Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
dzionga

Praca organiczna w zaborze pruskim

Rekomendowane odpowiedzi

dzionga   

Czym się przejawiała? Jakie nazwiska są z nią związane? Jakie osiągnęła rezultaty?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   

Na pewno z działalnością wybitnego intelektualisty i doktora w Poznaniu Karola Marcinkowskiego.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
LeDur   

Leonard Durczykiewicz, fotografa z Czempinia, autor i wydawca albumu "Dwory Polskie w Wielkiem Księstwie Poznańskiem", więcej o nim i jego wiekopomnym dziele w tym wątku. Rzemieślnik, przedsiębiorca, członek Bractwa Kurkowego, Towarzystwa Przemysłowego, dokumentujący nie tylko polskie siedziby ziemiańskie, ich wnętrza i mieszkańców, ale także wielkopolskie wsie i miasteczka, wydawane później na pocztówkach, wyłącznie z polskim opisem. Prowadził orkiestrę rodzinną. To była codzienna "praca u podstaw", szkoda że wzmiankowany dziś jest już prawie nieznany. Wraz z grupą przyjaciół staramy się o nim przypomnieć, szczególnie z okazji 100-lecia wydania albumu "Dwory Polskie w Wielkiem Księstwie Poznańskiem". Zachęcam do odwiedzenia naszego profilu na facebooku poświęconego Leonardowi Durczykiewiczowi.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Zanim Marcinkowski zajął się pracą organiczną; czyli po częściowym odbyciu kary w świdnickiej twierdzy i opanowaniu epidemii cholery w Poznaniu; inni przetarli mu nieco szlak. Warto wspomnieć stowarzyszenie "Patriarchat" powstałe (w 1834 r.) z inicjatywy Konstantego Kosseckiego. Pierwszy projekt "Towarzystwa Polepszenia Stanu Włościan" powstał za sprawą Jędrzeja Moraczewskiego już w czerwcu 1841 roku. Został on przekazany Marcinkowskiemu, który jednak w niewielkim stopniu zeń skorzystał przedstawiając swój projekt "Towarzystwa ku wzniesieniu oświaty i lepszego bytu pomiędzy ludem wiejskim w W. Ks. Poznańskim". I trzeba przyznać, że projekt Moraczewskiego w swej retoryce był znacznie bardziej demokratyczny.
"... z uwag Moraczewskiego uwzględniał samą ideę powołania towarzystwa oraz niektóre wytyczne jego współpracowników. Różnica między tymi projektami tkwiła w ideologii: Moraczewski był za tworzeniem warunków do podnoszenia oświaty dla ludu, jego aktywizowania się i rozwijania świadomości narodowej, do wspólnych prac ziemiaństwa i inteligencji z włościanami oraz mieszczaństwem, które będą niwelować różnice stanowe, demokratyzować życie, kształtować więzi i jedność narodową, a w przyszłości umożliwią odzyskanie niepodległości i budowę demokratycznej Polski. W projekcie Marcinkowskiego chodziło także o oświatę ludu, harmonijne współżycie między dworem a wsią, stworzenie warunków do rozwoju rodzinnego rzemiosła i przemysłu, ale akcent był położony na lojalność i moralne wychowanie klas „niższych”, aby się nie wyemancypowały spod opieki klas „wyższych”, akceptowały aktualny układ społeczny i tzw. patronat szlachty".

/Z.J. Spyrs "Jędrzej Moraczewski - współinicjator pracy organicznej w Wielkopolsce", "Słupskie Studia Historyczne", 2004. T. 11, s. 79/

Kasyno kojarzy się z miejscem płochej rozrywki, gdzie z łatwością jakiś utracjusz mógł przepuścić majątek skrzętnie gromadzony przez jego przodków.

Czy można jednak skojarzyć kasyna z pracą organiczną?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.