Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
mer

Książka, którą właśnie czytam to...

Rekomendowane odpowiedzi

jachu   
"Gułag" Anne Applebaum. Nawet nieźle się czyta :lol:
Czytałe, czytałem i mogę z czystym sumieniem polecić. Ze wszystkich książek na temat systemów totalitarnych, obozów koncentracyjnych itp. ta zrobiła na mnie największe wrażenie. W trakcie czytania odechciewa się narzekać na swój los, gdyż uświadamia się sobie, że w sumie ma się wielkie szczęście. Nie trzeba wstawać o 6 rano, jeść zupę, która de facto jest wodą, iść na wycinkę lasu w 40-stopniowym mrozie, wracać do baraków i modlić się, by w czasie snu w śmierdzącym, zatłoczonym baraku, nikt nie rozwalił ci głowy kilofem, tylko dlatego, że spodobała mu się twoja czapka...

Książka pokazuje także jak System z dobrze wychowanych dziewczyn robi k**y, z eleganckich panów cweli, z kochających dzieci osoby, które nie czekają na listy tylko na paczki z żywnością, a z praworządnych obywateli zwykłych rzezimieszków.

Autorka poprzeplatała swoje dzieło bardzo licznymi wspomnieniami więźniów i chyba to stanowi o wyjątkowości "Gułagu". Obraz obozów jest namalowany przez tych, którzy na własnej skórze doświadczyli co to jest komunizm i rządy tyrana.

Polecam tę pozycję nie tylko miłośnikom historii, ale także zwykłym czytelnikom, którzy nie potrafią docenić tego co mają...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Estera   
Mario Puzo :P

Spodobał się autor- nic dziwnego. W "Ojcu chrzestnym" narracja jest zbudowana fenomenalnie, jakby się tam było.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
jachu   

Skończyłem pozycję "Hitler i Stalin. Wojna stulecia" Laurence'a Reesa i postanowiłem zmienić trochę epokę

Sięgnąłem po książkę "Aleksander Wielki" Paula Cartledge'a. Jest to biografia najsłynniejszego wodza w historii ludzkości, napisana przez wybitnego i cenionego na całym świecie brytyjskiego historyka. Ukazuje sylwetkę tego największego i najbardziej znanego władcy starożytności w niezwykle interesujący, wieloaspektowy sposób. Paul Cartledge z jednej strony pisze o życiu, sukcesach i klęskach Aleksandra, a z drugiej - o pozostawionym przez niego dziedzictwie, które wpłynęło na kształt oraz oblicze współczesnego świata. Stawia pytania czasem nie mające odpowiedzi. Aleksander Wielki to bez wątpienia wspaniały król i zdobywca. Podbił cesarstwo perskie, dotarł do Oceanu Indyjskiego i w wieku 30 lat władał niemal całym antycznym światem. Kim był poza tym? Półbogiem, czy zwykłym śmiertelnikiem, który nie wywyższa się ponad swoich poddanych? Tyranem, czy łagodnym władcą? Okrutnikiem, czy dobrotliwym "ojcem żołnierzy"? Zdobywcą kobiet, czy biseksualistą?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Estera   
Skończyłem pozycję "Hitler i Stalin. Wojna stulecia" Laurence'a Reesa

Co myślisz o tej książce?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Ciężko to nazwać książką (niespełna 30 stron), chodzi mianowicie o "Notatkę z przebiegu działań powstańczych Zgrupowania Radosław", jest to zbiór notatek sporządzonych przez por. Stanisława Wierzyńskiego "Klarę", adiutanta "Radosława" podczas PW, oraz mjr. Wacława Chojnę "Horodyńskiego" w okresie, kiedy obaj przebywali w obozie jenieckim Oflag VII A w Murnau, po zakończeniu Powstania Warszawskiego. Mimo iż dziennik ów zawiera sporo błędów, co wynikało z braku dostępu do dokumentów, oraz z polegania li tylko na, jakże zawodnej, pamięci, czyta się naprawdę nieźle.

