpiechotnej lepiej pominąć, bo nie ma najmniejszego poparcia merytorycznego. Zapewne dałoby się tak LF używać, może i używano w Berlinie czy Saksonii (gdzie m.in. znajdywano LF w "warunkach bojowych"), ale o użyciu tej broni w ogóle nic nie wiadomo (poza tym, że użyta była).

Czy gdyby wcześniej weszły do użytku, powiedzmy w 1943r

Bomby kierowane Hs 293 A i Fritz-X akurat rzeczywiście weszły do użytku w 1943 roku. :mrgreen:

Powinieneś poczytać serię pana Igora Witkowskiego "Supertajne Bronie Hitlera".

Z Witkowskim jest ten ból, że jego książki są BARDZO słabe merytorycznie. Tomy 1 i 2 roją się od najbardziej kardynalnych błędów i wyssanych z palca bzdur, choć pisze on tam o rzeczach powszechnie znanych, z kolei od tomu 3. Witkowski zaczął fascynować się niemieckimi latającymi talerzami, co silnie zaważyło na jego dalszej twórczości. Stosunkowo najciekawsze są tomy bodaj 6. i 7., gdzie pisze m.in. na podstawie materiałów archiwalnych - acz też trzeba do tego podchodzić krytycznie i, jeśli tylko można, zwracać uwagę na zamieszczone reprodukcje dokumentów, a nie pisaninę Witkowskiego - te pierwsze są znacznie ciekawsze.

A propos vampira - na jednym z zachodnich forów, bodaj AHF, przeprowadzono nie tak dawno poszukiwania muzealnych egzemplarzy tego noktowizora po placówkach, gdzie mógłby się znajdować. I, niestety, wszystko wskazuje, że przepadł on w mrokach dziejów bezpowrotnie...

Przynajmniej Luftfaust zachował się w Moskwie. Jest jeszcze jeden poczciwie i staro wyglądający egzemplarz w USA, ale niestety wszystko wskazuje, że to dość naiwny falsyfikat.

Pzdr

Grzesiu

Share this post


Link to post
Share on other sites
Tomasz N   

Praca „Podnieśmy ją wzwyż” z 1938 r. wymienia następujące nowe bronie (tytuły podrozdziałów):

-Bomby elektryczne (nie chodzi o prąd tylko o stop magnezu elektron) – zapalające

-Promienie śmierci – (z opisu mikrofale, decymetrowe)

-Promienie unieruchamiające silniki

-Promienie powodujące eksplozje i wybuchy

-Promienie oślepiające

-Promienie poszukujące – (z opisu podczerwień)

-Prądy wysokiego napięcia wysyłane w przestrzeń

-Działo wyrzucające światło Lichtkanone (do oślepiania pilotów)

-Torpeda powietrzna (stratosferyczna) (cyt. „torpedorakiety przypominają z wyglądu miniaturowe samoloty z małymi skrzydłami” czyżby V1 i V2 ?)

-Latające czołgi (sowiety)

-Okręty samoloty czołgi sterowane z odległości

-Samoloty bez załogi, sterowane przy pomocy krótkich fal

-Karabin maszynowy – miotacz kul (bez prochu) napędzany motorem (silnikiem)

-Urządzenia do celowania w ciemności (Niemcy- ma być to aparat przypominający z wyglądu kamerę fotograficzną mocowany między muszką a szczerbinką.

-Pocisk gazowy do zwalczania bombowców (samolot po wleceniu w taką chmurę spada bo silnik wysiada) inna wersja angielski „pył bojowy” którego rozsypanie w powietrzu zmusza do lądowania całe eskadry.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Grzesio   

No bardzo ciekawe zestawienie, zwłaszcza, że z tej epoki!

