Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
mer

Książka, którą właśnie czytam to...

Rekomendowane odpowiedzi

gregski   

Od ostatniego wpisu „łyknąłem” Bieszanowa „Twardy Pancerz” i „Latające Trumny Stalina”. Człek czyta i się dziwi, że mimo takiego podejścia Sowietom w ogóle udawało się coś zaprojektować, potem wyprodukować i jeszcze tego użyć. Potworne marnotrawstwo wszystkiego oraz zbrodnicze podejście do własnych ludzi.

Przeczytałem też bajeczkę „Rzeczpospolita Zwycięska” której autorem jest Ziemowit Szczerek. Autor wychodzi z założenia, że z zachodnimi Aliantami wygrywamy wojnę w 1939 roku na tyle szybko, że Stalin się do niej nie przyłącza. Jak sam autor przyznaje, założenie karkołomne ale nie o wojnę tu bynajmniej chodzi a o losy naszego kraju po ewentualnym szybkim zwycięstwie. Rozpatruje jakie mielibyśmy szanse na rozwój, jakie zagrożenia. Obraz jaki rysuje wcale nie jest zbyt optymistyczny.

Ostatnia to niewypał. „Sekrety archiwów XX wieku” Alain’a Decaux. Zgarnąłem ją w kiosku na lotnisku tuż przed wylotem bo skojarzyła mi się przychylna recenzja jaką przeczytałem w jakiejś gazecie. Po pierwsze staroć bo pierwsze francuskie wydanie miało miejsce 1966 roku. Wliel usaleń nieaktualnych a poza tym to takie płyciutkie plotki sensacyjki.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj z najwyższym obrzydzeniem i awersją , zakupiłem książkę niejakiego Grzegorza Motyki " Od rzezi Wołyńskiej do Akcji Wisła " ( podtytuł : Konflikt Polsko-Ukraiński 1943 - 1947 ) , barbaricum na wschodniej granicy faszyzm wyznaje , jest wiec potrzeba zaznajomić się z "ich "wersją wydarzeń <_<

Czytam , całkiem przyzwoite , ... choć pisanie o bandytach i mordercach per partyzanci ... obrzydliwe <_<

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Tak , w oderwaniu od historii , czytał ktokolwiek z Szanownych Forumowiczów ksiazki z serii Universum Metro 2033 ? Nie ? To szczerze polecam jeden z ciekawszych światów post-apokaliptycznych , świętej pamięci Florek by docenił :unsure:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
bavarsky   

[1] D. Hitt, O. Garriott, J. Kerwin, Homesteading Space. The Skylab Story, University of Nebraska - Lincoln and London 2008, ss. 520

[2] V. Mahout, Assembly Language Programming ARM Cortex-M3, John Wiley & Sons 2012, ss. 246

Edytowane przez bavarsky

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
DiTo   

Co polecacie od Ludluma ? Oprócz Mozaiki Parsifala i Protokołu Sigmy - obie wciągnęły mnie niesamowicie. Polecam. :B):

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
amon   

Co polecacie od Ludluma ? Oprócz Mozaiki Parsifala i Protokołu Sigmy - obie wciągnęły mnie niesamowicie. Polecam. :B):

Klasyką pozostanie seria dotycząca Bourne'a. Wyłącznie trylogia; Tożsamość Bourne'a, Krucjata Bourne'a i Ultimatum Bourne'a.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
bavarsky   

Dzisiaj zawitała do mnie książka, zamówiona u Bernharda;

P.H. Cole, D.C. Ranasinghe [Edit.], Networked RFID Systems and Lightweight Cryptography. Raising Barriers to Product Counterfeiting, Springer-Verlag Berlin Heidelberg 2008.

