Skocz do zawartości
 • Ogłoszenia

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Narya

Znaczenie depresji agrarnej

Rekomendowane odpowiedzi

Narya   

Co przyczyniło się do spadku jakości rolnictwa, a w konsekwencji lata głodu na całym kontynencie w latach 1315-1317? Czy w przeważającej mierze działalność człowieka, feudalizm, trójpolówka, technologia? Czy wręcz przeciwnie? Zmiany klimatyczne, nieurodzaj, susze, surowszy klimat, etc?

Zapraszam do dyskusji.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Nie bardzo rozumiem czemu Narya tak wąsko zakreślił ramy czasowe owego kryzysu agrarnego? Trwał znacznie dłużej i to w kilku cyklach. Gdyby zakres był szerszy doszedł by kolejny czynnik w postaci epidemii.

We Włoszech akurat fale głodu (przekraczające ramy lokalne) rozpoczęły się akurat w 1317 roku.

"W europejskiej historii lata pomiędzy 1350 a 1450 są czasami opisywane jako era długiej i głębokiej depresji, niekiedy nazywanej jako kryzys agrarny, z wielką epidemią (morem) późnych lat czterdziestych czternastego wieku, jako jego początkiem".

/H. Runblon, M. Tydén, H. Carlbläck-Isotalo "Historia Regionu Bałtyckiego", "Środowisko Morza Bałtyckiego", z. 4, s.15/

Czy była to kwestia trójpolówki?

Antoni Mączak w swej analizie zmiany plonów w dawnych wiekach pisał:

"Dotąd bowiem rozpatrywaliśmy jedynie trójpolówkę, podczas gdy w istocie system ten nie miał wyłączności i przeplatał się dwupolówką i uprawami mniej regularnymi, oraz - z drugiej strony - ze skomplikowanymi systemami wielopolowymi i pierwotnymi formami płodozmianu (...)

Otóż zmiany wydajności plonów nie dokonywały się jednokierunkowo. W dających się badać okresach trzykrotnie stwierdzono spadek lub przynajmniej zastój: na Zachodzie w pierwszej poł. XIV i w XV w. (Anglia i Francja), w całej Europie (choć brak danych m.in. z Niderlandów) w XVII w. Przyczyzny tego były różne i nie są w pełni jasne...".

/tegoż "U źródeł nowoczesnej gospodarki europejskiej", Warszawa 1967, s. 28-29/

Jako jedną z przyczyn podaje się ochłodzenie klimatu i wzrost opadów, głód który zapanował zwiększył podatność na choroby a to zmniejszało wydajność pracy.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.