Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Markus

Ramy czasowe - średniowiecze

Rekomendowane odpowiedzi

Podkresliłem, że periodyzuję ogólnie. W Polsce średniowiecze zakończyło się w XVI wieku ;) Włochy to juz zupełnie inny temat, a szczególnie północne, które były centrum handlowym Europy.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
fipos21   

Moim zdaniem rok 1453 kończy średniowiecze upadek tak wielkiego terytorium i tak poważanego jest bardzo ważnym wydarzenie. Moim zdaniem najważniejszym z tych wszystkich podanych wyżej.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   

W 1453 Bizancjum to był skrawek Bosforu z Konstantynopolem, a więc nie taki ogromne państwo.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Lu Tzy   

Zgoda, ale przeciez szukamy cezury czysto symbolicznej, a trudno o lepszy symbol konca Sredniowiecza niz smierc ostatniego Paleologa. Zginal w beznadziejnej obronie, z samozwanczym "kuzynem" u boku. Rzecz godna gestes.

W Rzeczpospolitej tak na przykład średniowiecze trwało jeszcze przynajmniej do XVI wieku, a we Włoszech skończyło się już w XIV wieku, a niektórzy spierają się nawet, że w XIII wieku.

To dotyczy kultury, literackiej i artystycznej w ogolnosci, nie zas swiata polityki...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   

Z tymże, że Konstantyn XI nie był ostatnim Paleologiem, ostatni Paleologowie żyli jeszcze dość długo w Italii w swoim prywatnym majątku.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Lu Tzy   

Oczywiscie. Wiec ostatni Paleolog, Krol Krolow Krolujacy Krolom. Basileus ton Romaion. Zdarl cesarskie szatki i rzucil sie do boju, gdy wiadomo bylo, ze boj przegrany. Heroizm iscie sredniowieczny.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Inga   

Nie wiem czy taka mysl zawitała w tym temacie już, czy jeszcze nie, ale moim zdaniem do wydarzeń wymienionych nalezy dodac wynalezienie druku ok roku 1450 (w 1455 skończył drukowac Biblię Gutenberga). Rozpowszechnienei druku a co za tym idzie bardziej masowa produkcja książek znacząco wpłynęła na stan świadomości ówczesnych ludzi oświecając ich umysły, a więc... wielkie wydarzenia na świecie, wielkie odkrycia geograficzne i wynalezienie druku, są takimi umownymi głazami granicznymi, wprowadzającymi ludzkośc w nową epokę.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   

Jak się nie wie Ingo to się przegląda temat. :) (tak żartobliwie odczytać to zdanie proszę :) )

Czy ja wiem, czy druk Gutenberga (a raczej jego czcionki) wpłynął na świadomość ludzi średniowiecza? Na pewno w jakiś sposób to wpłynęło na lepszą i większą produkcję literatury, ale większe znaczenie miało wystąpienie Lutra w 1515.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Rezz112   
Czy ja wiem, czy druk Gutenberga (a raczej jego czcionki) wpłynął na świadomość ludzi średniowiecza?

No ja myślę podobnie. Jakaś tam książka czy czcionka nie zmnieni życia i poglądów mieszczan [ o chłopach juz nie wspomnę, bo u nich to się nic nie zmienia]. Ja myślę że najbardziej to, zdobycie Konstantynopola przez Turków i upadek Cesarstwa bizantyjskiego (rok 1453), chociaż gdy rozebrano Polskę to epoka się nie skończyła ;) I może jeszcze Odkrycie Ameryki, ale gdzy opłyną Magellan świat to epoka się nie skończyła ...

Edytowane przez Narya
Proszę nie przesadzać z stylami formatowania.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Moist   

Nad wątkiem zakończenia średniowiecza można się zastanawiać i zastanawiać, ale skoro ludzie mają dwa (albo i kilka) różnych zdań na ten temat wątpię, żeby w tych warunkach powstała jakaś oficjalna wersja. Ja jak się głębiej nad tym teraz zastanowiłem, że to odkrycie Ameryki przez Kolumba powinno być zakończeniem średniowiecza, bo po prostu jest ważniejsze niż Gutenberg, Luter (chociaż... ale raczej nie). Jeszcze został Konstantynopol, ale raczej jego upadek nie wpłynął tak bardzo na dalsze dzieje Europy jak odkrycie Ameryki. Jakby co to proszę mnie za bardzo nie krytykować. Ja jedynie wyrażam teraz własne zdanie.