Książka w całości dotyczy zawartości zaprezentowanej na poniższym zdjęciu:

800px-RFID_Chip_007.JPG

Springer-Verlag to niegdysiejsze ulubione wydawnictwo STASI ;)

Wprawdzie; wędruje obecnie do poczekalni, niemniej ponieważ rozprawa sanowi zbiór szegeru artykułów poświęconych ogólnie pojętemu zagadnieniu 'tagowania' produktów, ludzi, zwierząt, drzwi, prezerwatyw itp.

takoż skupiłem się na artykule kumpla Mikko Lehtonena, który wraz z Thorstenem Staake, Florianem Michahellesem raz Elgarem Fleischem, zapodał kilkunastostronicowy wykład tyczacy zagadnieniom rozwoju tej techniki pt. From Identification to Authentication - AReview of RFID Product Authentication Techniques.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
bavarsky   

Kupiłem sobie ostatnio na Amazonie e-booka, Exploding the Phone. The Untold Story of The Teenagers and Outlaws who hacked ma Bell. Autor Phil Lapsley - który zresztą na swojej stronie podaje sporo interesujących dokumentów...

W sumie wspomnianą książkę polecił mi czas temu na ircnecie @grima, niemniej ostatecznie przekonał mnie materiał z konferencji, który zjutubował ktoś życzliwy:

Książka skupia się na okresie lat 60. i 70. XX wieku i tyczy rozpracowywania połączeń telefonicznych obsługiwanych przez ówczesną potęgę telekomunikacyjną AT&T.

Jak kogoś interesuje coś więcej proszę pytać.

Świetna książka. Przeczytałem w dwa dni. Autor dość wartko traktuje skomplikowaną materię połączeń telefonicznych lat 50., 60., 70.'tych.

Całość tyczy prób odkrywania sieci telefonicznej, jej możliwości i ukrytych funkcji.

Magia generowania odpowiednich tonów, bawienia się buforem 2600 Hz na liniach długodystansowych, robienia pętli międzystanowych itp.

Nad całością widnieje mistyczny "Blue Box".

Pokolenie kapitana Cruncha:

z którym miałem zaszczyt czas temu zamienienia kilku zdań - po stokroć niech żyje!

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
aniart   

Ile jeszcze będziecie oszukiwać siebie i innych?

Wystarczającym dowodem jest Święto SzałasówSukot i angielskie słowo cot [kot], które znaczy właśnie szałas.

Czytam właśnie „Obrzędy i symbole Żydów” rabina Simona Philipa De Vries. Mzn. a tam mnóstwo wyrażeń hebrajskich, które bez problemu można rozłożyć przy użyciu języka angielskiego:

ROZKŁAD SŁÓW I WYRAŻEŃ HEBRAJSKICH PRZY UŻYCIU JĘZYKA ANGIELSKIEGO

(cd.)

Zakres tematyczny:

Kult i przedmioty kultu:

chasyd = ha [ha:]- okrzyk radości; seed [sid]- nasienie ha, nasienie

człowiek pobożny

chazan = has [hæz]- ma; sun [sΛn]- słońce (on) ma słońce

kantor, pierwotnie nazwa ta oznaczała urzędnika synagogi

tallit = tall US [ta:l]- nieprawdopodobny, niesłychany, przesadny; lit [lıt]- świecący, zapalony, oświetlony nieprawdopodobnie świecący

tałes

yarmulke ['ja:.mυl.kə] = yarn [ja:n]- przędza, historia; mullah ['mυl.ə]- nauczyciel lub przywódca religii islamskiej; can [kən]- móc, umieć, potrafić być przywódcą i móc (tworzyć) historię / być nauczycielem i potrafić (nauczać)

jarmułka

tefilin = tell [tel]- powiedzieć, poznawać; wywierać wpływ, kazać; feel [fil]- czuć; in [ın]- w powiedzieć / wywierać wpływ i czuć (je w sobie)

filakterie; dwa zawierające pergamin z wersetami biblijnymi czarne pudełka, noszone w czasie porannych modlitw w dni powszednie na czole i ręku.

