Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Tofik

Wielki książę litewski Witold

Rekomendowane odpowiedzi

Tofik   

Nie bardzo wiedziałem gdzie wsadzić ten temat :oops:

Słynny syn Kiejstuta, podobny do niego z charakteru, umiejętności i poglądów, po jego śmierci wznowił walkę z Jagiełłą i m.in. sprzymierzył się z Krzyżakami. W końcu doszło do ugody, a w 1401 r. w Wilnie i Radomiu potwierdzono odrębność Litwy. Angażował się w sprawy tatarskie, m.in. walczył o przywrócenie na tron Tochtamysza (co zakończyło się klęską nad Worsklą w 1399 r.). Pragnął podporządkować sobie Moskwę i Tatarszczyznę, stać się królem Litwy i w rezultacie zerwać z Polską. Toczył wiele walk z Moskwą: w 1404 r. zdobył Smoleńsk, w latach 1406 - 1408 księstwa wierchowskie i wpływy w Nowogrodzie Wielkim. W latach 1428 - 1429 najechał Psków i Nowogród oraz wziął od tychże miast wielki okup. W podobnym czasie narzucił swe zwierzchnictwo Riazaniowi i Prońskowi. Uczestnik bitwy pod Grunwaldem, dowódca sił litewskich (prawego skrzydła wojsk Unii Jagiellońskiej), podjudzany przez Zygmunta Luksemburczyka, rozpoczął w 1429 r. starania o koronę litewską, przerwane jego śmiercią w rok później. Za jego czasów Litwa osiągnęła największy zasięg terytorialny. Co o nim sądzicie?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   

Kniaź litewski Witold związany jest z historią Litwy niż Polski, więc myślę, że historia powszechna bardziej do niego pasuje. W przypadku jednak np. Jagiełły, to historia Polski, a nie powszechna.

Kniaź Witold walczył o los swojej domeny czyli Wielkiego Księstwa Litewskiego, choć jego polityka okazała się błędna (przymierze z Krzyżakami gdy Litwa była też w przymierzu z Polską) i można było to potraktować jako akt zdrady lub głupoty. Nie mniej Witold miał inną wizję dla Litwy niż Jagiełło i był jego przeciwnikiem politycznym.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   
choć jego polityka okazała się błędna (przymierze z Krzyżakami gdy Litwa była też w przymierzu z Polską)

Witold musiał znaleźć jakiegoś sojusznika przeciwko Jagielle. Ruś nie nadawała się do tego, gdyż po najazdach Tochtamysza była słaba, a Tochtamysz miał niepewną pozycję w swym państwie. Krzyżacy na sojusznika - wg Witolda - nadawali się tym bardziej, że nie byli obiektem zaborczych planów Witolda.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   

Ruś? Większa połać ziemi ruskiej znalazła się w domenie Wlk. Księstwa Litewskiego, Południowa część Rusi była w Polsce.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Ruś? Większa połać ziemi ruskiej znalazła się w domenie Wlk. Księstwa Litewskiego, Południowa część Rusi była w Polsce.

Ruś to także tereny na wschodzie, tj. państwo Moskiewskie, Nowogród itp.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   

Vanbrovar wyjął mi to z ust.

Moskwa po Kulikowym Polu miała poważne problemy z obroną przed najazdem tatarskim. Co istotne, Tochtamysz potrafił zaskoczyć Donskiego i zebrać większą armię niż miał Mamaj (mimo strat na Kulikowym Polu).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   
Gdyby nie państwo polskie kto to wie co by się stało z Wielkim Księstwem... Wydaje mi się że nie urosłoby do takich rozmiarów

Wielkie Księstwo Litewskie było ogromnych rozmiarów jeszcze w czasach wojny z Polską. Liczne najazdy na województwa polskie i porwania niewolników..

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   
Gdyby nie państwo polskie kto to wie co by się stało z Wielkim Księstwem... Wydaje mi się że nie urosłoby do takich rozmiarów

Litwa największą ekspansję prowadziła za Olgierda i to bez pomocy Polski - co więcej, Polska raczej przeszkadzała niż pomagała WKL.

Czy Witold faktycznie nie wygrał żadnej bitwy, w której dowodził (jak twierdzi Kuczyński)? Zacząłem trochę o tym myśleć ;) i wyszło mi na to, że zależy co znaczy bitwa - bo przecież Witoldowi udało się np. (w 1392 r.) spalić pograniczne zamki krzyżackie :P Dość pomyślna była też wojna z Moskwą w 1408 r.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.