Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Tofik

Timur

Recommended Posts

Tofik   

Aż dziw, że nie ma o nim tematu. Kolejny twórca imperium na glinianych nogach, które rozpadło się po jego śmierci (jako zlepek wielu kultur i ludów), wielki wódz (zwycięzca m.in. spod Ankary) i wielki okrutnik zarazem (słynne wieże z ludzkich głów). Co o nim sądzicie?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Timur, zwany Chromym był bardzo potężny, wrogowie czuli przed nim respekt - był okrutny, ale raczej nie zaślepiony. Przypisuje mu się różne cytaty, które brzmią za mądrze jak na zwykłego siepacza, nie mógł być więc tylko nim.

Dzięki kunsztowi utrzymał ogromne państwo, które jednak było zbyt "stuczne" by przetrwać jego śmierć.

Share this post


Link to post
Share on other sites
(słynne wieże z ludzkich głów)

Nie pomyliłeś tutaj z Temudżynem ? Chyba, że i Tamerlan takowe robił.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Tofik   
Wszędzie, gdzie się pojawił, siał śmierć. Ze ściętych głów kazał budować mury, wieże i drogi. Po zajęciu północnego Chorasanu i zdobyciu Sistanu i Kandaharu Timur kazał budować wieże ze ściętych głów. W czasie tłumienia powstania w Isfahanie każdy żołnierz musiał przynieść określoną liczbę odciętych głów. Ze zgromadzonych 70 tys. czaszek wybudowano wieże.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Timur

Share this post


Link to post
Share on other sites

Grób Timura otwarto właściwie w przeddzień uderzenia Hitlera na ZSRR, wbrew ostrzeżeniu o klątwie... Parę ładnych lat temu byłem w Uzbekistanie, są tam nadal tacy, którzy wierzą w klątwę Tamerlana.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ten człowiek miał dwa oblicza, jedno to bezwzględny władca, który miał okrutną armię, której sam doglądał. A z drugiej strony kochał sztukę, to on uczynił z Samarkandy cud świata, doglądał sam budowli budynków, na jednej z bram kazał napisać "Jeżeli wątpisz w naszą potęgę - spójrz na nasze budowle". Samarkanda zachwyca do dzisiaj.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.