menorah [mə'nכ:.rə] = men [men]- ludzie; -or [כ:®]- końcówka do wykonawcy czynności; row [rəυ]- wiosłować ludzie, którzy wiosłują (są spalani)

menora

mezuza = message ['mesidз]- wiadomość; use [juz]- używać, stosować; at [æt]-przy przy stosowaniu wiadomości

mały zwój pergaminowy, przybijany do futryny drzwi domu żydowskiego

Osoby pełniące funkcje społeczne, nauka, ostracyzm:

kol-bo-nik = call [kכ:l]- wołać, wezwać, nazywać; boar [bכ:®]- dzik, knur; nick [nık]- odpowiednia chwila wezwać knura* w odpowiedniej chwili

człowiek pełniący jednocześnie kilka funkcji religijnych

* chodzi o potomka Adama

chacham = ha [ha:]- okrzyk radości; ham [hæm]- mięso (wieprzowe); ha, mięso wieprzowe

mędrzec

cheder = haed [hed]- lider, przywódca; there US [ðer]- tam tam przywódca

szkoła w synagodze

bejt ha-midrasz = bait [beıt]- zdenerwować, drażnić, szczuć; ha [ha:]- okrzyk radości; mid- [mıd-]- środek; rush [rΛζ]- pędzić, pęd ha, w środku pędu do (umiejętności) szczucia

izba szkolna

darasz = dark US [da:rk]- zło, sekret; rush [rΛζ]- pędzić, pęd pęd do sekretu / pędzić do zła

studia źródłowe

cherem = hah [hæ]- okrzyk stosowany aby wyrazić satysfakcję, że coś złego zdarzyło się komuś, kto na to zasługiwał lub by wyrazić uczucie zwycięstwa; ram [ræm]- uderzyć, popchnąć coś z siłą ha, uderzyć, odepchnąć

klątwa, ostracyzm społeczny

galut = gone US [ga:n]- poszedł; loot [lut]- grabić, grabież, łupy poszedł grabić

wygnanie

Ceremonia ślubna i małżeństwo:

mesader = mass [mæs]- msza; adder ['ædə®]- żmija żmija (celebrująca) mszę*

przewodniczy ceremonii

* porównaj z jednym z żydowskich symboli, przedstawiającym żmiję pożerającą własny ogon

chupot = who [hu:]- kto; pot [pot]- dzban, włożyć do garnka, strzelać do ptaków, małych zwierząt, uderzyć piłkę tak, aby wpadła do otworu kto wbije piłkę do otworu?*

ślub

* aluzja do aktu seksualnego

kali = call in US [ka:l ın]- prosić o przyjście z pomocą w trudnej sytuacji, żądać pieniędzy prosić o pomoc w trudnej sytuacji / żądać pieniędzy*

panna młoda

* dotyczy posagu

ha-chatan = ha [ha:]- okrzyk radości; how [haυ]- jak; tan [tæn]- opalenizna, kolor żółtobrązowy ha, jaki smagły*

pan młody

* chodzi o ciemną karnację Żydów

edim = add [æd], dodawać, dołączać / aid [eıd]- pomoc, pomocnik, pomagać; him [hım]- jemu, mu dołączać do niego / pomocnicy dla niego

świadkowie

chuppa = hoop [hup]- obręcz, otoczyć, ścisnąć obręczą; pa [pa:]- ojciec ojciec otacza (ochrona boska)/ ojciec ściska obręczą*

baldachim weselny, termin stosowany na określenie końcowej części ceremonii ślubu

* pierwotnie dotyczy momentu nakładania obrączek; natomiast erusin było dawnym określeniem stosowanym na żydowskie zaręczyny [Rabin Simon Philip De Vries-Mzn. „Obrzędy i symbole Żydów” Wydawnictwo WAM Kraków1999]

Mi sze-berach = me [mı]- mi, mnie, share [ζeə®] US [ζər]- podzielać, uczestniczyć; bear [beə®] US[ber]- znosić, rodzić; ah [a:]- okrzyk bólu / ache [eık]- ból Pozwól mi urodzić / pomóż mi znieść ból

modlitwa o błogosławieństwo

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   

Od ostatniego wpisu przeczytałem niepokojąco dużo książek. Jeszcze chwila i mi się skończą. Będę wtedy zmuszony sięgnąć po E-book reader a nie przepadam za czytaniem z tego urządzenia.

