Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Markus

Ramy czasowe - średniowiecze

Rekomendowane odpowiedzi

Narya   

To prawda, dyskusja tu raczej dotyczy ram czasowych średniowiecza, natomiast dyskusja nad ramami czasowymi i periodyzacją w ogóle najlepiej pasuje w historii ogólnej. :)

Wróćmy do periodyzacji i ram czasowych epoki średniowiecza. ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Lu Tzy   
Istnieja formacje kutturowe zwane Starozytnoscia, Sredniowieczem, Nowozytnoscia i te de.

No ażeby się orientować w tych epokach trzeba znać troszkę dat (co najmniej ten początek i upadek).

Poza tym wydaje mi się, że odbiegamy od tematu docelowego. :]

Nieprawda. To ty tak to widzisz, siegnawszy do pierwszego lepszego podrecznika.

W rzeczywistosci, to trzeba znac nie taki badziew latwy, jak daty, ale cechy danej epoki. O czym sa tuziny opaslych, smakowitych tomow. Mowiace i o tym, jak rozsmarowane sa lacza poszczegolnych formacji historycznych. Na setki lat nawet.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   

Bardzo ciekawe, co piszesz Lu Tzy (choć się z Tobą nie zgadzam), ale to pasuje do działu historii ogólnej i do innego tematu.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Achilles   
To ty tak to widzisz, siegnawszy do pierwszego lepszego podrecznika.

Gwarantuję, że nie pierwszy lepszy. :)

W rzeczywistosci, to trzeba znac nie taki badziew latwy, jak daty, ale cechy danej epoki.

Dla niektórych daty są trudniejsze do zapamiętania aniżeli charakterystyka danej epoki...

Ok, widzę, że dyskusja analogią zatacza okręgi. Podsumowując moje wypowiedzi: wg mnie powinno zostać tak jak jest teraz w związku z początkowymi i końcowymi datami średniowiecznymi.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Lu Tzy   

Ja tez nie proponuje zadnych zmian! Co jest, jest glupawe, ale niczego lepszego byc nie moze, wiec lepiej niech zostanie, skoro uzyteczne.

Tylko warto pamietac, ze cala ta cezuralna periodyzacja to w gruncie rzeczy bzdura.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   

Określenie ram czasowych nie tyczy się tylko dat, ale także jakichś wydarzeń historycznych czy zjawisk.

Ogólnie panuje tendencja, że 1453 - upadek Konstantynopola - jest symbolem końca średniowiecza, a przynajmniej dla krain bizantyńskich, a przecież te krainy które popadły w jarzmo Osmanów wciąż "tkwiły" w średniowieczu, ale już nie chrześcijańskim, a muzułmańskim.

Wątek polski również tu się przewija, bo chyba nie uważacie, że średniowiecze w Polsce kończy się w II poł. XV wieku? Nie wspominając już o Państwie Moskiewskim?

XV stulecie jako koniec średniowiecza wydaje mi się pasować do państw włoskich, gdzie renesans pojawił się tam już w XIII wieku!

A może spróbujmy sprecyzować "ramy czasowe" średniowiecza dla poszczególnych krain, które symbolicznie wyrysujemy w granice współczesnych nam państw:

Francja -

Hiszpania -

Włochy -

Niemcy -

Wyspy Brytyjskie -

Skandynawia -

Rosja -

Polska i Litwa -

Bałkany -

Świat muzułmański -

Chiny -

Azja -

Afryka -

Ludy prekolumbijskie -

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   
A może spróbujmy sprecyzować "ramy czasowe" średniowiecza dla poszczególnych krain, które symbolicznie wyrysujemy w granice współczesnych nam państw:

A co jest wyznacznikiem tego, jaka epoka panuje w danym kraju?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   

Dobre pytanie, no właśnie co? Ja myślę, że ogólne myślenie całych społeczności europejskich, a także radykalne zmiany w społeczeństwie (mniej więcej chyba także w ubiorach), w malarstwie, gospodarce, etc. Ale to tylko moje myślenie, niekoniecznie słusznie...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Średniowiecze teoretycznie zakończyło się z odkryciem Ameryki przez Krzysztofa Kolumba.Jest też teoria ,że średniowiecze trwa do dziś.Jednakjest ona tak mało prawdopodobna ,że bajka o ,,Wilku i Kozie" jest prawdziwsza i bardziej wiarygodna. ;) Myślę jednak ,że JASNY CELSTYN ma rację .