W najbliższym czasie planuję sięgnąć po "Dni walczącej stolicy" Bartoszewskiego oraz wspomnienia płk. Iranka-Osmeckiego "Powołanie i przeznaczenie".

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
mch90   

Ja natomiast zabrałem się za "Armageddon" Maxa Hastingsa, który opisuje zmagania na froncie zachodnim i wschodnim od sierpnia '44 po koniec wojny.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ciekawy   

"Księga Kawalerii" Henryka Smacznego. Rarytas dla ludzi lubiących te klimaty. :roll:

pzdr.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
jachu   
Skończyłem pozycję "Hitler i Stalin. Wojna stulecia" Laurence'a Reesa

Co myślisz o tej książce?

Wiesz, nie jestem specjalistą z okresu XX wieku, więc też mogę być osobą której zdanie nie jest obiektywne. Książka ogólnie mi się podobała, była napisana żywym językiem... A czy dokładnie przedstawia historyczne fakty, czy nie jest przekłamana przez autora, tego nie wiem.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
mch90   

"Bolonia 1945" Witolda Biegańskiego, wydana w serii Historyczne Bitwy w 1986 roku.

A dzisiaj zamawiam poniższe pozycje:

"Na zachód od Renu" Williama Cavanagha,

"Wojna na Bałkanach 1940-45" Janusza Piekałkiewicza!

Jupi! :santa:

Linki do tych książek:

http://ksiegarnia.bellona.pl/index.php?c=n...2752&page=1

http://ksiegarnia.bellona.pl/index.php?c=n...2617&page=1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
jachu   

Skończyłem czytać książkę "Aleksander Wielki" Paula Cartledge'a. Ogólnie rzecz biorąc ksiażka bardzo dobra, choć chyba za dużo miejsca autor poświęcił rzekomej boskości Aleksandra...

Dziś zabieram się za książkę "Starożytni Grecy" z serii MITOLOGIE ŚWIATA wydana przez dziennik "Rzeczpospolita". Książka jest poświęcona mitologiom i wierzeniom antycznych Greków. Zapowiada się smaczna uczta 8)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Thomas Martin "Starożytna Grecja: Od czasów prehistorycznych do okresu hellenistycznego", zwięzła i ceniona synteza dziejów starożytnej Grecji. Czyta się naprawdę bardzo przyjemnie.

Wojciech Kempa "Na przedpolu Warszawy", pozycja traktująca o sytuacji na froncie wschodnim w okresie kiedy podejmowano decyzję o rozpoczęciu walk w Warszawie, a także podczas samego powstania.

W najbliższym czasie postaram się wrzucić na tapetę:

Tomasz Szarota "Okupowanej Warszawy dzień powszedni", studium historyczne wybitnego specjalisty od historii II WŚ, a zwłaszcza okupacji hitlerowskiej, książka jak nietrudno się domyślić, opisuje historię Warszawy podczas okupacji.

Marian Marek Drozdowski "Stefan Starzyński: prezydent Warszawy", biografia jednej z najbardziej niezwykłych postaci, związanych z Warszawą, autorstwa cenionego varsavianisty.

Płk. Kazimierz Iranek-Osmecki "Powołanie i przeznaczenie", wspomnienia szefa wydziału II KG AK (wywiadu), cichociemnego, jednego z grupy ludzi, którzy byli przeciwni rozpoczynaniu powstania. Zbieram się do tej książki już jakiś czas, może mi się wreszcie uda:/

To z książek, które czytam bo mam na to ochotę (poza Martinem, ale naprawdę mi się podoba). Całkiem możliwe jest, iż za tydzień-dwa moje plany ulegną całkowitej zmianie, i będę musiał powiedzieć moim książkom papa... w celu przerzucenia się na Ziółkowskiego, Kuleszę, Wipszycką&Bravo, Lengauera, Homera, Herodota etc.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tullus   

Ja aktualnie czytam poleconą przez sz. Admina ,,Historia Powszechna" Marian Toporek, po przeczytaniu bodajże 30 str, muszę przyznać, że ciekawie się prezentuje.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.