„Generał Stanisław Bułak-Bałachowicz. Ostatni Kmicic II RP” Marka Cabanowskiego. Kawałek historii o którym nie miałem zielonego pojęcia.

HB „Minnesota 1862” Jarosława Wojtczaka to kolejny gwóźdź do trumny mojego naiwno-romantycznego wyobrażenia o „szlachetnych dzikusach”. Potwierdziła tylko mój pogląd, że ludzie generalnie są paskudni (niezależnie od rasy). Chwalić Boga, że czasem trafiają się diamenty (też niezależnie od rasy).

„Generał Bolesław Wieniawa-Długoszowski. Polityk czy lew salonowy?” Romualda Romańskiego. Czytałem wcześniej co nieco o Generale ale, że dla mnie to taki przykład diamentu więc z przyjemnością wróciłem do tej postaci.

„Wales History of the Nation” Davida Rossa doczytałem tylko do momentu gdy w Walii zaczęła się industrializacja. Zmogły mnie problemy walk klasowych. Same w sobie nudne (przynajmniej dla mnie) a do tego jeszcze po angielsku! Zupełnie nie do przełknięcia.

Teraz wziąłem się za „Lewicowy Faszyzm”. Autorem jest Jonah Goldberg i chociaż książka odnosi się do USA to po 140 stronach śmiem twierdzić, że warto ją przeczytać. Idzie mi wolno, nie więcej niż 50 stron dziennie ale nie dlatego, że nudne a dlatego, że warto się uważniej zagłębić. Okazuje się, że w wielu sprawach Ani Benito ani Adolf nie byli aż takimi pionierami jak mi się wydawało.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Amica   

Adrian Keith Goldsworthy Armia Rzymska na wojnie 100 p.n.e. - 200 n.e.

265154.jpg

Książka A. Goldsworthyego jest szczegółowym studium sposobów walki oraz prowadzenia kampanii przez armię rzymską. Większość autorów prac naukowych skupia swoją uwagę na armii w czasie pokoju lub patrzy na nią przez pryzmat instytucji państwowych. Niniejsza książka jest inna, autor podjął się trudu zrekonstruowania struktur armii rzymskiej w kontekście ich wpływu na zachowanie legionistów, podkreślając jej niezwykłą elastyczność. Analizując czynniki mające wpływ na końcowy rezultat zmagań, Goldsworthy zaproponował nową tezę, twierdząc, że armia rzymska była doskonale przystosowana do każdego rodzaju wojny. Stosując nowatorskie metody badawcze zaproponowane przez Keegana w The face of battle" (1976), autor stworzył wiarygodny obraz wydarzeń mających miejsce w czasie bitwy z uwzględnieniem taktyki, uzbrojenia, dowództwa, zachowania żołnierzy w grupie i co najważniejsze - morale legionistów. [za: www.poczytaj.pl]

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
aniart   

Alan Unterman „Żydzi Wiara i życie” przełożył Janusz Zabierowski, Wydawnictwo Łódzkie, Łódź 1989

ROZKŁAD SŁÓW I WYRAŻEŃ HEBRAJSKICH PRZY UŻYCIU JĘZYKA ANGIELSKIEGO

(cd.)

[ciach... - tematyka na tym forum nie będzie kontynuowana.

Pomimo inwokacji o oszukiwaniu.

secesjonista.]

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   

Skonczylem "Lewicowy Faszyzm". Polecam. Dobry material do przemyslen (chociaz raczej malo optymistyczny).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.