Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
mer

Książka, którą właśnie czytam to...

Rekomendowane odpowiedzi

To i ja coś skrobnę.

Szukając informacji o morderstwie żydowskiej rodziny Propperów natrafiłam na książkę Grossa "Strach". Nie byłam w stanie jej przeczytać, potraktowałam jako antypolską "gadzinówkę". Wzbudziła ona jednak we mnie ciekawość, chciałam dowiedzieć się czegoś więcej o skomplikowanych dziejach żydowsko-polskich w okresie powojennym. Pan Romaniak współautor książki "Powiat Sanocki w latach 1944-1956" polecił mi kilka artykułów Elżbiety Rączy. Jeden z nich jest zawarty w publikacji IPN "Z dziejów polsko-żydowskich w XX wieku". Jest to zbiór 11 artykułów napisanych przez historyków, nie tylko polskich, dotyczących wybranych zagadnień stosunków polsko-żydowskich. Autorzy poruszają bolesne sprawy: polskiego antysemityzmu, politykę władz PRL wobec tej mniejszości, procesy migracyjne, kwestie kulturowe. Mnie najbardziej interesował okres II wojny światowej, czas niepokojów, można wręcz rzec wojny domowej, która rozegrała się w latach 1944-1947 na naszym terenie, stosunku polskiego niepodległościowego podziemia do Izrealitów.

Książka, mimo, że to nie jest monografia lecz zbiór luźno tematycznie powiązanych ze sobą artykułów przybliżyła mi wiele spraw, czego bolesnych, pozwoliła w pewnym stopniu zrozumieć koszmar lat powojennych. Nie jest to na pewno jedyna publikacja na ten temat jaką przeczytam. Dziś otrzymałam katalogi publikacji IPN. Wśród serii wydawanych przez instytut jest i "Kto ratuje jedno życie" poświęcona dziejom osób i instytucji zaangażowanych w pomoc Żydom w czasie II wojny św. i kilka innych publikacji dotyczących sytuacji Izrealitów na Rzeszowczyźnie. Znalazły się na mojej liście zakupów, jak tylko je przeczytam to postaram się podzielić wrażeniami.

"Z dziejów stosunków polsko-żydowskich" to dobra "rzemieślnicza" robota oparta w dużej mierze na źródłach do tej pory nieznanych lub mało wykorzystywanych rozrzuconych nie tylko po naszym kraju, ale także po Europie. Artykuły są ułożone chronologicznie dzięki czemu możemy stopniowo poznawać tło wydarzeń. Są napisane w języku polskim i angielskim, posiadają streszczenia. Książka jest staranie wydana, w twardej oprawie, szyta.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

G.K.Chesterton "Obrona swiata".

Eseje polemiczne na rozmaite tematy,pisane jeszcze gdy autor byl mlodym czlowiekiem.Tematy zaskakujace,bo obok Tolstoja,teologi,Savanaroli czy sw.Franciszka,Chesterton zajmuje sie takimi sprawami jak basnie,czarownice,swiateczny indyk czy pogon za kapeluszem.Rozstrzasa tez na powaznie-niepowaznie urode buldoga i kosciotrupa.Filozofia dla wszystkich jednym slowem,madrze i z humorem pisana,tak ze nawet na urlopie chetnie sie po nia siega.

Ladnie w twardej oprawie wydala Fronda-Apostolicum.

Edytowane przez Mariusz 70

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

K. Potkański "Sprawa restytucji (rok 1374 i 1381" Rozprawy Akademii Umiejętności Wydz. Historyczno-Filozoficzny, S. II, t. XIV (XL) Kraków 1902

tegoż: "Jeszcze sprawa restytucji" Rozprawy Akademii Umiejętności Wydz. Historyczno-Filozoficzny, S. II, t. XVII (XLII) Kraków 1902

J. Rutkowski "Badania nad podziałem dochodów w Polsce w czasach nowożytnych"

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Maurizio Brescia "Mussolinis Navy.A Reference Guide to the Regia Marina 1930-1945" Wyd.Seaforth

W zasadzie tytul nieco mylacy,bo skoro marynarka krolewska do roku 1945 ,to juz nie Mussoliniego,tym bardziej,ze ksiazka losow sil morskich RSI nie obejmuje.

Wydano w formie albumowej,wspanialych zdjec kilkaset,plany(niestety tylko rzuty boczne),schematy malowania,mapki.Jest dzial poswiecony historii,omowiono typy jednostek,przedstawiono porty i stocznie,kalendarium,lotnictwo,biogramy postaci.Nie zabraklo i rozdzialow o banderach i mundurach.Jednym slowem naprawde wartosciowe,a do tego niezwykle atrakcyjnie wydane kompedium Regia Marina.Z pewnoscia warte swojej ceny.

