Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
mer

Książka, którą właśnie czytam to...

Rekomendowane odpowiedzi

amon   

Dziś zakupiłem pracę Andrzeja Olejko "Cant Z-506 B Airone Morskiego Dywizjonu Lotniczego" Książeczka zapowiada się interesująco.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Pomiędzy kolejnymi tomami akt ze zbiorów Tomasza Strzembosza z AAN-u (kilka pięknych fragmentów poświęconych wiadomemu człowiekowi), krótko po skończeniu Wszystkich wojen Lary Wojciecha Jagielskiego, potwierdzających, że polski reportaż językowo zmierza w stronę literatury pięknej i to tej z najwyższej półki:

Emil Cioran, Upadek w czas - przygnębiająca i orzeźwiająca za jednym pociągnięciem. Piękno frazy, jasność myśli i ta lekka nutka paradoksu unoszącego się nad całością (coś na kształt tego, co towarzyszy mi przy Jak rozmawiać o książkach, których się nie czytało? Bayarda).

Aleksandar Hemon, Dwa razy życie - książka o tym, co człowiek zrobi, żeby nie myśleć o wojnie. Książka o koniu popełniającym samobójstwo i o psie, który wyczuwał kolejne ostrzały artyleryjskie. Książka o tym, co daje człowiekowi uczestniczenie w meczu piłkarskim. Książka o tym, jak kawałek po kawałku przenieść przeszłość w teraźniejszość. Książka o pewnym Włochu, co to dwa całkowicie sprzeczne zdania wypowiadał z taką samą pewnością. Książka o tak wielu obliczach, że aż trudno uwierzyć, że wszystko to zmieściło się na dwustu stronach - i to jak się zmieściło! Hemon, pisarz, co wyraźnie daje się odczuć, niektóre fragmenty jego wspomnień czyta się jak najlepszą powieść, tworzy świat z jednej strony pełen humoru i ironii, z drugiej zaś nabrzmiały od żalu, bólu i tęsknoty za tym, co choć tak go męczyło, to jednak było jego.

Yi-Fu Tuan, Landscapes of fear - "długie trwanie" w najlepszym możliwym wydaniu. Onieśmielająco erudycyjna, znakomicie napisana i tylko, cholera, Cioran mi popsuł radość z jej czytania.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
bavarsky   

Skończyłem lekturę Tomasza Strzeżeka, Bitwa o Warszawę 6-7 września 1831 roku. Dobre opracowanie, napisane nie tylko przez naukowca ale i pasjonata okresu.

Kolejną pracę, którą zamierzam przeczytać, to tom 3 opracowania Antoniego Okolskiego pt. Wykład prawa administracyjnego oraz prawa administracyjnego obowiązującego w Królestwie Polskim, opublikowana w latach 80. XIX stulecia.

Ah i bym zapomniał.

Ponowiłem próbę lektury o polityce wschodniej Naczelnego Lewaka RP, marszałka Józefa Piłsudskiego.

Edytowane przez bavarsky

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

To nie jest stricte historyczna rzecz ale podam Julian Tuwim "Cicer cum caule czyli groch z kapustą", wiele ciekawostek z historii oraz z czasopism.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
amon   

"Kawaleria samodzielna Rzeczypospolitej Poslkiej w wojnie 1939 roku" płk dypl.kaw Leon Mitkiewicz. Mając na względzie, że jest to praca z lat 60-tych, to muszę przyznać, że było to kawał konkretnej historii. Świetne uzupełnienie do serii WKKP.

"Żukow na linii Odry. Rpzstrzygająca bitwa na przedpolach Berlina" Tony Le Tisser. Trochę niektualna pozycja, z początku lat 90-tych. Sporo map, jednak i przejrzystość pozstawia dużo do życzenia. Źródeł sowieckich bardzo mało, trochę jednostronny obraz pola bitwy zważywszy że świadków w stopniach szeregowca nie ma. Mam tu na myśli stronę sowiecką. Mimo to warto przeczytać. 'Kostrzyn" tego samego autora znacznie ciekawszy.

"303 Dywizjon Myśliwski w bitwie o Wielką Brytanię" Jacek Kutzner. Świetna, doskonale merytorycznie napisana książka. Dla mnie jedna z najlepszych traktujących o tym dywizjonie.

"Obszar Warowny Wilno" Szymon Kucharski WLU 1939 no.74. Bardzo interesująca pozycja. Świetne plany bunkrów. Temat dla mnie terra incognita.

"Projekty i prototypy samolotów myśliwskich" Wojciech Mazur WLU 1939 no.73. W sieci trochę narzekania, że mało, że nie to itp. Jedno wrażenie mam zbieżne; czuję niedosyt.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Furiusz   

Walki bóstw i mężów - mitologia irlandzka. Niestety tekst kiepsko wydany.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   

Ja właśnie połknąłem HB-ka "Crotone 982" Roberta Barkowskiego.

(Okazuje się, ze Niemcy też się czasem do czegoś przydają...)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   

Skończyłem "Samodzielną Brygadę Strzelców Karpackich" i własnie sięgnąłem z półki "Oczko się odkleiło, temu misiu!" Macieja Replewicza.

Spodziewam się fajnej lektury.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Patrz,a ja właśnie oglądam "Misia":

"- Bardzo porządna dziewczyna

- Trudno, co robić".

A ja przeglądam:

B. Świderski "Czepiam się Kierkegaarda"

J. Goldberg "Lewicowy faszyzm : tajemna historia amerykańskiej lewicy od Mussoliniego do polityki zmiany".

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
bavarsky   

Nabyłem tacie wyżej wspomnianą książkę. Przeczytał ją szybko i stwierdził, że interesująca pozycja. Obecnie jest w trakcie lektury biografii Eddy Merckx`a pt. Kanibal.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   

No i książka o Stanisławie Barei skończona. Szkoda, że tak szybko.

No i szkoda, że teraz nie ma nikogo o takim talencie... ...tyle tematów się marnuje...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
bavarsky   

Stanisław Lem, Głos Pana, Wydawnictwo Literackie, Kraków 1973.

Po raz kolejny zaczynam moją ulubioną powieść Lema. Główną osią jest odebrany sygnał z kosmosu, najpewniej pochodzący od obcej cywilizacji. Wybitni przedstawiciele wielu dziedzin nauki próbują zrozumieć odebraną porcję danych.

Przypomniała mi się jednocześnie zabawa sprzed paru lat, w której uczestniczyłem, a mianowicie w projekcie łamania zrzutu typu 'Mask ROM' o nazwie UCO, tj. Unidentified Computing Object, którą to grę wymyślił Poul-Henning Kamp, po dawnemu jeden z 'core-teamu' projektu FreeBSD, uznany 'kernel hacker', około roku 2000 rozwinął chroot(8), autorstwa Bill`a Joy`a, do poziomu o nazwie jail(8) - tworząc profesjonalną wirtualizację 'lekkiego' poziomu.

Cała zabawa była oparta na idei Lema, z pewnymi modyfikacjami do scenariusza. Chodzi o to by drogą dedukcji stwierdzić jak najwięcej czym jest 16384 bajtowy program, którego postać była jedynie w formie binarnej tj. po kompilacji przy użyciu nieznanego kompilatora, na nieznanym procesorze, ah i bym zapomniał hexdump też był.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   

Philip Kaplan "U-Booty Podwodna armia Hitlera"

Ciekawe bo zawiera sporo relacji świadków o tym jak się żyło podczas patroli i po nich.

Niestety jest sporo błędów. Szczególnie dotyczących technikali.

Ale i tak warto.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.