Aha, i to jest mój pierwszy post na tym forum :rolleyes:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jedną datą nie rozgraniczy się epok, taka data jest symboliczna i umowna. Przełomowym wydarzeniem jest odkrycie Ameryki, jednak skutki tego odkrycia uwydatniły się później. Wiążące się z tym zmiany gospodarcze i społeczne w Europie nie stały się z dnia na dzień. Ten rok 1492 może i był ciekawy dla Kolumba, ale reszta nic nie odczuła. Z kolei pojawienie się Europejczyków w Ameryce i ich działania na pewno oznaczały nowe czasy dla mieszkańców tych ziem…

Luter istotnie namieszał swoimi tezami, cichy bunt przeciw praktyce kościelnej i to Luter dał wyraz ówczesnym nastrojom. Religia odgrywała ważną rolę. Choć z drugiej strony podział religijny w Europie już był wcześniej, a jakoś datą schizmy wschodniej epok się nie rozgranicza;) Wracając do reformacji to co niektórzy dzięki możliwości wyboru mogli rozwinąć swoje poglądy na temat wiary... Tamte wydarzenia wywołały kontreformację, więc kolejne zmiany. Zważając na to jak ważną rolę pełniła religia w Europie można uznać datę wystąpienia Lutra za przełomową, jednak dokładniej byłoby określić tak cały wiek, tylko co to za data graniczna....

No ale można zrozumieć, że takie umowne daty są potrzebne do celów orientacyjnych.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Rezz112   

1492 - Nie tylko odkrycie Ameryki, lecz też zdobycie ostatniej twierdzy Maurów w Europie, i koniec i panowania.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   

Faktycznie zakończenie rekonkwisty hiszpańskiej to początek nowego zjawiska w szlachcie iberyjskiej (kwestie demograficzne i psychologiczne: co robić z taką ilością rycerstwa?).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Sulmah   

Tylko hiszpańscy, bo francuscy, których spora ilość brała udział w Rekonquiście, musiała sobie znaleźć inne zajęcie. Na szczęście Luter namieszał i rycerstwo francuskie znów miało pełne ręce roboty w wojnach religijnych, bo inaczej wyżynaliby się z powodu gruszy na miedzy, a tak przynajmniej powód był szczytny.

Nie przekonuje mnie 1453, bo wprawdzie upadek symbolu, jakim był Konstantynopol, odbił sie po Europie szerokim echem i miał swoje poważne następstwa, to jednak dla przeciętnego "zjadacza" (napisałbym chleba, ale wtedy był to luksus, na który nie każdego było stać) czegokolwiek, co wkładał do ust, niewiele się zmieniło. Klimat był nadal średniowieczny i wcale nie chodzi mi o pogodę. Oznaki renesansu pod koniec XIII wieku we Włoszech to zjawisko lokalne i objawiające się jedynie wśród elity. Wynalezienie około 1450 roku druku przez Gutenberga tak naprawdę nabrało znaczenia dopiero po 1517 roku, kiedy możliwość masowego drukowania najróżniejszych przekładów Biblii i pism religijnych stała się dla reformacji kołem napędowym umożliwiającym dotarcie do szerokich mas społeczeństwa europejskiego.

Odkrycie Ameryki i zdobycie Granady, mające miejsce w tym samym roku, mimo niewątpliwego znaczenia medialnego, jakbyśmy się dzisiaj wyrazili, również nie od razu zmieniły sposób postrzegania świata wspomnianych już "zjadaczy".

Kiedy "klimat" średniowieczny się skończył? Tak zadane pytanie uniemożliwia podanie precyzyjnej daty, ale niewątpliwie pozwoli zbliżyć się do dekady, przed i po której świat już nie był taki sam, a ludzie z pewnoscią byli inni niż wcześniej.

Edytowane przez Sulmah

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.