Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Tofik

Monografia czy synteza?

Recommended Posts

Tofik   

Do założenia tematu zainspirowała mnie stara wypowiedź Albinosa, iż od syntez wolę monografię. A jak jest z Wami? Czy lepsza wg Was jest synteza czy monografia? Czy przed sięgnięciem do monografii należy zapoznać się z syntezą? Czy granica pomiędzy monografiami a syntezami w ogóle istnieje? Może to jest jakiś umowny podział? Zapraszam do dyskusji.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Narya   

Do szczegółowego zapoznania się z tematem korzystam z monografii, a poza tym lecę z syntez, które przypominają i utrwalają moją wiedzę. ;)

Monografie są najlepsze przy szczegółowych badaniach nad danym problemem.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Achilles   
Czy przed sięgnięciem do monografii należy zapoznać się z syntezą?

Warto chociaż trochę, bo kiedy się czyta monografię, pojawia się tło historyczne - żeby to zrozumieć, musimy co nieco "sklejonego" wiedzieć.

Czy lepsza wg Was jest synteza czy monografia?

Ja szczerze mówiąc bardziej preferuję monografię. W syntezie jest zawsze za dużo, później to wszystko się plącze. Prawda, w monografii też nie poskąpią szczegółów, ale są one opisywane dość obszernie, więc szybciej się zapamiętuje...

Stwierdzam to na moim przypadku. :mrhappy:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Albinos   

Ciężko tutaj jednoznacznie odpowiedzieć. Równie dobrze można zadać pytanie, czy ktoś bardziej lubi samoloty pasażerskie czy małe awionetki. Inne cele i zadania stoją przed monografią i syntezą. Jeśli ktoś zaczyna dopiero zajmować się danym tematem, to oczywiście znacznie lepszym rozwiązaniem jest synteza. Osobiście znacznie bardziej wolę monografie, ale to też efekt tego, że wolę skupić się na konkretnych zagadnieniach w historii.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.