Edytowane przez Mariusz 70

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Kazimierz Wybranowski "Dziedzictwo".

Obejmuje spadek po stryju zdolny mlodzian i powoli odkrywa rodzinne tragedie i tajemnice.Rzecz sie dzieje w II RP,powiesc raczej ciekawa niz wybitna,a ciekawa i z historycznego punktu widzenia z powodu autora.Pod nazwiskiem Wybranowskiego ukrywa sie bowiem ...Roman Dmowski.

Edytowane przez Mariusz 70

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Obecnie na tapecie:

Chrobaczyński J., Dramatyczny rok 1943. Postawy i zachowania społeczeństwa polskiego w rozstrzygającym roku II wojny światowej, Rzeszów-Kraków 2012 - z tego jedynie wybrane fragmenty.

Cobel-Tokarska M., Bezludna wyspa - nora - grób. Wojenne kryjówki Żydów w okupowanej Polsce, Warszawa 2012.

Trojańczyk H., Wspomnienia Szefa Wywiadu Okręgu Warszawskiego Armii Krajowej, oprac. Olczak M., Warszawa 2012 - spodziewałem się trochę więcej po tym, przede wszystkim brak rozdziałów poświęconych Powstaniu Warszawskiemu (choć tutaj wytłumaczenie jest dość proste, po prostu zeszyt zawierający te wspomnienia H. Trojańczyka zaginął), a także dość rozczarowujący rozdział dt. okupacji; owszem jest trochę ciekawych spostrzeżeń dotyczących życia codziennego, wspomnień związanych z wymykaniem się Niemcom, czy historii ludzi, których "Miecz" znał (w tym krótki fragment poświęcony J. Lewińskiemu - dla mnie znakomity)... ale poza tym bardzo mało pisze o specyfice swojej pracy, a przecież był szefem O.II Komendy Okręgu Warszawa AK; całość ratują zeznania dt. pracy w AK, jakie złożył po wojnie.

Likiernik S., Diabelne szczęście czy palec boży?, Warszawa 1994 - po raz już nie wiem który, tym razem jednak jedynie fragmenty.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
master86   

Dla przyjemności:

Aleksander Sołżenicyn, Krąg pierwszy,

Na studia (i częściowo dla przyjemności):

David R. Marples, Historia ZSRR. Od rewolucji do rozpadu,

Ludwik Bazylow, Paweł Wieczorkiewicz, Historia Rosji.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Eric Christiansen "Krucjaty polnocne".

Kolejna w tym roku ksiazka wydana przez REBIS,jaka wpadla mi w rece i ponownie sie nie rozczarowalem.Wydawnictwo trzyma poziom wysoki i to zarowno w formie(twarda okladka,obwoluta,szycie,kolorowe wkladki) i w tresci.Uwadze osob ,co to sredniowieczem sie interesuja goraco polecam.

Kim jest wiec pan Christiansen? Dunczyk co to ksztalcil sie w W.Brytanii,obecnie profesor New College w Oksfordzie.Wykladal tez w Danii i USA.Tlumacz sredniowiecznych kronik.

Ksiazka rozpoczyna sie od omowienia rozmaitych zagadnien Europy Polnocno-Wschodniej.Pozniej mamy rozdzialy:

-Krucjaty polabskie w teorii i praktyce

-Zbrojni mnisi:ideologia i skutecznosc.

-Podboj wschodnich krajow nadbaltyckich

-Teokratyczny eksperyment

-Krucjata litewska

-Krucjata przeciw Nowogrodowi

-Krzyzowcy Europy Polnocno-Wschodniej

-Schylek epoki krucjat

Do tego kalendarium,lektury uzupelniajace,systemy monetarne,kolorowych ilustracji kilka,spis wladcow Danii,Szwecji,Zakonu Szpitala NMP,Zakonu KM,Litwy,Nowogrodu.

Mapy:

-Region baltycki AD 1100

-Krucjaty polabskie AD 1147-1185

-Krucjaty inflanckie i estonskie AD 1198-1290

-Krucjaty pruskie AD 1230-1283

-Front litewski AD 1280-1435

-Front ruski AD 1242-1500

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   

Właśnie kupiłem "Karawanę Literatury" W. Łysiaka więc dzisiaj i jutro nie ma mnie dla nikogo.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Nostalgicznie bardzo,bo po naprawde wielu latach ponownie czytam:

Arkady Fiedler "Dywizjon 303".

Wydalo "Bernardinum" w ramach serii "Biblioteka-Poznaj Swiat".Liczne fotografie + rysunki Artura Horowicza z wydania pierwszego(Londyn 1942).To wydanie jest juz natomiast 30-tym z kolei.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

"Krzyzacy.Historia,zamki,bitwy" .Praca zbiorowa.Wyd.Carta Blanca.