Bomby elektryczne (nie chodzi o prąd tylko o stop magnezu elektron) – zapalające

To się nazywa elektronowe - w sumie nic wielkiego, były w powszechnym użyciu już przed wojną, np. radzieckie ZAB-1e czy niemieckie B-1 E; sam elektron powstał w czasie I WŚ, co prawda jako materiał konstrukcyjny dla lotnictwa, substytut duraluminium - i w tej roli był w przemyśle lotniczym stosowany w l. międzywojennych.

Latające czołgi (sowiety)

Szczęściem nic im z tego nie wyszło, za wyjątkiem prototypowego szybowca KT doczepianego do T-60. Ale projekty były ambitne, konstrukcji na bazie odchudzonego czołgu BT ze śmigłem pchającym i doczepianą częścią samolotową wraz ze skrzydłami, podwoziem i usterzeniem. Tym niemniej i tak trudny do pobicia był niejaki inżynier Smalko z projektem MAS-1 z roku 1937, aerodynamicznie ukształtowanego latającego czołgu ze składanymi do tyłu i do tego skracającymi się teleskopowo skrzydłami.

Okręty samoloty czołgi sterowane z odległości

W ZSRR zdalnie sterowane czołgi, tzw. teletanki, były produkowane już od 1935 roku, co prawda w niewielkich ilościach, np. rzędu 70 sztuk TT-26. Uzbrojone w miotacze ognia lub ładunki wybuchowe używane były m.in. w wojnie z Finlandią

Karabin maszynowy – miotacz kul (bez prochu) napędzany motorem (silnikiem)

Było i coś takiego, ale się nie sprawdziło. Na przykład w tymże ZSRR skonstruowano w 1934 roku taki odśrodkowy karabin maszynowy kalibru 13,5 mm pod nazwą CP, przeznaczony na uzbrojenie czołgów. Osiągał szybkostrzelność wręcz na owe czasy fantastyczną - 3000-6000 strz/min i w zasadzie tyle. Poza tym miał same wady - mizerną prędkość wylotową pocisku 360 m/s i zasięg skuteczny ledwie 1000 m, ważył za to 2000 kg i zajmował praktycznie całą wieżę czołgu BT-5, nie zostawiając nawet miejsca na obsługę, o innym uzbrojeniu nie wspominając, wymagał dodatkowego generatora napędzanego przez silnik, zaś czołg byłby o ponad 1000 kg cięższy niż w wersji standardowej (z 45 mm armatą i 1-2 km 7,62 mm).

Pocisk gazowy do zwalczania bombowców (samolot po wleceniu w taką chmurę spada bo silnik wysiada) inna wersja angielski „pył bojowy” którego rozsypanie w powietrzu zmusza do lądowania całe eskadry.

O to ciekawe, a w skarlałej formie było i rozważane jeszcze w czasie wojny, choć jako broń przeciwpancerna, do wyłączania czołgom silników - niemiecki Motorstoppmittel, którym napełniane miały być granaty ręczne.

Pzdr

Grzesiu

Share this post


Link to post
Share on other sites
Leuthen   
Powinieneś poczytać serię pana Igora Witkowskiego "Supertajne Bronie Hitlera".

Wyszło chyba 8 części (mam 3 pierwsze i 8 dotyczącą "Werwolfu").Niektóre z opisywanych przez niego projektów można między bajki włożyć ale pozostałe są dość ciekawe

W swej młodzieńczej naiwności w okresie licealnym kupowałem poszczególne tomy "SBH". I co? I teraz żałuję wydanych pieniędzy. W sumie nic odkrywczego tam nie ma (ot, sprawna kompilacja i tyle...). A te bajki o latających spodkach V-7, o tym, że zespół "Riese" miał być najpierw centrum badań nad bronią jądrową (tom I), a potem bazą V-7 :?: :roll: Pan Witkowski, "ekspert od wszystkiego", tak naprawdę dobrze nie zna się na niczym...

