Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
mer

Książka, którą właśnie czytam to...

Rekomendowane odpowiedzi

Dnia 9.07.2017 o 14:55, secesjonista napisał:

Gdzie, i warto zauważyć kiedy?

 

Warto... szczególnie, że można spotkać dość wybiórcze cytowanie Koranu dla uzasadnienia twierdzeń o rzekomym "nakazie zabijania" - z zasady cytuje się 2:191 (i to też nie zawsze w całości), pomijając poprzedni 2:190 (wytł. moje):

 

190 Zwalczajcie na drodze Boga
tych, którzy was zwalczają,
lecz nie bądźcie najeźdźcami
.
Zaprawdę; Bóg nie miłuje najeźdźców!

191 I zabijajcie ich, gdziekolwiek ich spotkacie,
i wypędzajcie ich,
skąd oni was wypędzili
- Prześladowanie jest gorsze niż zabicie. -
I nie zwalczajcie ich przy świętym Meczecie,
dopóki oni nie będą was tam zwalczać.
Gdziekolwiek oni będą walczyć przeciw wam, zabijajcie ich!
- Taka jest odpłata niewiernym! -

192 Ale jeśli oni się powstrzymają...
- zaprawdę, Bóg jest przebaczający, litościwy!

 

http://www.planetaislam.com/koran_bielawski.html

 

 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   
Cytuj

powinna zainteresować zwłaszcza gregskiego 

 

Kochany, dla mnie to musiałby być "Atlas mórz niebyłych", ale tak czy owak zainteresowałeś mnie tą książką.

Ja skończyłem "Odrodził się koszmar rosyjskiej historii. Straszna prawda o Moskowii" Andrieja Burowskiego.

Teraz czytam głównie instrukcje różnych urządzeń.

Edytowane przez gregski

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
59 minut temu, gregski napisał:

 

Kochany, dla mnie to musiałby być "Atlas mórz niebyłych", ale tak czy owak zainteresowałeś mnie tą książką.

Ja skończyłem "Odrodził się koszmar rosyjskiej historii. Straszna prawda o Moskowii" Andrieja Burowskiego.

Teraz czytam głównie instrukcje różnych urządzeń.

 

O morzach niebyłych jest tam przynajmniej kilka rozdziałów :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Mira Jakowienko "Żona enkawudzisty. Spowiedź Agnessy Mironowej" w tłum. Doroty Bal.

Losy Agness: to od szczytów władzy, za sprawą męża wspinającego się po kolejnych szczeblach kariery w służbach, do gułagu, gdy wiatry się zmieniły. Ciekawe, że jej mąż osiągając stanowisko naczelnika NKWD na Kraj Zachodniosyberyjski, organizując masowy terror w myśl rozkazu NKWD 00447, będąc panem i władcą życia cywili i niedostatecznie gorliwych enkawudzistów, coraz bardziej się boi - słusznie przewidując, że wreszcie kolejną ofiarą będzie on sam. A mimo to wciąż wypełnia rozkazy, tłumacząc się, iż jest: "psem Stalina". W książce ukazano jak z czasem ideowych rewolucjonistów i komunistów zastępują bezideowi, posłuszni wykonawcy rozkazów. Co i tak nie jest gwarancją, że samemu w końcu nie staną się ofiarami systemu.

Przy okazji można poznać życie codzienne wysoko postawionych osób, dalece odbiegające od pewnej siermiężności w jakiej żyli inni.

I taka uwaga, na końcu książki znajdują przypisy: autorskie i tłumaczki. O ile zrozumiałym jest, że tłumaczka objaśnia polskiemu czytelnikowi terminy typu: bałyk, razgowory, sinije czułki; atoli czemu uznała, że trzeba jemu objaśniać czym jest otok na czapce, co to jurta w Mongolii, czym są: Arbat i Kłajpeda, kim byli "biali" podczas wojny domowej itp.

Choć może właśnie trzeba...?

 

 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   

Skończyłem "Wyklętą Armię" Kacpra Śledzińskiego.

To już kolejna książka tego autora jaką przyszło mi czytać.

W dzieje II Korpusu autor wplata historię losów kilkunastu, czy też kilkudziesięciu ludzi którzy byli związani z ta jednostką.

Książka krytyczna ale w sposób wyważony.

Moim zdaniem godna polecenia.

 

Teraz zacząłem "Naziści? Jeńcy niemieccy w Ameryce" Daniela Costelle.

Ten temat to dla mnie "Terra Incognita". 

Napisane tak, że dobrze się czyta. Dużo wspomnień i refleksji byłych jeńców.

No i informacje nieco szokujące.

Edytowane przez gregski

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Cytuj

Skończyłem "Wyklętą Armię" Kacpra Śledzińskiego.

To już kolejna książka tego autora jaką przyszło mi czytać.

Moim zdaniem godna polecenia.

Trudno mi uwierzyć w to ostatnie zdanie, obie jego prace o XVII wieku (Cecora i Zbaraż w serii HB) to był chłam. Spotkałem się też z krytycznymi opiniami o jakiejś jego książce drugo-wojennej. Stawiałbym zatem dolary przeciw orzechom, że nie warto jej czytać.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
bavarsky   

Hugo Steinhaus, Orzeł czy reszka?, Warszawa 2013 [reprint wydania z 1961 r.]

Edytowane przez bavarsky

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   

Właśnie skończyłem "Cambrai 1917" K. Plewako a wcześniej była "Iłza 1939" P. Zarzyckiego.

Teraz biorę się za ostatnią papierową książkę jaka ze sobą zabrałem.

"Historia brudu" Katherine Ashenburg

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   

Helmut Novak "Walczyłem pod Kurskiem"

Ciekawe spojrzenie na rycerski Wermacht, najlepszą armię świata.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Nie, nie czytałem jeszcze tego opracowania, ale przeczytałem o nim u B. Brysona, Herbatka o piątej. Więcej zapisków z małej wyspy, Poznań 2016, s. 362 (wytłuszczenie moje):

 

"Pogryzając kanapkę i zamartwiając się o degradację umysłową współczesnego człowieka, wyjąłem z plecaczka dokument zatytułowany Niewykwalifikowani i nieświadomi tego: O tym, jak trudności z rozpoznaniem własnej niekompetencji prowadzą do zawyżonej samooceny. Są to (...) słynne badania Davida Dunninga i Justina Krugera z Cornell University w Nowym Jorku, które zapoczątkowały nową dyscyplinę naukową, a mianowicie głupologię".

 

 Może być i ciekawe, i całkiem "na czasie".

A tu na dobry początek:

https://en.wikipedia.org/wiki/Dunning–Kruger_effect

 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   

A zaciekawiłeś mnie tym.

Zjawisko dojrzałem w otaczającym świecie ale nie przypuszczałem, że naukowcy nim się zajęli.

 

Ja powoli czytam "Rosjanie w Polsce. Czas zaborów 1795-1915" Violetty Wiernickiej

Początek ciekawy.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
orfeusz   

Aktualnie czytam Akwarium Suworowa. Fantastyczna, bardzo interesująca książka, która ukazuje jak działa agentura naszych sąsiadów. Napisana tak, że budzi nawet niepokoje; zaczynasz się rozglądać i uważniej obserwować to co dzieje się w okolicy czy na świecie - doszukując się działalności agentów. Którzy dla niewprawnego oka, mogą być sąsiadem, szefem, nikim nie wyróżniającym się z otoczenia.

[... ciach]

 

Nie sądzę by szacowne polskie wydawnictwo potrzebowało aż tak prostackich reklam.

secesjonista

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.