Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
mer

Książka, którą właśnie czytam to...

Rekomendowane odpowiedzi

Z niewidomych wyroków losu i ja właśnie przeczytałem książkę o "berlingowcach", a dokładniej:

"Udział Polaków w szturmie Berlina. Wybór relacji i dokumentów" wyb. J.M. Malczewski, W. Strzałkowski, Warszawa 1969.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
„Tankiści. Prawdziwa historia Czterech Pancernych"

Czytałem, moim zdaniem warto, ktoś (Gregski?) już chyba o tym gdzieś pisał na forum. Doczytałem - ponownie, po latach - starym Przymanowskim ("Studzianki").

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   

Przeczytałem "Mój sąsiad islamista" Marka Orzechowskiego (wcześniej tylko przekartkowałem - jeśli tak można powiedzieć o wersji elektronicznej).

Niefart straszny miał pan Orzechowski bo książka kończy się na zabójstwie turystów w tunezyjskim muzeum. A teraz ma tyle nowego materiału... . ...może pracuje nad drugim tomem?

Teraz sięgnąłem po "Paragraf 22" bo mi Bruno smaka narobił i z przyjemnością ponownie przeczytam kilka rozdziałów.

Ponoć gdy Hellera zapytano dlaczego po Paragrafie nie napisał niczego lepszego ten odpowiedział:

"A kto napisał?"

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   

Skończyłem "Ostatni rozdział 1945" Davida Stafforda

Gdyby tak książka była napisana w latach 80-tych zeszłego stulecia powiedziałbym, że jest dobra. Niestety została napisana w 2007. Szkoda, że autorowi nie chciało się sięgnąć również po relacje świadków ze wschodniej Europy.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
widiowy7   

Skończyłem "Ostatni rozdział 1945" Davida Stafforda

Gdyby tak książka była napisana w latach 80-tych zeszłego stulecia powiedziałbym, że jest dobra. Niestety została napisana w 2007. Szkoda, że autorowi nie chciało się sięgnąć również po relacje świadków ze wschodniej Europy.

A o czym kniga?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   

O ostatnich tygodniach wojny i pierwszych pokoju. O problemach związanych z tym, że nieoczekiwanie na wyzwalanych terenach natknięto się na znaczną liczbę ludzi wywiezionych czy przesiedlonych. Tak zwanych DP. Wszystko by było fajnie ale nie ma tam żadnej relacji Rosjanina, Polaka czy Niemca którego dotknął ten los. Książka zawiera relacje ośmiu ludzi. Są to żołnierze, dziennikarze, pracownica UNRA i jedna Niemka uwięziona z tego powodu, ze jej ojciec był zamieszany w zamach na Hitlera. Wszystkie te miliony byłych więźniów, uciekinierów, robotników przymusowych są tylko tłem. Nienazwaną masą.

No i książka dotyczy tylko frontu zachodniego i zachodnich sektorów okupacyjnych.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

O Polakach ( i nie tylko) napisano w:

A. Lembeck "Wyzwoleni, ale nie wolni. Polskie miasto w okupowanych Niemczech".

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   

Wiesz, mi tylko szkoda, że ta książka jest taka niesymetryczna. Facet to naprawdę dobrze napisał. Gdyby chciało mu sie zająć drugą stroną, a w 2007 roku miał takie możliwości to wyszłoby coś naprawdę bardzo dobrego.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   

Od ostatniego wpisu przeczytałem parę książek (nadrabiam spadek czytelnictwa jaki zwykle następuje po powrocie do domu). Z czystym sumieniem mogę polecić "Aleksander II. Ostatni wielki car" Edwarda Radzińskiego. Nie znałem tego autora. Dla mnie rewelacyjny. Świetnie napisane, dużo wiadomości i klimat epoki bije z kart (no w tym przypadku z ekranu).

Polecam.

Natomiast nie dałem rady przejść przez "Krzyk Czarnobyla" Aleksandry Aleksijewicz. Jej książka o kobietach na wojnie była mocna. Te relacje są jednak jak dla mnie bardziej przerażające. Może dlatego, ze więcej w nich bezsilności.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Edwarda Radzińskiego. Nie znałem tego autora. Dla mnie rewelacyjny.

Autor biografii Stalina - wyd. MAGNUM, Warszawa 1996. Trochę za bardzo idzie w kierunku sensacji (np. dyskusyjna teoria o osobistym spotkaniu Hitlera ze Stalinem w październiku 1939 - s. 471-472), ale czyta się nieźle.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   

Powoli kończę "Wspomnienia żołnierza" H. Guderiana. (Moim zdaniem powinno to się nazywać "Wspomnienia hitlerowskiego żołnierza")

Watro się z tym zapoznać.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   

Zmęczyłem "Pancernego Heinza" i wziąłem się za coś lżejszego.

"Fechtmistrz" Arturo Perez-Reverte. Poleciła mi tego autora moja nauczycielka hiszpańskiego. (Postanowiłem podszlifować moje umiejętności komunikowania się w tym języku). Czytam oczywiście po polsku. Dostałem też "La piel del tambor" tego samego autora i w oryginale ale nawet nie próbuje się za nią zabrać.

Może kiedyś...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Trochę jego książek przetłumaczono. Ta byłą chyba pierwsza.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.