Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
mer

Książka, którą właśnie czytam to...

Rekomendowane odpowiedzi

Albinos   

Aktualnie na plan pierwszy wychodzi: Labuda G., Mieszko I, Wrocław 2002. Jak na razie czyta się całkiem nieźle, chociaż to nie moje klimaty, ale przygotowania do egzaminu czas zacząć...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
bavarsky   

A ja właśnie czytam Rosyjskie opracowanie, zawierające same dokumenty do Bitwy pod Możajskiem :)

360 stron, rozkazów, danych statystycznych OdB :( i wykresów w Ruski jazyk :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   

Szenic zrobił kawał dobrej roboty, jego Walki... to najlepszy BKD - ek jaki mam na półce (za OdB, dokładne opisy, korzystanie z co najmniej kilku źródeł z epoki itd. przesadził jedynie z nazywaniem Jana Kazimierza szwedzkim uzurpatorem - to właśnie szwedzcy Wazowie i Karol Gustaw nimi byli).

Aktualnie - Jan III Sobieski a Bałtyk Komaszyńskiego. Jak na razie, czyta się świetnie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Ubundu   

Czytam właśnie "Behind closed doors" - Laurence Rees. Bardzo ciekawa książka, która - jeśli trafi "pod strzechy" (pod brytyjskie), to powinna jeszcze bardziej rozpowszechnić polski punkt widzenia na drugą wojnę światową i walkę z komunistami niż różne "Kwestie honoru", "Katynie" itd.

Książka napisana przez Anglika dla angielskojęzycznych odbiorców. Nie wiem czy kiedykolwiek ukaże się na w polskim tłumaczeniu. Nawet jeśli tak się nie stanie, to możemy być pewni, że wśród angielskich odbiorców zrobi piorunujące wrażenie.

Wśród Anglików będzie - miejmy nadzieję - więcej antysowietów i antykomunistów niż wśród Polaków, pracowicie przez lata zsowietyzowanych, co widać tu i ówdzie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Estera   

Herman Melville- "Moby Dick"- od dawna chciałam przeczytać tę książkę, ale akurat dziś przypadkiem szukając książek po angielsku w bibliotece, natknęłam się na nią i zaczęłam czytać.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   

Przebrnąłem na 300 stronę Moby Dicka i tam utknąłem na filozofiach Melvilla o wielorybnictwie i wielorybach. O wiele lżej mi się czyta dzieła Conrada (jestem na razie już na Lordzie Jimie).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
jachu   

Skończyłem biografię Nerona autorstwa Richarda Hollanda ("Neron. Okrutny zbrodniarz rozgrzeszony"). Książka bardzo ciekawa, obalająca wiele mitów na temat kontrowersyjnego cesarza Rzymu. Autor powołuje się na źródła, a także wiele współczesnych prac dotyczących zarówno samego Nerona, jak i okresu wczesnego cesarstwa. Stara się pokazać młodego władcę w innym świetle, niż funkcjonuje w powszechnej świadomości. Nie wybiela ani nie stara się usprawiedliwiać Nerona, ale przedstawia jego decyzje w sposób obiektywny, uwidaczniając przy tym, iż niektóre zarzuty i zachowania mu przypisywane są kompletnie nieprawdziwe i wręcz absurdalne. Bardzo dobra książka.

Obecnie zabieram się za fabularyzowaną biografię cesarza Kaliguli autorstwa Allana Massie. Powieść jest napisana w formie pamiętnika spisanego przez Lucjusza, znającego Kaligulę od dziecka. Czytałem już jedną z książek Allana Massie, a mianowicie "Cezara", który bardzo przypadł mi do gustu. Podobnego poziomu oczekuję od "Kaliguli" ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   

Dzieło Komaszyńskiego to świetna książka. Przede wszystkim, autor wprowadza nas chyba we wszystkie niuanse spraw bałtyckich za panowania Jana III Sobieskiego (polityka wobec Francji, Szwecji, Brandenburgii i Danii; rozmowy z Gdańskiem i szlachtą; sprawa statków królowej Marii Kazimiery), do tego styl jest całkiem przystępny. Jak najbardziej polecam.

Obecnie, chyba się wezmę za Crecy - Orlean 1346 - 1429 Potkowskiego (choć już od dawna miałem czytać to co muszę, a nie to co chcę :roll: czyli się opierniczam), raczej niezbyt długie opracowanie większości lat wojny stuletniej.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
jachu   

Korzystając z wolnego czasu, nadrabiam zaległości książkowe przyspieszając czytanie stojących na półce pozycji. Dziś ukończyłem powieść historyczną "Kaligula" autorstwa Allana Massie. Książkę czyta się bardzo szybko, co ułatwia bardzo przystępny język autora. Bardzo pozytywne wrażenia.

Teraz, chcąc pozostać w czasach Cesarstwa Rzymskiego, zabieram się za... "Quo Vadis" Henryka Sienkiewicza :mrgreen: Tak, tak - to nie błąd. Pomimo faktu, iż szkołę ukończyłem dobre kilka lat temu, sięgam po szkolną lekturę. Różnica polega na tym, że zabieram się za nią dobrowolnie, a nie zmuszuszony do tego przez sztywny gorset państwowej edukacji.

Ale i tak ogromny szok - żebym JA sięgał po lekturę... Koniec świata ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
bavarsky   

A ja czytam dokumenty o Rosyjskim opoloczeniu w kampanii 1812 roku

Ale i tak ogromny szok - żebym JA sięgał po lekturę... Koniec świata ;)

Bardziej zastanawiam się co to za kot w twoim awatarku ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Ja właśnie kończę czytać "Niemen 1920" Lecha Wyszczelskiego, całkiem niezłe opracowanie, tylko map mi brakuje, muszę grzebać sam w "wigówkach".

Pozdrawiam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Gnome   

Garlicki - Bolesław Bierut

Ostatnio siedząc w bibliotece i szukając ciekawych książek na zaliczenie u Prof. Paczyńskiej trafiłem na tę właśnie 'książkę', faktycznie nie można tego nazwać książką jest to pierwszy zeszyt serii Dzieje PRL wydanej w latach 1993/4 gdzie autorami są znani historycy m.in. właśnie Garlicki, Paczkowski, Władyka, Friszke, Landau i inni. Seria składa się z 18 zeszytów a ten jest pierwszy, tak więc będę miał co czytać.

A sama 'książka' bardzo ciekawa, bardzo dużo zdjęć, sporo cytatów, napisana dobrym, przystępnym językiem, ogólnie warto poczytać zanim zabierzemy się za książki 'cięższego kalibru' dot. tego okresu.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   

Potkowski stworzył dzieło niezłe, aczkolwiek niewolne od przeinaczeń (np. twierdzenie o tym, że wg Francuzów wojna stuletnia była tragedią w historii) i denerwujących pomyłek w datach. Tytuł jest mylący, bo książka dotyczy również lat po kampanii orleańskiej. Ogólnie - słaba 4.

Z powodów szkolnych zaczynam czytać Polskę XX wieku (praca zbiorowa).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Wczoraj:

Einhard, Życie Karola Wielkiego, Wrocław 1950, tłum. Parandowski J., pod red. Gieysztor A.

Dzisiaj:

Descartes R., Medytacje o pierwszej filozofii, Kęty 2001

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.