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witam;

sa trzy wydarzenia symbolizujące upadek średniowiecza: upadek Konstantynopola [i tego co on symbolizowal, nawet jako pewną ciąglość starożytności, poprzez powiązania z Rzymem]; ostateczne wygnanie Arabów z Hiszpanii [daty nie pamiętam] co także symbolizowalo koniec epoki i walki z narodem który ową epokę symbolizowal i dla wielu pokonanie go bylo końcem pewnego etapu. Wreszcie doatrcie do Ameryki jako początek kolejnego już etapu w dziejach kiedy wyrawy poza Europę sprawily że bezmiar morza zostal przeplynięty. Dla mnie odkrycia geograficzne to symbolizują nowość zmiany, początek.

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ostateczne wygnanie Arabów z Hiszpanii [daty nie pamiętam] co także symbolizowalo koniec epoki i walki z narodem który ową epokę symbolizowal i dla wielu pokonanie go bylo końcem pewnego etapu. Wreszcie doatrcie do Ameryki jako początek kolejnego już etapu w dziejach kiedy wyrawy poza Europę sprawily że bezmiar morza zostal przeplynięty. Dla mnie odkrycia geograficzne to symbolizują nowość zmiany, początek.

Oba zdarzenia miały miejsce w tym samym roku. Grenada padła 2 stycznia, Kolumb dotarł do Haiti 5 grudnia - 1492. Aj, wstydziłbyś się nie pamiętać upadku Grenady :(

Pozdrawiam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witam;

Vissegerd : są czasem takie dni, że iwedza chowa się w zakamarkach ... u mnie dziś nawet te zakamarki się byly schowaly...

A tak bardziej na poważnie. Wynikaloby z tych dat, że rok 1492 byl rokiem granicznym. Średniowiecze kończylo się z jego początkiem, czasy nowożytne rozpoczynaly pod koniec. Byłby to chyba w historii jeden z niewielu okresów kiedy daloby się w miare dokladnie ustalić jego koniec... a zarazem początek kolejnego.

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Cezra   

Odpowiedzi na pytanie zawarte w temacie jest niemalże niemożliwe z prostego powodu, każdy z nas podając jakąś datę ocenia ją pod kątem przełomu w jakiejś (kilku,kilkunastu etc.) dziedzinie życia ludzkiego, i teraz dochodzimy do momentu która z tych dziedzin życia ludzkiego jest najważniejsza i znowu jesteśmy w kropce. Może to być materia religijna np. sobór w Konstancji czy 1517, militarna np 1415 symboliczno/kulturowa 1453 itd Moje zdanie w tej materii jest takie że datą tą jest zerwanie (ale już symboliczne) polityczne ze starożytnością upada europejskie państwo, którego korzenie sięgają starożytności. Ps. Ciekawe jaki zdanie na temat daty końcowej średniowiecza mają np.tacy Chińczycy, Japończycy, Sudańczycy czy jacyś Meksykanie:P

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Ilu historyków tyle dat. Historia jest procesem dynamicznym, gdzie nie mozna postawic wyraznych granic. Średniowiecze europejskie mozna powiedzieć zakończyło odkrycie Ameryki 1492 powiedzmy... Natomiast patrząc szerzej włączajac w to Bliski Wschód to powiem upadek Konstantynopola 1453.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   

Tak, ale twoja periodyzacja dziejów średniowiecza ogranicza się do Europy zachodniej. W Rzeczpospolitej tak na przykład średniowiecze trwało jeszcze przynajmniej do XVI wieku, a we Włoszech skończyło się już w XIV wieku, a niektórzy spierają się nawet, że w XIII wieku.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.