Mialem to w rece w Polsce,dlugo sie zastanawialem i zwatpilem.Potem odczekalem kilka miesiecy i uleglem pokusie.Ot taki okolicznosciowy(600 lat Grunwaldu)ladnie wydany i niewiele wnoszacy albym.Zdjec ladnych wprawdzie wiele,ale czesc z nich to te rekonstrukcyjne popisy,ktore najczesciej mnie gorsza,bo "rycerze" zazwyczaj chlopska moda na piechote walcza,a i wiekszosc z nich to raczej jakas galganiarska kpina niz solidna historyczna rekonstrukcja.To tak jakbysmy odstawiali bitwe pod Mokra i zamast czolgow, by zasowali pancerniacy niemieccy piechota.Film Monty Phytona raczej mi zawsze te wyglupy przypominaja.

Sa jednak tez zalety.Np.bardzo przyzwoita mapa polnocnej Polski,rejonu Krolewca i krajow baltyckich z zaznaczeniem ponad setki obiektow.Pozniej mamy te wszystkie zamki calkiem ciekawie omowione i najczesciej opatrzone fotografiami.Mamy wiec przedstawionych :

-69 zamkow w Polsce

-15 w Rosji

-5 na Litwie

-15 na Lotwie

-15 w Estoni

-1 w Rumunii

-1 w Czechach

-3 w Niemczech

Historia poszczegolnych obiektow tez napisana ciekawie,choc zazwyczaj smutna.Wiekszosc to smetne ruiny za sprawa szwedzkiego czy sowieckiego wandalizmu,oraz bezmyslnosci pruskiej administracji.Obecnie jest zdecydowanie lepiej,jak wynika z analizy ich obecnego stanu.Dwa z nich(w Talinie i Rydze)awansowaly nawet na rzadowe siedziby.Dosc widoczny niestety jest natomiast brak zainteresowania tego typu zabytkami w Rosji.Tylko w trzy pelnia role jakichs prowincjonalnych klubow czy domow kultury,reszta przyslowiowo: paszla w drobiezgi. :( Wymownym przykladem sa tu losy zamku w Krolewcu.Nie dosc ,ze nie zadbano o jego odbudowe po wojennych zniszczeniach ,to jeszcze w 1968 roku rozkazem samego genseka Brezniewa wysadzono pozostalosci w powietrze.Na jego miejscu mial stanac cudny tzw.Dom Sowietow,ale i tego nawet nie ukonczono,tak ze dzisiaj straszy tam jakas koszmarna zelbetowa ruina.Stad wniosek ze gensek Leonid nie tylko fizycznie,ale i umyslowo malpiszona bardzo przypominal.

Udala sie tez wydawcom okladka.Kasztelan zamku w Golubiu-Dobrzyniu na niej widnieje,w stroju Wielkiego Mistrza Zakonu NMP.Na koniu kropierzem okrytym,w pysznej,wspaniale odtworzonej zbroi,nawet iscie "krzyzacka" ,ruda broda autentyzmu tu dodaje.Duze brawa i piekny przyklad dla innych sredniowiecznych "rekonstruktorow".

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Andrzej Pilipiuk "Homo bimbrownikus".

Kolejne przygody cudacznych staruszkow:Jakuba Wedrowycza i Semena Korczaszki.Akcja jednego z opowiadan dzieje sie nawet w siedemnastowiecznym Lwowie,a wiec jest nieco historycznie.Poza tym jak zawsze sporo wstretow z bylej profesji autora,czyli archeologii.

Wydala Fabryka Slow.

Edytowane przez Mariusz 70

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Vincent V. Severski "Niewierni" - to powieść kryminalna o polskim wywiadzie. Fajnie napisana, łatwo się wciągnąć, a przy tym ciekawa ze względu na doświadczenie autora, który sam przez lata pracował jako tajny agent, chyba nawet zajmował jakieś wyższe stanowiska w Agencji Wywiadu.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Obecnie m.in.:

Trevelyan G.M., Historia Anglii, Warszawa 1965 - niby z konieczności, ale robię to z dużą przyjemnością, bo już od dłuższego czasu przymierzałem się do tego, aby zabrać się za to dzieło.

Zimbardo P., Efekt Lucyfera. Dlaczego dobrzy ludzie czynią zło, Warszawa 2011 - czyli "jeszcze chce mi się ambitne wizje przekładać w czyn", ogólnie początek zgłębiania działów psychologii potrzebnych do magisterki, a że trafiła się na początek tak dobrze napisana praca tak uznanego badacza, to i tym większa przyjemność.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.