Share this post


Link to post
Share on other sites
Darkman   

Oooo to może chcesz pozbyć się kolekcji za rozsądną cenę (cz.-4-7). :mrgreen:

Mnie ta seria oczarowała fajnymi nieznanymi wcześniej (nie było tak rozwiniętego Internetu) fotkami i tą swoją "kompilacyjnością".

Share this post


Link to post
Share on other sites
Andreas   

A pracy ASikorskiego nie da się nigdzie dostać? Chętnie bym przeczytał.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Leuthen   
Oooo to może chcesz pozbyć się kolekcji za rozsądną cenę (cz.-4-7).

Darkman - zapraszam do kontaktu na priv (przez PW). Na pewno się dogadamy :wink:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Witam forumowiczów:)

Jestem nowy na forum i także chciałbym sie czymś pochwalić;)

Rozmawiacie tu o Wunderwaffe, ale nikt nie wspomniał o czołgu, który wg. Hitlera miał zmienic przebieg wojny: PzKpfW VIII "Maus":) Udało się wyprodukowac aż 3 sztuki tego uzbrojenia z czego tylko 1 był na chodzie. Załogę stanowiło 6 osób a grubość pancerza dochodziła do 240 mm. Uzbrojony był w działo kal. 150 mm, a zamiast Kaemu posiadał działko 75 mm. Swoisty "ruchomy bunkier". Jego prędkość nie przekraczała jednak 20 km/h. Czy gdzyby niemcy wyprodukowali ich więcej to zmieniłby bieg historii? Jak myślicie?

oto fotka: http://www.militarium.net/wojska_ladowe/foto/maus_01.jpg

a oto jak skończył jeden z nich: http://www.militarium.net/wojska_ladowe/foto/maus_03.jpg (obaliło to teorie, że były niezniszczalne wg. Hitlera)

Oprócz tego niemczy mieli też kilka projektów nastepnych czołgów. Miały powstać czołgi takie jak P1000/1500, Pzkpfw IX i Pzkpfw X, E-Seria, Panther II(wszedł w fazę prototypu), Pzkpfw VII Löwe.

oto kilka zdjęć:

Pzkpfw IX: http://www.achtungpanzer.com/images/pzix_1.jpg

Pzkpfw X: http://strangevehicles.greyfalcon.us/Pictures/lowe4.jpg

http://warandgame.files.wordpress.com/2008/04/panzer11.jpg

E-seria: http://www.strange-mecha.com/german/army/e100.JPG

P1000/1500: http://img299.imageshack.us/img299/5483/ratteqs3.jpg

Panther II: http://www.achtungpanzer.com/images/panth2_5.jpg (praktycznie niczym się nie różni oprócz grubości pancerza)

Pozdrawiam.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Grzesio   
Rozmawiacie tu o Wunderwaffe, ale nikt nie wspomniał o czołgu, który wg. Hitlera miał zmienic przebieg wojny: PzKpfW VIII "Maus"

Bo i chyba nie ma o czym wspominać... ;) Nawet Niemców nie można podejrzewać o to, że widzieli w mausie czołg podstawowy, a co dopiero narzędzie do zmiany losu wojny.

Udało się wyprodukowac aż 3 sztuki tego uzbrojenia z czego tylko 1 był na chodzie.

Z tego co wiem, to dwie były na chodzie, z czego jedna z wieżą, kilka innych w budowie.

Uzbrojony był w działo kal. 150 mm, a zamiast Kaemu posiadał działko 75 mm.

Ten zbudowany miał armatę główną kalibru 12,8 cm, kaemów chyba też mu nie brakwało. :)

(obaliło to teorie, że były niezniszczalne wg. Hitlera)

A co miał do tego Hitler? Zresztą ten czołg na zdjęciu został wysadzony przez Niemców, a nie zniszczony w walce. Po wojnie zamontowano jego wieżę na kadłubie pierwszego prototypu i tegoż składaka można po dziś dzień obejrzeć w muzeum w Kubince.

Pzdr

Grzesiu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.